Planujesz rozwód? O te rzeczy musisz zadbać

Planujesz rozwód? O te rzeczy musisz zadbać

17 września 2021 0 przez Redakcja

Życie niesie ze sobą niespodzianki, których wolelibyśmy uniknąć, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami stajemy przed serią trudnych wyborów, z którymi zwyczajnie musimy sobie jakoś poradzić. Jednym z większych sprawdzianów życiowych, przed jakim możemy stanąć, jest rozwód.

Rozwód na horyzoncie

Potrzeba odzyskania swojego życia i uwolnienia się od ciążącej nam relacji może narastać od dłuższego czasu. Przy czym niekoniecznie musimy być tego świadomi, zazwyczaj będzie się to przejawiać w różnych działaniach zastępczych, pozwalających nam na chwilę wytchnienia od drugiej osoby. Mogą to być różne rzeczy, takie jak sport, hobby, dodatkowe zlecenia w pracy, albo dalekie wyjazdy biznesowe. Możemy to zaobserwować u siebie, ale równie dobrze u swojego życiowego partnera.

Zdarza się, że emocjonalny eskapizm prowadzi do nadużywania alkoholu, poczucie winy przeradza się w agresję, a chęć kompensacji w przygodne i ryzykowne kontakty seksualne. Jeśli sprawy podążają tym torem, to w pewnej chwili zaczynamy zdawać sobie sprawę, że trwałe rozstanie jest kwestią czasu. Jak zaplanować swoją przyszłość w takich okolicznościach?

Sprawa rozwodowa — smutna konieczność

We wszystkich państwach o rozwiniętej gospodarce rynkowej liczba rozwodów systematycznie wzrasta, sięgając nawet połowy odsetka zawartych związków małżeńskich, a w Polsce przekroczyła już 35%. Głównym powodem jest zdrada, niezgodność charakterów i nadużywanie alkoholu. Zazwyczaj, bo aż w trzech czwartych przypadków to kobiety wnoszą o rozwód, choć w teorii krok ten dotyka emocjonalnie je silniej niż mężczyzn.

Głównym poszkodowanym przy rozwodzie zawsze są dzieci. Rozpad rodziny, uderza w ich system wartości i powoduje długotrwałe reperkusje psychiczne, często ujawniające się dopiero w ich dorosłym życiu. Stres związany z rozejściem się rodziców obniża odporność i może powodować częstsze problemy zdrowotne, a brak dwojga małżonków nie sprzyja rzetelnej nauce i dobrych wynikach w szkole.

Sprawa rozwodowa oznacza także trzęsienie ziemi w finansach i wspólnym majątku. Gospodarstwo domowe, dotąd utrzymywane najczęściej z dwóch pensji, traci znaczą część swoich miesięcznych wpływów, jeśli w porę nie zastąpią ich alimenty.

Czego należy unikać?

Przygotowując się do zakończenia małżeństwa, dobrze jest wcześniej skontaktować się z prawnikiem i omówić swoje zamiary. Adwokat pomoże nam zrozumieć sytuację prawną, w jakiej się znajdziemy, mechanizmy prawa rodzinnego, które będą podstawą dla decyzji sądu oraz wszystko, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jak złożyć pozew — czy samodzielnie, czy też przez pełnomocnika. Sprawa rozwodowa oznacza także pewne wydatki, dobrze jest wiedzieć, ile to kosztuje i przygotować się na to.

Rozwód to też sprawa o pewnym obciążeniu emocjonalnym dla obydwu stron procesu. Często poczucie krzywdy, żal, nierozwiązane spory pomiędzy małżonkami przeradza się w złość i chęć, aby drugiej stronie dopiec. Wziąć odwet za to wszystko, co się pomiędzy nimi wydarzyło. Ważne, aby pamiętać, że emocje nie są dobrym doradcą i atakując drugą stronę, tak naprawdę pozbawiamy się sił i energii, którą powinniśmy skierować na inny front.

Jeżeli relacja z drugim człowiekiem jest dla nas zbyt wielkim obciążeniem, zwyczajnie starajmy się jej unikać, a tam, gdzie kontakt jest nieodzowny, trzymajmy się ściśle tego, co chcemy ustalić. Prawnik rozwodowy może dla nas wygrać sprawę w sądzie, ale nie uchroni nas przed poszarpanymi nerwami i straconym na kłótnie czasem.

   

Pieniądze to nie wszystko

Jeśli masz dzieci, pamiętaj, że to one są w tym wszystkim najbardziej bezbronne. Nie będzie im łatwo zrozumieć, że ich dom nagle rozpada się w oczach. Bez wątpienia sprawy rozwodowe są trudne dla osób dorosłych, odpornych przecież na stres, tym bardziej zatem musimy zdawać sobie sprawę z emocjonalnych problemów dzieci w tym czasie. Najlepszym sposobem jest pewna otwartość, która pozwoli zrozumieć młodszym powody tego wydarzenia. Jakakolwiek racjonalność, nawet trudna, jest lepsza, niż poczucie chaosu i bezsilności. Nigdy nie wolno używać dzieci, jako sposobu prowadzenia konfliktu, w żadnej wojnie.

Im szybciej dojdzie do rzeczywistego rozstania i rozwodu, podziału majątku, ułożenia sobie życia obojga dotychczasowych małżonków, tym dla wszystkich lepiej. Celem powinno być zamknięcie tego rozdziału w życiu i wszystko, co temu zadaniu nie sprzyja, powinno iść na bok.

Jak mówi nam Łukasz Głębocki, adwokat z Pruszkowa zajmujący się sprawami rozwodowymi: „Rolą prawnika rozwodowego jest przeprowadzenie swojego klienta przez wszelkie prawne zawiłości rozstania i uzyskanie korzystnych warunków wyroku rozwodowego. W tym zakresie możemy zaoferować swoje usługi. Wiem jednak, że sprawa rozwodowa tylko w części jest materią prawną, a zdecydowanie większej i być może istotniejszej — sprawą czysto ludzką. W tych trudnych życiowo chwilach możemy zaoferować swoje doświadczenie, oparte nie tylko na wiedzy, ale i empatii oraz zrozumieniu”.