
Pompy ciepła – sprawdź co musisz wiedzieć!
8 marca 2023Pompy ciepła są stanowią jedno z częściej wybieranych systemów grzewczych. Co wyróżnia je na tle innych urządzeń? Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Na jaką firmę się zdecydować?
Pompy ciepła – co warto wiedzieć?
Pompy ciepła zalicza się do ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Warto jednak zaznaczyć, że nie produkuje ona energii, a pobiera ją ze środowiska zewnętrznego – wody, gruntu lub powietrza. Pompa ciepła w pełni wykorzystuje zachodzące procesy termodynamiczne, spełniając Twoje potrzeby. W przypadku tego typu ogrzewania, konieczne jest zasilanie prądem elektrycznym lub gazem. Proces nagrzewania domu pozbawiony jest wszelkiego rodzaju efektów ubocznych, do których zalicza się: popiół, kurz, a także niekorzystne dla świata, spaliny. Firmy takie jak Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny, wykorzystują innowacyjne technologię, aby zapewnić trwałe, a zarazem ekologiczne źródło ciepła. Pierwszym zadaniem pompy ciepła jest pobranie energii z zewnątrz. W parowniku dochodzi do odparowania czynnika roboczego. Następnie materiał ten trafia do sprężarki, która podnosi temperaturę. Powstałe ciepło trafia do skraplacza, jednocześnie zwiększając temperaturę w domu. Warto również zaznaczyć, że koszt eksploatacji pompy ciepła związany jest tylko z wykorzystaniem energii elektrycznej, niezbędnej do pracy całego systemu.
Zdjęcie przedstawiające zewnętrzną jednostkę pompy ciepła.
Jakie wyróżnia się rodzaje pomp ciepła?
Rozwój technologii przyczynił się do powstania różnego rodzaju pomp ciepła. Instalacja konkretnego modelu zależy od kilku czynników, które są przez nas sprawdzane podczas wizji lokalnej. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje pomp ciepła:
- wodne pompy ciepła – pomimo, że zalicza się je do najbardziej wydajnych energetycznie, to rzadko montuje się je w domach jednorodzinnych. Pompa ciepła aby funkcjonowała prawidłowo powinna być podłączona do stałego źródła płynącej wody. Zewnętrzne źródło zasilane jest na prąd, gaz, a także na olej.
- powietrzne pompy ciepła – stanowią jedno z najczęstszych rozwiązań. Ich działanie nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych. W tym przypadku warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Dzielą się one na dwa rodzaje: pompy ciepła powietrze powietrze i pompy ciepła powietrze woda.
- gruntowe pompy ciepła – w tym systemie, niezbędnym elementem jest tzw. dolne źródło, czyli wymiennik gruntowy. Źródłem ciepła jest grunt, skała lub woda powierzchniowa. Najczęściej są wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Zdarzają się również w budynkach użyteczności publicznej.
W ofercie odnaleźć można również hybrydowe pompy ciepła, wykorzystujące zarówno odnawialne źródło energii, jak i tradycyjne rozwiązania.
Jakie są zalety pomp ciepła?
Rosnąca popularność pomp ciepła wynika z szeregu zalet, którymi sie charakteryzują. Przede wszystkim jest to ekologiczne rozwiązanie, niezanieczyszczające otaczającego środowiska. Podczas ogrzewania nie dochodzi do procesu spalania, dzięki czemu szkodliwe substancje nie są emitowane do atmosfery. Co więcej, ogrzewanie pompą ciepła znacznie obniża rachunki. Zwłaszcza obecnie gdzie koszty paliw stałych wciąż wzrastają. Również w tym wypadku, unikniesz zamartwiania się o zdobycie odpowiednich surowców przed okresem jesienno-zimowym. Znacznie większa część instalacji umieszczona jest na zewnątrz budynku, dlatego też nie trzeba organizować dodatkowego miejsca na kotłownię, węgiel czy drewno na opał. Wielu posiadaczy pomp ciepła, zwraca uwagę, że system jest niezwykle wydajny i wytrzymały. Fachowo dopasowana pompa ciepła jest wstanie pracować przez 30 lat, bez żadnych awarii czy uszkodzeń. Jedną z najbardziej docenianych zalet jest bezobsługowość. Nie musisz pamiętać o dołożeniu węgla czy drewna. Do Twoich zadań należy tylko ustawienie odpowiedniej temperatury.
Jak przebiega montaż pomp ciepła?
Instalację pompy ciepła należy rozpocząć od przeprowadzenia rozmowy oraz zorientowania się w terenie. Po dokonaniu wyboru odnośnie rodzaju pompy ciepła, firma zajmuje się sporządzeniem projektu, uwzględniającego sugestie właścicieli. Montaż pompy ciepła można przedstawić przy pomocy kilku punktów:
- Odinstalowanie dotychczasowego ogrzewania.
- Znalezienie miejsca dla jednostki zewnętrznej.
- Umieszczenie jednostki wewnętrznej, a także połącznie jej z system na zewnątrz.
- Wykonaniu testu szczelności.
- Instalacja systemu chłodniczego.
- Podłączenie pompy ciepła do zasilania.
- Sprawdzenie wszelkich instalacji w celu zlokalizowania ewentualnych nieprawidłowości.
Wybór naszej firmy do instalacji pompy ciepła wiąże się z możliwością serwisowania urządzeń.
Pompy ciepła – jaką firmę wybrać?
Warszawska firma Instalatorstwo sanitarne Piotr Koszerny oferuje nie tylko pompy ciepła w najlepszej możliwej cenie, ale także doradztwo w sprawie wybory najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Wyróżniamy się dużym doświadczeniem, a proponowany przez nas sprzęt pochodzi od znanych i sprawdzonych producentów. Zrealizujemy dla Ciebie projekt, a następnie wcielimy go w życie. Wykonujemy kompleksowy montaż wszystkich urządzeń, a także szkolenie z obsługi pomp ciepła. Ponad to wybierając naszą firmę, otrzymujesz gwarancję serwisową oraz napraw ewentualnych usterek. Wybierz pompy ciepła i zadbaj o swoją rodzinę i środowisko! Skontaktuj się z naszymi doradcami i umów się na pierwszą wizytę!
Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny
ul. Rembielińska, nr 17
03352 Warszawa
tel. +48 510532708

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.