
Pluskwa domowa – metody zwalczania
13 października 2021Pluskwy to niewielkie insekty, które bardzo często pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach przez przypadek. Nierzadko sami przenosimy je na ubraniach lub walizkach, wracając z wyjazdu. Szkodniki mogą też dostać się do środka poruszając się wzdłuż instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najczęściej gnieżdżą się w okolicach łóżka oraz materaca. Pierwszym symptomem świadczącym o ich obecności są liczne ugryzienia widoczne na skórze, przypominające ślady po ugryzieniu komara. W jaki sposób przebiega dezynsekcja i dlaczego warto jak najszybciej skorzystać z usług profesjonalnych firm?
Skuteczne metody na pozbycie się pluskiew
Choć do tej pory nie udowodniono, że owe insekty są w stanie zarazić chorobami człowieka, zdecydowanie nikt nie chce, aby zadomowiły się one na stałe. Z jakich sposobów korzystają profesjonalne firmy?
- Dużą popularnością cieszą się metody chemiczne. W tym celu stosuje się przede wszystkim opryski środkiem owadobójczym. Kolejną opcją jest opylanie powierzchni przy wykorzystaniu środków pylistych.
- Popularnym sposobem jest też zamgławianie ULV. Jego sporą zaletą jest możliwość równomiernego rozprowadzenia preparatu oraz dotarcia nawet do trudno dostępnych miejsc. W tym przypadku dezynsekcja przebiega również znacznie szybciej w porównaniu do innych metod.
Metody fizyczne – w jaki sposób można jeszcze pozbyć się pluskiew?
Wiele firm wykorzystuje także steamery parowe. Dzięki nim można ogrzać wybrane miejsca parą wodną, w ten sposób zwalczając szkodniki. Czasami ogrzewa się nawet całe pomieszczenia, utrzymując w nich stałą temperaturę 60 stopni Celsjusza. Jeszcze innym sposobem jest dezynsekcja za pomocą suchego lodu, dzięki któremu możliwe jest wymrażanie pluskiew.
Osoby, które zauważyły w swoim domu lub mieszkaniu obecność insektów powinny jak najszybciej skontaktować się z firmą świadczącą usługi tego typu. To pozwoli szybciej uporać się z problemem i ograniczyć namnażanie się szkodników.

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.