Rehabilitacja SSŻ – co warto wiedzieć na ten temat?

Rehabilitacja SSŻ – co warto wiedzieć na ten temat?

13 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Pod nazwą rehabilitacji SSŻ kryje się leczenie stawu skroniowo-żuchwowego. Taka rehabilitacja ma więc bardzo proste zadanie – ma ona pomóc ludziom w walce z wszelkiego rodzaju problemami ze szczęką. Co to może być? Chodzi tutaj chociażby o trudności z pełnym otwieraniem ust. Jeżeli w trakcie tej czynności czujemy ucisk lub ból to nie jest to wcale błahy problem – nie jesteśmy przecież w stanie normalnie się porozumiewać czy spożywać posiłków. Nikt nie powinien ciągle żyć z tego rodzaju dyskomfortem.

Rehabilitacja SSŻ przydaje się także osobom, które obserwują u siebie charakterystyczne trzaski podczas ruszania szczęką. Możemy to wyczuwać lub nawet słyszeć – czasami to nasz partner lub partnerka informują nas o tym, iż w środku nocy bardzo mocno słychać takie właśnie trzaski. Jest to wyjątkowo szkodliwe dla naszych zębów, bo w ten sposób niestety je ścieramy – a w skrajnych przypadkach możemy je sobie nawet połamać. Rehabilitacja SSŻ jest konieczna, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom i nauczyć się to po prostu kontrolować.

 

Jak radzimy sobie z takimi problemami?

 

Zdarza się, że ludzie sięgają tutaj szybko po pomoc farmakologiczną. W taki sposób radzimy sobie z bólem, ale przecież wcale nie rozwiązuje to przyczyny naszych kłopotów. Tak możemy więc co najwyżej “uśpić” nasz problem na jakiś czas – ale trzeba się nim i tak w końcu zająć, bo sam na pewno nie zniknie. Czasami pacjenci decydują się na skorzystanie z szyny relaksacyjnej – jest ona szczególnie zalecana na noc, bo dzięki temu zapobiegamy wspomnianemu tarciu naszych zębów. Profesjonalna nazwa tego problemu to bruksizm.

 

Rehabilitacja SSŻ sprawdza się tutaj najlepiej, bo nie są to tylko ćwiczenia – to cały zestaw porad i wskazówek od specjalisty, który dokładnie wie, co nam dolega. Przedstawione zostaną nam różnego rodzaju techniki relaksacyjne i nauczymy się, w jaki sposób najlepiej spożywać pokarmy czy kontrolować ziewanie. To normalne, że my się na tym nie znamy – po to właśnie powstała rehabilitacja SSŻ. Zalecone może nam zostać również skorzystanie z toksyny botulinowej – z jej pomocą skutecznie leczy się problem zbyt mocno zaciskanych mięśni.

 

 

Walka ze stresem

Chociaż rehabilitacja SSŻ jest oczywiście skuteczna – dużo pracy w cały ten proces musisz włożyć samodzielnie. Problemy ze szczęką to niestety często efekt nadmiernego stresu – a tutaj tylko my wiemy, jak najlepiej sobie z tym radzimy. Musimy znaleźć jakiś bezpieczny sposób na opanowanie nerwów, bo w przeciwnym wypadku ciężko będzie nam chronić swoją szczękę i zęby. Rehabilitację warto wykonać u specjalistów. W Warszawie polecamy klinikę The Pain Clinic.