Przedszkole publiczne czy niepubliczne? Jakie wybrać?

Przedszkole publiczne czy niepubliczne? Jakie wybrać?

28 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Wybór przedszkola wymaga od rodziców dziecka przeanalizowania licznych „za” i „przeciw”. Wielu opiekunów maluchów w wieku przedszkolnym decyduje się na szukanie miejsca dla dziecka w przedszkolu publicznym. Jednak w placówkach tych ilość miejsc jest ograniczona. Tymczasem niepubliczne przedszkole wcale nie jest zarezerwowane dla osób zamożnych. Dlatego, jeśli szukasz przedszkola w Warszawie, sprawdź ofertę także prywatnej instytucji.

Wybór przedszkola wymaga od rodziców dziecka przeanalizowania licznych „za” i „przeciw”. Wielu opiekunów maluchów w wieku przedszkolnym decyduje się na szukanie miejsca dla dziecka w przedszkolu publicznym. Jednak w placówkach tych ilość miejsc jest ograniczona. Tymczasem niepubliczne przedszkole wcale nie jest zarezerwowane dla osób zamożnych. Dlatego, jeśli szukasz przedszkola w Warszawie, sprawdź ofertę także prywatnej instytucji.

Czym się różni przedszkole publiczne od niepublicznego

Różnic pomiędzy przedszkolem publicznym a niepublicznym jest kilka i nie dotyczą one jedynie kosztów, jakie trzeba ponieść.

  • Przedszkola publiczne przyjmują głównie dzieci powyżej 3 roku życia. Młodsze, 2,5-letnie przyjmowane są tylko w wyjątkowych przypadkach. Prywatne przedszkola przyjmują czasami nawet dwulatków.
  • Prywatne przedszkola zapewniają opiekę nawet przez cały dzień i działają także w trakcie. Przedszkola publiczne skupiają się na zapewnieniu opieki przez 5 h dziennie. Dłuższy pobyt wymaga dopłaty.
  • Przedszkola publiczne zapewniają edukację i zajęcia podstawowe. Prywatne jednostki przyciągają rodziców i dzieci różnorodnymi zajęciami. Np. przedszkole artystyczne oferuje zabawy z tańcem, teatrem, a nawet garncarstwo czy lekcje muzyki.
  • Prywatne przedszkola rzadziej mają duże grupy, często stawiają na kameralność. Przedszkola publiczne prowadzą zajęcia dla ok. 25 dzieci w każdej z grup.
  • W prywatnych placówkach często lepiej wyposażone są sale i place zabaw. Wiele przedszkoli prywatnych oferuje także dania dostosowane do potrzeb zdrowotnych dzieci.
  • Placówki niepubliczne nie posiadają komitetu rodzicielskiego, nie stosują też zasady rejonizacji.

Sprawdź też Przedszkole Niepubliczne Małe Misie na warszawskim Mokotowie: https://malemisie.pl/przedszkole-madalinskiego

Komu podlegają przedszkola niepubliczne?

Publiczne przedszkola podlegają władzy samorządowej. Przedszkola prywatne są zakładane i prowadzone przez osoby fizyczne, firmy, instytucje i stowarzyszenia. Nadzór nad nimi sprawuje Kurator Oświaty.

Przedszkole publiczne realizuje program zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Nauczanie jest bezpłatne, a dzieci mają zapewnioną darmową opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Rekrutacja dzieci jest przeprowadzana na podstawie zasady powszechnej dostępności, a nauczyciele mają odpowiednie kwalifikacje.

Niepubliczne przedszkola również realizują programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową i zatrudniają nauczycieli z kwalifikacjami określonymi dla nauczycieli przedszkoli publicznych. Warto pamiętać, że dziecko w wieku 6 lat musi odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu.

Ile kosztuje przedszkole publiczne?

Opłaty przedszkolne bardzo często stają się poważnym elementem domowego budżetu. Przedszkole publiczne jest „darmowe” dla rodziców, ale opłacane z budżetu samorządu w godzinach od 8 do 13. Poza tymi godzinami niewielkie koszty ponoszą rodzice.

Stawka żywieniowa różni się w zależności od regionu Polski i placówki. Pamiętać też trzeba o teoretycznie dobrowolnych wpłatach na komitet rodzicielki.

Rodzice dzieci w państwowym przedszkolu muszą liczyć się też z kosztem zakupu materiałów papierniczych, plecaka, kapci, ubrań na zmianę, pościeli, piżamki, artykułów higienicznych. Czasami niezbędny jest też podręcznik. Wielu rodziców decyduje się na pozostawienie w przedszkolu dzieci tylko w tych godzinach, kiedy opieka jest darmowa, dlatego po południu zwykle przedszkole świeci pustkami.

Ile kosztuje przedszkole niepubliczne i prywatne?

Przedszkole niepubliczne otrzymuje dofinansowanie z budżetu gminy, dlatego ceny tutaj są niższe niż w placówkach prywatnych. Ceny w przedszkolach niepublicznych zależą od miasta, w którym placówka funkcjonuje. Z wyżywieniem miesięczny koszt może wynieść ok. 700-1000 zł. W ramach czesnego dzieci mogą uczęszczać na liczne zajęcia nadprogramowe.

Przedszkole prywatne, w zależności od miasta, może kosztować od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. Nie ma ono dofinansowania z budżetu samorządowego.

Jeśli więc dziecko nie może uczęszczać do publicznego przedszkola, potrzebujesz dobrej opieki przez cały dzień dla Twojej pociechy i chcesz zadbać o wszechstronny jej rozwój, to np. niepubliczne przedszkole Małe Misie na Mokotowie będzie idealnym rozwiązaniem. Niepubliczne Przedszkole Małe Misie w Warszawie w cenie zapewnia całodzienną, kompleksową opiekę wykwalifikowanej kadry, wyżywienie oraz zajęcia, które gwarantują dzieciom harmonijny rozwój.


zdjęcia: pixabay