Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

Jak sprawdzić auto po numerze VIN?

3 listopada 2021 0 przez Redakcja

Jeżeli ma się w planach zakup samochodu używanego, konieczne jest sprawdzenie jego numeru VIN oraz historii pojazdu, która się za nim kryje. To właśnie dzięki numerowi nadwozia można dowiedzieć się o samochodzie więcej, niż chce o nim powiedzieć jego sprzedający.

Sprawdzanie numeru VIN i historii samochodu jest coraz powszechniejsze wśród osób, które planują zakup samochodów używanych. Z jednej strony, sama opcja sprawdzania nie dość, że jest coraz powszechniejsza, to często może być również darmowa, ale również sami kupujący mają coraz większą świadomość tego, że mogą trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Warto więc się przed nimi chronić wszystkimi dostępnymi metodami, a jedną z nich jest właśnie sprawdzanie numeru VIN samochodu oraz jego historii.

Czym jest Vehicle Identification Number?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) jest numerem nadwozia danego samochodu. Każdy pojazd posiada unikalny numer, który jest do niego przypisany, który znajduje się nie tylko w dowodzie rejestracyjnym, ale jest również nabity na przynajmniej kilku elementach danego samochodu, i jest to właśnie numer VIN. Z jego pomocą do danego samochodu przypisywane są różne informacje, takie jak udział w wypadkach czy ilość kilometrów, które samochód do tej pory pokonał. Poznanie i rozkodowanie numer VIN jest więc znakomitym wyborem dla osób, które chcą poznać rzetelne i pewne informacje na temat historii samochodu, którego kupnem są zainteresowani.

Czy sprawdzenie VIN i historii samochodu wystarczy, by kupić właściwy samochód?

Niestety nie. Jest to jedynie jedna z metody, naszym zdaniem – taka, której odpuścić nie można, jednak nie da nam ona pełnych informacji o pojeździe. Równie ważnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego danego samochodu. Może się bowiem okazać, że samochód z bezproblemową historią był zaniedbany lub posiada wiele usterek, które będą wymagań szybkiego i kosztownego naprawienia. Natomiast, samochód, który podczas kontroli stanu technicznego nie wykazuje problemów, może mieć na swoim koncie zalanie i szkodę 100%, które ciężko odkryć inaczej, niż sprawdzając numer VIN konkretnego pojazdu.

Jak zdobyć numer VIN samochodu?

Jest to zadanie zazwyczaj bardzo proste. Coraz częściej numer VIN pojawia się w ogłoszeniach o sprzedaży samochodu używanego. Potencjalni kupujący pytają o niego tak często, że sprzedający – nie chcąc cały czas odpowiadać na takie same pytania i telefony – dodają numer do swoich ogłoszeń.

Sam numer VIN można poznać również podczas oględzin danego samochodu. Będzie on umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, ale dodatkowo został on nabity w przynajmniej kilku miejscach na samym samochodzie. Każdy producent ma jednak dowolność co do tego, gdzie numer VIN będzie się znajdował, by więc nie mieć problemów z jego znalezieniem, warto przed oględzinami samochodu sprawdzić, a konkretnie gdzie dany model ma nabity numer VIN.

Czy numer VIN wystarczy, by sprawdzić historię samochodu?

Zależy to od portalu, z którego się korzysta i informacji, jakie chce się zdobyć. Istnieją portale, takie jak

https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html, gdzie wystarczy sam numer VIN. Istnieją jednak również innego, gdzie poza numerem nadwozia konieczne jest posiadanie daty pierwszej rejestracji samochodu oraz jego obecnych numerów rejestracyjnych. Zdobycie VIN nie jest trudne, numery rejestracyjne często widać na zdjęciach w ogłoszeniu, jednak sprzedawcy często nie podają daty pierwszej rejestracji auta, i to o nią najczęściej trzeba dodatkowo dopytywać.

Ile kosztuje sprawdzenie numeru VIN?

To również zależy od portalu, z którego chce się korzystać. Istniejąc takie – jak Historiaszkod.pl, gdzie część informacji dostarczanych przez portal, można uzyskać zupełnie za darmo. W tym przypadku jest to informacja, czy samochód ma jakieś szkody na swoim koncie, czy też nie. Jeżeli o szkodach chce się dowiedzieć więcej – jak wysokie były, gdzie i kiedy miały miejsce itd. – w takim przypadku konieczna będzie dodatkowa dopłata. Sam portal jednak znakomicie sprawdza się do wstępnego określania, czy samochód faktycznie jest bezwypadkowy i bezkolizyjny, czy też nie. Jeżeli nie będzie, nawet bez dodatkowych informacji ma się pewność, że o ten „detal” należy dopytać osobę sprzedającą dany samochód.

Co istotne, inne portale mogą oferować podobne dane za opłatą. Jeżeli wykupimy u nich sprawdzenie VIN, a samochód będzie bezwypadkowy i bezkolizyjny, za opłatą otrzyma się mniej więcej takie same informacje, jak w przypadku darmowej usługi wykonanej na Historiaszkod.pl.

Czy numer VIN podany w ogłoszeniu może różnić się od realnego numer VIN samochodu?

Takie sytuacje się zdarzają, nie są powszechne, lecz należy na nie uważać. Dotyczyć będą głównie komisów, które mają w swojej ofercie wiele samochodów. W takim przypadku sprzedający może podać numer VIN innego samochodu – ta sama marka, model, kolor, rocznik produkcji – jednak numer VIN będzie należał do innego samochodu, więc i same informacje będą również go dotyczyć. Jeżeli istnieje obawa, że sprzedający wykorzystuje powyższy „trick”, należy sprawdzić podczas oględzin numer VIN nabity na samochodzie, najlepiej w więcej, niż tylko jednym miejscu.

Czy sprzedający musi nam podać numer VIN?

Nie, sprzedający nie ma takiego obowiązku, lecz jest to zjawisko wysoce podejrzane. Gdyby miało ono miejscu, zalecamy ostrożność, a najlepiej zrezygnowanie z zakupu danego samochodu. Może się okazać, że sprzedający celowo chce ukryć dane zawarte pod numerem VIN – wie, że ich poznanie może sprawić, że ktoś i tak nie będzie zainteresowany zakupem danego samochodu używanego.