Jakie są typy wózków widłowych?

Jakie są typy wózków widłowych?

15 września 2021 0 przez Redakcja

Wózki widłowe to inaczej wózki jezdniowe podnośnikowe, dzięki którym możliwe jest przewożenie ładunków o dużym ciężarze i masie. Są one wykorzystywane przede wszystkim w magazynach, halach produkcyjnych, składach budowlanych i wielu zakładach pracy. Nie każdy jednak wie, że jest kilka typów wózków widłowych. Co warto o nich wiedzieć? Dowiedz się!

Wózki widłowe – budowa, zastosowanie

Budowa wózka widłowego w dużej mierze zależy od jego typu, lecz wszystkie wózki jezdniowe podnośnikowe mają dość podobną konstrukcję. Składają się one przede wszystkim z masztu, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie ładunku. Ważnymi elementami są też płyty czołowe, łańcuchy i widła. Wśród elementów znajduje się także przeciwwaga oraz rama. Rzecz jasna wózki widłowe są wyposażone również w układ jezdny, hamulcowy i blok napędowy.

Wózki widłowe są niezbędne w tych miejscach, w których często trzeba transportować towary na krótsze lub dłuższe odcinki. Najczęściej możemy je spotkać w dużych sklepach, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Są potrzebne również w fabrykach, magazynach, centrach logistycznych, zakładach produkcyjnych, przemyśle spożywczym oraz na lotniskach.

Jaki jest podstawowy podział wózków widłowych?

Wózki widłowe dzielimy m.in. ze względu na napęd. Tutaj wyróżniamy wózki widłowe spalinowe, gazowe oraz elektryczne. Te pierwsze są poruszane za pomocą oleju spalinowego i napędu gazowego LPG. Są polecane do użytku na otwartych przestrzeniach, ponieważ emitują szkodliwe spaliny. Można jednak wykorzystywać je także we wnętrzach, lecz wtedy muszą posiadać odpowiedni filtr ograniczający spalanie spalin.

Inny typem są wózki widłowe gazowe, które także powinny być użytkowane jedynie na otwartych przestrzeniach. Są zdecydowanie bardziej ekonomiczne ze względu na napęd gazowy. Ostatnim rodzajem są elektryczne wózki widłowe, które nadają się do zamkniętych przestrzeni. Są bardziej zwrotne, dlatego idealnie się sprawdzają w wąskich alejkach i nie tylko.

Podział wózków widłowych ze względu na funkcje

Oczywiście wózki widłowe dzielą się również ze względu na funkcje. Tutaj możemy wyróżnić:

  • wózki widłowe boczne,
  • wózki widłowe terenowe,
  • wózki widłowe podnośnikowe,
  • systemowe wózki widłowe,
  • wózki widłowe wysokiego składowania,
  • wózki widłowe skrętne,
  • wielokierunkowe wózki widłowe,
  • podwieszane wózki widłowe,
  • kontenerowe wózki widłowe,
  • anty wybuchowe wózki widłowe.

Szeroką ofertę wózków widłowych możemy znaleźć w firmie Niko Alex, której siedziba znajduje się w Warszawie. Jesteś zainteresowany zakupem? Sprawdź zatem jej rozbudowany asortyment!