Rola tłuszczów w zdrowej i zbilansowanej diecie

Rola tłuszczów w zdrowej i zbilansowanej diecie

28 kwietnia 2022 0 przez Redakcja

Dbasz o sylwetkę, więc zastanawiasz się, czy wolna od tłuszczu dieta jest korzystna dla zdrowia? Pozwól, że rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając, jak ważną rolę odgrywają tłuszcze w zbilansowanym jadłospisie.

Tłuszcz jako ważny składnik Twojej diety

Temat tłuszczu w diecie wzbudza wiele emocji. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób zajmujących się tematami żywienia i odchudzania zalecało jego bardzo ostrą redukcję lub niemal zupełną eliminację. Tymczasem jest to błędne podejście, które grozi szkodliwymi dla zdrowia niedoborami witamin i rozregulowaniem pracy całego organizmu. Przyswajany z pożywienia tłuszcz jest bowiem konieczny dla prawidłowego wchłaniania witamin A, D, E, K, stanowi skoncentrowane źródło energii dla wszystkich tkanek, dba o właściwą pracę mózgu oraz dostarcza ważnych dla ustroju kwasów tłuszczowych. Ponadto tłuszcze zwierzęce zapewniają niezbędny m.in. dla gospodarki hormonalnej cholesterol, a tłuszcze roślinne są skarbnicą prozdrowotnych steroli. Dieta zawierająca odpowiednią ilość tłuszczu jest nie tylko bardziej smaczna, ale również dobra dla zdrowia i urody. Lśniące, bujne włosy i nieskazitelna skóra są tego naocznym dowodem.

Zdrowe tłuszcze, które warto uwzględnić w menu

Tłuszcz tłuszczowi nierówny, a najlepsze dla zdrowia są tłuszcze obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego, nawet jeśli się odchudzasz, w Twoich posiłkach powinny znaleźć się oleje roślinne (rzepakowy, z pestek winogron, sojowy, słonecznikowy, lniany i oliwa z oliwek), tłuste ryby morskie (śledź, makrela, łosoś, halibut), awokado oraz orzechy i pestki. Warto pamiętać także o dodatku oleju kokosowego zasobnego w kwasy nasycone oraz smalcu pozyskiwanym z ekologicznych źródeł. Unikać należy natomiast częściowo uwodornionych/utwardzonych olejów roślinnych dostarczających szkodliwych tłuszczów typu trans.

Nie masz głowy do komponowania posiłków ze zdrowymi tłuszczami, a samodzielne kucharzenie jest dla Ciebie zbyt czasochłonne? Zaufaj specjalistom w tej dziedzinie i zdecyduj się na dietę z dostawą w Warszawie. Dzięki temu zyskasz pewność, że w Twoim jadłospisie znajduje się nie tylko odpowiednia zawartość tłuszczu, ale także białka i węglowodanów.

Czy tłusta dieta jest niezdrowa?

W przeciętnej, dobrze zbilansowanej diecie tłuszcz dostarcza około 20-35% dziennego zapotrzebowania na energię. Regularne przekraczanie tej granicy może skutkować nadwyżką przyswajanych kalorii, przekładając się na zwiększenie masy ciała. Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki, a bogata w tłuszcz dieta może przyczyniać się do chudnięcia i poprawy ogólnej formy. Właśnie tak działa dieta ketogeniczna. Jeśli wybierzesz ten rodzaj diety w cateringu dietetycznym, co najmniej 80% kalorii w Twoich posiłkach będą stanowiły tłuszcze (z dużą przewagą mięs i ryb). Resztę uzupełni 15% udział białek oraz zaledwie 5% węglowodanów pochodzących z jarzyn i owoców. Odżywiając się w ten sposób, wprowadzisz organizm w stan ketozy. W związku z tym spożywając potrawy bogate w tłuszcz, będziesz jednocześnie spalać nadmiar własnej tkanki tłuszczowej.

Nie ma zdrowia bez tłuszczu!

Aktualnie niskotłuszczowe diety coraz bardziej tracą na popularności, ustępując jadłospisowi w stylu śródziemnomorskim. Zrównoważone menu powinno zawierać odpowiednią ilość kalorii ze stosownym udziałem tłuszczu, który jest niezbędny dla zdrowia niemal wszystkich narządów. Kluczem do sukcesu są odpowiednie proporcje składników odżywczych w posiłkach oraz zweryfikowane, bezpieczne źródło pochodzenia spożywanych produktów. Odkryj naturalną obfitość pokarmów zasobnych w zdrowe tłuszcze stojące na straży równowagi organizmu.