Rafał Trzaskowski – biografia

Rafał Trzaskowski – biografia

4 lutego 2020 Komentarze przez Redakcja

Miejsce urodzenia, data

Obecny prezydent miasta Warszawa Rafał Trzaskowski przyszedł na świat 17 stycznia 1972 roku. Jest on rodowitym Warszawiakiem. Ojcem Rafała Trzaskowskiego jest uznany kompozytor i pianista a także pionier polskiego jazzu Andrzej Trzaskowski natomiast pradziadkiem był językoznawca Bronisław Trzaskowski, który zakładał w Polsce pierwsze gimnazja o profilu żeńskim. Rafał Trzaskowski to absolwent warszawskiego XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja.

Rafał Trzaskowski studia

Ukończył studia w warszawskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych a także natolińskie Kolegium Europejskie. Rafał Trzaskowski był stypendystą Oxford University a także paryskiego Instytutu Unii Europejskiej. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracował zawodowo jako nauczyciel języka angielskiego a także tłumacz symultaniczny.

Kariera polityczna

Swoją polityczną karierę zaczynał na początku XXI wieku. Na przełomie lat 2004-2009 pełnił funkcję doradcy delegacji partii Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Następnie uzyskał mandat eurodeputowanego. Wtedy dołączył również do Europejskiej Partii Ludowej. W 2013 roku powołany został do pełnienia funkcji ministra administracji oraz cyfryzacji jednak po roku przestał piastować to stanowisko i został wiceministrem spraw zagranicznych. W 2015 roku zdobył poselski mandat startując jako lider PO w okręgu krakowskim. W 2016 roku stał się również członkiem krajowego zarządu Platformy Obywatelskiej a także objął funkcję ministra spraw zagranicznych w utworzonym przez jego partię gabinecie cieni. Od marca roku 2017 jest także wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich miasta Warszawa 2018. Wybory prezydenckie w Warszawie wygrał w pierwszej turze zdobywając 56,5% wszystkich głosów. Wtedy też wygasł jego poselski mandat. Urząd rozpoczął 22 listopada. W lutym 2020 roku Rafał Trzaskowski został wybrany przez krajową radę Platformy Obywatelskiej na wiceprzewodniczącego partii. Od kilku lat jest żonaty z Małgorzatą. Ma dwójkę dzieci Aleksandrę oraz Stanisława.

Fot. Wikipedia.org