Rynek pierwotny czy wtórny? Sprawdź czym kierować się podczas wyboru!

Rynek pierwotny czy wtórny? Sprawdź czym kierować się podczas wyboru!

1 czerwca 2022 0 przez Redakcja

Poszukiwanie mieszkania wiąże się ze znalezieniem odpowiedzi na wiele nurtujących i niezwykle istotnych pytań. Musimy określić budżet, zastanowić się nad metrażem, a także dzielnicą, jeśli np. rozważamy oferty deweloperów w Warszawie czy innym dużym mieście. Jedną z kwestii od których powinniśmy rozpocząć rozważania jest postanowienie jakiego stanu mieszkania szukamy. Inną specyfiką charakteryzuje się rynek pierwotny, a inną wtórny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto poznać jak najwcześniej, aby w pełni świadomie dopasować odpowiedni lokal do naszych oczekiwań. Spróbujmy nieco przeanalizować ten temat.

Kwestia ceny

Nie sposób nie zacząć od najbardziej przyziemnej kwestii, czyli ceny. Jednak tak naprawdę nie tak łatwo określić który rynek jest droższy, a który tańszy. Wszystko zależy od metrażu, dzielnicy, a także stanu. Mieszkania na rynku wtórnym mogą być wyremontowane z nowymi instalacjami i sprzętem, albo nadające się do gruntownego remontu. Z kolei analizując lokale od deweloperów w Warszawie, cena najbardziej zależna jest od dzielnicy, w jakiej znajduje się inwestycja. W przypadku rynku pierwotnego warszawa mamy pewność, że mieszkanie jest nowe i stworzone jest w oparciu o wszystkie stosowne normy i standardy. Pamiętajmy tylko, że jest to pusta powierzchnia, którą musimy jeszcze wykończyć. Wymaga to sporego nakładu finansowego. Dlatego analizując kwestię ceny, pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę każdy aspekt zakupu i uwzględnić wszystkie związane z tym koszty.

Kiedy można się wprowadzić

Myśląc nad zakupem mieszkania nie zapominajmy o uwzględnieniu czasu jaki chcemy przeznaczyć na formalności i wykończenie. Zastanówmy się kiedy chcielibyśmy się wprowadzić. Może wydawać się to dziwne, ale odpowiedź może nam jednoznacznie wskazać rynek, na który powinniśmy się zdecydować. Gdy kupujemy lokal z drugiej ręki jest on gotowy do zamieszkania. Oczywiście w wielu przypadkach wymaga wcześniejszego remontu i dopięcia formalności, ale to i tak jest krótki czas w stosunku do rynku pierwotnego. Na terenie Warszawy na mieszkania od deweloperów czeka się średnio 2 lata. Czemu tak długo? Decydując się na lokal z nowej inwestycji zazwyczaj kupujemy je już na etapie projektu, którego realizacja wymaga czasu. Tutaj trzeba poczekać.

Osiedle i dalsza okolica

Pamiętajmy, że kupując mieszkanie nie możemy skupiać się wyłącznie na nim. Ma być to miejsce do życia, gdzie będziemy czuć się dobrze spędzając czas wolny i odpoczywając. Dlatego sprawdźmy w jakim miejscu kupujemy nasze wymarzone ‘M’. Ważna jest dzielnica, infrastruktura wokół, a także zagospodarowanie samego osiedla czy sąsiedztwo. Jeśli chodzi o mieszkania wtórne możemy udać się na miejsce, sprawdzić jak to wygląda i mieć pewność, że przez następne lata niewiele się zmieni. Mieszkania od deweloperów np. w Warszawie zazwyczaj widzimy tylko na planach i wizualizacjach, jednak zawierają one dokładny plan tego czego możemy się spodziewać. Nowe technologie i nowoczesne rozwiązania przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i przyrodzie to obecnie standard. Warto przyjrzeć się tej kwestii.