Jak sprawdzić swój NIP po peselu?

Jak sprawdzić swój NIP po peselu?

11 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

NIP to numer, który musi posiadać każda firma. Za jego pomocą tworzy się numer indywidualnego rachunku, mikrorachunek podatkowy, na który każda firma przelewa podatek dochodowy. Pozyskanie go jest proste, ale zapamiętanie może już sprawić nam kłopoty.

Co to jest NIP i jaki organ go wydaje?

NIP to skrót od Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jest to dziecięciocyfrowy, unikalny kod przypisany do danej jednostki. Nadaje go naczelnik urzędu skarbowego. Od niedawna nie trzeba już wystawiać osobnego wniosku, żeby został nam przyznany. Wszystko załatwia zgłoszenie o wpis do CEIDG.

Jak sprawdzić NIP po peselu?

Na obecną chwilę nie ma możliwości sprawdzenia naszego NIPu za pomocą numeru PESEL. Nie zrobisz tego w internecie, nie ma do tego odpowiedniego narzędzia, chyba że kiedyś publikowałeś te dane obok siebie, co jest jednak bardzo nierozważne. Twój numer PESEL jest twoją najważniejszą daną i nie możesz zapisywać go tam, gdzie może znaleźć go ktoś obcy.

Jak sprawdzić NIP osoby prywatnej i firmy

W przypadku osoby prywatnej sprawa jest bardzo prosta. Numer NIP nie jest Ci już w ogóle potrzebny i nie spotkasz się z sytuacją, w której mógłby Ci nam przydać. Znalezienie go za pomocą naszego numeru PESEL jest niemożliwe, chyba że udasz się bezpośrednio do urzędu. Ciężko jest jednak przygotować właściwy wniosek, bo żadna jego forma nie jest określona przez konkretną ustawę. Informacje o nim powinny znaleźć się na stronie internetowej odpowiedniego urzędu skarbowego, ale czasami ich tam brakuje. Wtedy możesz zadzwonić na infolinię i zapytać, jak przygotować odpowiedni dokument, a następnie zanieść go osobiście do odpowiedniego wydziału.

Szukanie NIPu firmy jest znacznie łatwiejsze. Nie ważne, czy chodzi o firmę przez nas prowadzoną, czy zupełnie obcą, wystarczy zajrzeć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pod tą długą nazwą kryje się spis danych wszystkich wpisanych do niej firm. Wystarczy, że masz REGON, nazwę albo adres interesującej Cię placówki, żeby odnaleźć jej numer NIP.

Wyszukiwarka NIPów

Mimo że tylko CEIDG jest oficjalną bazą danych, w internecie znajduje się masa stron, które za pomocą numeru NIP ściągają wszystkie dane firmy albo po jednej z nich wyszukują numer identyfikacji podatkowej. Najlepiej korzystać tylko z Centralnej Ewidencji, ale jeśli masz inną, sprawdzoną i bezpłatną wyszukiwarkę, to również możesz się nią posłużyć. Musisz mieć jednak świadomość, że niekoniecznie będą to narzędzia pewne, a do tego mogą zawierać niekompletne dane.

Co zrobić, jeśli zapomniałem NIPu?

NIP jest Ci potrzebny do wystawiania faktur i płacenia podatku dochodowego. Pamiętanie go albo mienie zapisanego gdzieś na kartce papieru zawsze jest pomocne, ale jeśli jesteś w pilnej sytuacji i absolutnie nie pamiętasz naszego numeru identyfikacji podatkowej, to możesz skorzystać z CEIDG. Znajdujące się w niej dane są zawsze pewne i zgodne z prawdą. Znalezienie siebie nie jest trudne, wystarczy wprowadzić te dane, które masz. Kiedy nie pamiętasz swojego NIPu, nie korzystaj nigdy z innej wyszukiwarki. Tylko CEIDG jest pewnym źródłem informacji w tym zakresie.