Rynek pracy w Warszawie

Rynek pracy w Warszawie

24 sierpnia 2020 0 przez Adam Kostrzewski

Rynek pracy w Warszawie jest najlepszy w Polsce. Zapotrzebowanie na pracowników, mimo pandemii, nadal jest. Jednak w 2020 roku rynek nieco się zmienił, właśnie ze względu na globalną sytuację w całym kraju. Rynek pracy w stolicy jest dla pokolenia Z, czyli osób młodych, które stawiają na atrakcyjne wynagrodzenie oraz rozwój. Pracownikom po 40. roku życia o wiele trudniej jest znaleźć pracę mimo sporego doświadczenia zawodowego oraz umiejętności. Tak jest od lat – pracodawcy wolą osoby młode, elastyczne, gotowe pracować wiele godzin dziennie. Takie podejście nie zmienia się z biegiem lat, a społeczeństwo starzeje się i osoby w wieku dojrzałym nadal chcą i powinny pracować. Osoby starsze mogą znaleźć pracę w pewnych zawodach – dla lekarzy, prawników czy specjalistów IT pracy bynajmniej nie brakuje. Nawet osoby starsze mają szansę na pracę w takich zawodach. Jednak część firm IT woli młodszych programistów czy developerów z uwagi na posiadanie kwalifikacji oraz szybsze uczenie się i możliwość adaptacji do zmiennych warunków.

W Warszawie bezrobocie jest niskie – wynosi zaledwie 1,7 procenta. W Polsce stopa bezrobocia to 6,1 procenta. Różnica jest bardzo duża. Średnie wynagrodzenie w stolicy także jest wysokie, aż 6500 złotych .W innych miastach o takich pieniądzach można jedynie pomarzyć. Jest to zupełnie inna skala. Na pewno warto wybrać stolicę jako miejsce kariery – młode dynamiczne osoby tak czynią i osiedlają się w stolicy. Osoby w średnim wieku, po 35 roku życia, są ostrożniejsze i nie podejmują decyzji tak szybko. Pracę można znaleźć, ale nie znaczy to, że każda osoba zarobi 6500 złotych brutto. Jedna zarobi 2600 zł brutto, czyli pensję minimalną, a druga – np. zdolny informatyk może otrzymać zarobki rzędu 10 000 czy 15 000 złotych brutto. Wiele zależy od umiejętności, wieku, branży, zawodu. Nie ma przepisu na doskonałe wynagrodzenie dla wszystkich.

Jak znaleźć pracę w Warszawie?

Najlepiej z polecenia znajomego, dzięki informacjom od znajomych, internet też pomaga. W urzędach pracy niewiele osób szuka zatrudnienia – przeważnie są to prace nisko opłacane, bez etatu, czyli na podstawie umów cywilnoprawnych. O wiele lepiej popytać znajomych i kierować się ich wskazówkami.

Zobacz też: Oferty pracy Warszawa

W jakich zawodach łatwo znaleźć pracę?

Sporo pracy jest dla informatyków, nauczycieli (obecnie zawód deficytowy, ale trudno się dziwić, skoro nauczyciel stażysta zarabia mniej od kasjerki w Biedronce), lekarzy, pielęgniarek. W sierpniu 2020 roku pojawiło się sporo ofert pracy dla pracowników hotelarstwa i gastronomii, poszukiwani są szefowie kuchni i pokojowe w hotelach. Oferowana jest praca na etat, czyli w najbardziej atrakcyjnej dla pracownika formie.

Pracy w Warszawie jest dużo, bezrobocie jest symboliczne, dlatego warszawski rynek pracy nadal jest bardzo atrakcyjny dla pracownika.