Piłka nożna na Mazowszu

Piłka nożna na Mazowszu

8 października 2020 0 przez Redakcja

Rozgrywki piłki nożnej na Mazowszu

W województwie mazowieckim zarejestrowanych jest spora liczba klubów piłkarskich. Głównie są to drużyny ze stolicy. Do najlepiej rozpoznawalnych drużyn z Mazowsza należą Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Legionowa Legionovo, Pogoń Siedlce, Wisła Płock, Radomiak Radom czy Znicz Pruszków. Zespoły te grają w różnych ligach, stąd też ich rozgrywki są zróżnicowane. Legia Warszawa i Wisła Płock grają w najwyższej pod względem poziomu lidze w Polsce – Ekstraklasie. Rozgrywki tam toczą się na wysokim poziomie, a najlepsze drużyny mogą walczyć o kwalifikacje do Ligi Mistrzów bądź też do Ligi Europy. W niższych ligach drużyny z Mazowsza konkurują z innymi zespołami z całej Polski o awans do wyższej ligi.

Drużyny grające na wysokim poziomie z Mazowsza

Bez wątpienia najlepszą drużyną piłkarską z całego województwa mazowieckiego jest słynna Legia Warszawa. Klub ten ma za sobą pokaźną historię – wiele pamiętnych sukcesów nie tylko w Polsce, ale i również w rozgrywkach europejskich. W sezonie 2016/2017 zakwalifikowali się oni do Ligi Mistrzów.

Zobacz też: Znani ludzie z Warszawy

Po trzech zwycięstwach z klubami z Europy Legia awansowała do fazy grupowej Ligi Mistrzów jako pierwszy polski klub od 20 lat, co było sporym osiągnięciem. Aktualnie Legia dalej trzyma się w Ekstraklasie i walczy o wysokie miejsce w tabeli. Wisła Płock także trzyma duży poziom i nakład pracy – oni również grają w Ekstraklasie. Póki co od sezonu 2006/2007 nie grali w europejskich pucharach, ale wraz z większym nakładem pracy powinno to się wkrótce zmienić.

Najważniejsze zespoły piłkarskie w Mazowieckim:

  1. Legia Warszawa
  2. Wisła Płock
  3. Pogoń Siedlce
  4. Radomiak Radom
  5. Znicz Pruszków
  6. Polonia Warszawa

Rozgrywki dla młodych zawodników w Mazowszu

W województwie mazowieckim możemy trafić na wiele ciekawych młodzieżowych szkół piłkarskich. Swoją działalność w tym zakresie prowadzi na dużą skalę Legia Warszawa. Sprawuje ona kontrolę nad miejscową akademią piłkarską, która na celu ma kompleksowe wyszkolenie przyszłego pokolenia piłkarzy – lepszych, ambitniejszych i bardziej świadomych wyzwań jakie niesie za sobą kariera profesjonalnego zawodnika. Klub do zaoferowania ma wiele ośrodków, w których młodzież i dzieci trenują pod opieką doświadczonych trenerów. Posiadają oni także wiele boisk, na których rozgrywane są mecze między klubami młodzieżowymi.

Zobacz też: Pogoda w Warszawie

W przyszłych planach jest budowa przynajmniej sześciu pełnowymiarowych boisk, w tym pięciu z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną. W zamyśle jest także stworzenie ośrodka dla akademii tak, aby młodzież trenująca w niej mogła tam przebywać, a nawet mieszkać. Niewątpliwie władze Legii bardzo dużo inwestują w młodzież, starają się, aby przyszłe pokolenia młodych piłkarzy w przyszłości dały Legii wiele nowych sukcesów nie tylko w kraju, ale również na tle europejskim.