Jak przygotować samochód na lato? Sprawdź!

Jak przygotować samochód na lato? Sprawdź!

8 lipca 2021 0 przez Redakcja

Nie ma chyba nic gorszego niż urlop przerwany nagłą awarią samochodu. Z racji na to, że sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, najwyższy czas trochę przygotować do niego swoje auto. W tym artykule opisujemy najważniejsze czynności o których pamiętać powinien każdy posiadacz samochodu.

Przygotowanie auta na sezon letni, a co za tym idzie, dalsze wyjazdy, to nie tylko tankowanie czy umycie. To także szereg innych czynności, które zapewnią Ci spokój podczas najdalszych wyjazdów! Sporą część z nich wykonasz sam, ale niektóre warto zlecić fachowcom, jak choćby serwis klimatyzacji.

Po pierwsze opony!

Przyszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury – więc pewnie masz już na aucie letnie opony? Albo przynajmniej wielosezonowe? No właśnie, sprawdź i upewnij się! Lepiej przespaceruj się do auta, ponieważ ogumienie niedostosowane do pory roku panującej za oknem to znacznie gorsze właściwości jezdne!
Kolejna kwestia to bieżnik opon. Zanim ruszysz w trasę sprawdź, w jakim stanie jest bieżnik. Nie wystarczy jednak “na oko” stwierdzić czy opona jest – mówiąc kolokwialnie – łysa. Bo wtedy jest już tak naprawdę za późno.

Jak zatem sprawdzić wysokość bieżnika? Wiele opon ma tak zwane wskaźniki zużycia, a jeżeli klocki bieżnika sięgają do tej wartości to wtedy warto oponę wymienić na inną. Pamiętaj – opony zawsze wymieniaj parami na jednej osi!

A jeżeli Twoje opony nie posiadają takich wskaźników, to zawsze możesz zaopatrzyć się w proste urządzenie do pomiaru wysokości bieżnika. Najtańsze mierniki kupisz już za kilka złotych – czy to przez internet czy w sklepie motoryzacyjnym. Działają dokładnie tak jak linijka – po prostu przykładasz końcówkę do opony i odczytujesz wartość ze skali.

Automatycznie pojawia się pytanie o graniczną wartość zużycia bieżnika opony. I choć prawo o ruchu drogowym w Polsce wytycza jasną granicę, jaką jest wartość 1,6 mm, to my jednak radzimy – lepiej nie czekaj, aż bieżnik będzie aż tak niski. Generalnie, specjaliści od opon zalecają wymianę letnich opon na nowe w przypadku, gdy wysokość bieżnika osiągnie 3 mm. Poniżej tej wartości ogumienie zwyczajnie nie zapewnia już dostatecznie dobrych parametrów.

Ile lat można eksploatować oponę? Generalnie, guma traci swoje właściwości z czasem i jeżeli ogumienie jest starsze niż 8 lat, to jest spore ryzyko, że zwyczajnie nie zapewni bezpiecznej jazdy.Wiek opony łatwo sprawdzisz, odczytując wartość zapisaną jako DOT, na jej boku. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień w którym opona została wyprodukowana, dwie kolejne – rok.

A skoro o oponach mowa, to koniecznie pamiętaj, by utrzymywać ciśnienie na poziomie zalecanym przez producenta. W razie potrzeby – na przykład w przypadku dużego obciążenia (bagaże, duża ilość osób w środku) odpowiednio zwiększ ciśnienie w oponach.

Po drugie sprawdź stan mechaniczny samochodu

Co możesz samodzielnie sprawdzić w aucie? Wbrew pozorom – całkiem sporo! I wcale nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczy kilkanaście minut wolnego czasu.

Pierwszą czynnością jaką zalecamy jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych. Olej czy płyn chłodniczy powinny być w normie, jeżeli tak nie jest, uzupełnij ubytki. Pamiętaj tylko o dwóch zasadach stan oleju sprawdzamy gdy silnik jest zimny (dolewamy też na zimnym)stan płynu chłodniczego sprawdzamy gdy silnik jest rozgrzany (dolewamy na zimnym)
Na pewno nie zaszkodzi sprawdzenie pozostałych płynów w aucie, jak choćby płynu hamulcowego czy płynu w układzie wspomagania kierownicy.

Aby sprawdzić zawieszenie nie wystarczy przejechać się po dziurawej drodze. Zdecydowanie lepiej odżałować te kilkadziesiąt złotych na sprawdzenie układu na stacji kontroli pojazdów. Diagnosta powie Ci czy jakiekolwiek elementy wymagają wymiany, czy też te stuki które słyszysz są niegroźne. To samo dotyczy zresztą hamulców.
I jeszcze jedno – planowe wymiany. Jeżeli w Twoim aucie zbliża się interwał na zmianę paska rozrządu czy innego kluczowego elementu, lepiej wykonaj to przed wakacjami. Nie warto czekać! Bo w razie awarii koszty będą niewspółmiernie większe.

Po trzecie zadbaj o klimatyzację!

Serwis klimatyzacji warto powierzyć specjalistom. Nawet jeżeli “klima” w Twoim samochodzie cały czas działa i nie daje żadnych niepokojących objawów, przynajmniej raz w roku oddaj pojazd do serwisu, na sprawdzenie układu.

Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj o tym, że serwis klimatyzacji to nie tylko uzupełnienie czynnika. To także szereg innych czynności, na przykład:

  • dezynfekcja wnętrza (usuwanie nieprzyjemnych zapachów)
  • dezynfekcja układu (ważne w czasach COVID-19!)
  • wymiana oleju w układzie (przedłuża życie układu klimatyzacji)

Wybierając serwis klimatyzacji, postaw na zakłady, które w tym się specjalizują. Dzięki temu masz pewność, że ewentualne problemy zostaną szybko zdiagnozowane oraz usunięte, bez szukania “na chybił trafił”.

Po czwarte zapewnij komfort sobie i pasażerom

Serwis klimatyzacji daje komfort, ale warto zainwestować również w pranie tapicerki samochodowej. No bo nie oszukujmy się – komfort podróży w czystym i pachnącym wnętrzu jest jednak znacznie wyższy niż w tym pobrudzonym, prawda? Nie wystarczy jedynie zwykłe odkurzanie czy przetarcie plastików. Raz w roku warto zainwestować w pranie tapicerki samochodowej. Pozwoli to pozbyć się nieprzyjemnych zapachów czy nieestetycznych plam.