Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

18 października 2021 0 przez Redakcja

Zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, jednak chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku i oferowane auto faktycznie jest w takim stanie, jak opisuje go sprzedawca? Zastanawiasz się, co warto sprawdzić oraz w jaki sposób to zrobić? Zminimalizuj ryzyko, nie przepłacaj i bądź zadowolony z udanej transakcji!

Przed zakupem zapoznaj się z historią pojazdu!

Decydując się na zakup samochodu używanego, warto przed ostateczną transakcją zapoznać się z darmowym raportem Centralnej Ewidencji Pojazdów, który dostępny jest na stronie urzędowej. Opisuje on parametry techniczne, średnie zużycie paliwa, przeglądy, ubezpieczenia, liczbę właścicieli, a także podaje informację czy samochód nie jest kradziony. Spotkać się też można z firmami, które za niewielką opłatą analizują historię pojazdu, która jest archiwizowana w firmach ubezpieczeniowych. Oprócz samej historii warto również udać się na obejrzenie samochodu i postawić na rzetelne sprawdzenie stanu technicznego. Możesz zrobić to samodzielnie – jednak jeżeli posiadasz tylko podstawową wiedzę ta opcja jest ryzykowna lub w towarzystwie osoby, która ma wiedzę z zakresu motoryzacji. Warto także rozważyć wizytę w niezależnym serwisie bądź warsztacie, a także Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Zakup używanego samochodu – jakich danych potrzebujesz od sprzedawcy?

Chcąc sprawdzić historię pojazdu potrzebujesz takich danych jak: numer rejestracyjny, numer VIN, a także data pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje są zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Uczciwy sprzedawca poda również dane techniczne zgodne z rzeczywistością, a także takie, które znajdą potwierdzenie w raportach. Warto jednak przed ostatecznym podpisaniem umowy odpowiednio się przygotować i gdy zostaną wykryte inne usterki możliwa jest wtedy negocjacja ceny. Wybierając serwis czy też warsztat raczej nie korzysta się z poleceń sprzedawcy – może on współpracować z polecanym miejscem i wtedy rzetelność stoi pod znakiem zapytania. Przed ostatecznym zakupem postaw więc na kompleksowe sprawdzenie pojazdu – jego historii oraz stanu technicznego.

Więcej informacji znajdziesz na https://smartix.pl/.