
Sprzedaż mieszkań w Warszawie: jak oszacować, ile warta jest wybrana nieruchomość?
2 grudnia 2021Warszawa to miasto, gdzie uśredniona cena za metr kwadratowy nieruchomości jest najwyższa w całej Polsce. Nie odstrasza to potencjalnych nabywców. Rynek sprzedaży mieszkań wciąż ma się bardzo dobrze. Jak obliczyć, ile warta jest wybrana posesja?
Oferty sprzedaży mieszkań w Warszawie — co wpływa na cenę?
Liczba zmiennych, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest bardzo duża. Kupujący muszą patrzeć na dostęp do usług publicznych, ważnych traktów komunikacyjnych, ale nie bez znaczenia jest też sama historia budynku, gdzie znajduje się mieszkanie oraz jego standard.
Na cenę wpływa też:
- liczba pokoi i ich standard,
- przydzielona do mieszkania piwnica lub spiżarka,
- dedykowane miejsce parkingowe,
- stan techniczny mieszkania oraz budynku.
W wycenie nieruchomości na sprzedaż lepiej nie zdawać się na przypadek. Zamiast ryzykować i sprzedawać lokal na własną rękę, lepiej skorzystać z oferty zaufanego doradcy. Może nim być na przykład działająca od 2017 roku firma SonarHome, bazująca na algorytmie, dzięki któremu e-wycenę można uzyskać bardzo szybko. Co więcej, jej kwota jest bardzo zbliżona do realnej wartości posesji. To ogromna oszczędność czasu.
Nie brakuje sytuacji, kiedy różnice w ofertach sprzedaży nieruchomości sięgały nawet 30%. Może to przełożyć się na ogromną kwotę. Lepiej więc nie zdawać się na przypadek i skorzystać z oferty profesjonalnej firmy.
Serwisy, które oferują darmowe wyceny, korzystają z zaawansowanych algorytmów, porównując ceny nieruchomości w bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu sprzedający (lub kupujący) zyskuje szerszy obraz o lokalnym rynku nieruchomości. Cały proces trwa zaledwie kilka chwil.
Jak szybko sprzedać mieszkanie w Warszawie?
Ogłoszenia mieszkań na sprzedaż w stolicy nie mają zbyt długiej „żywotności”. Wynika to z deficytu lokali mieszkaniowych. Uśredniony czas widoczności oferty to około 80 dni. Po tym czasie lokal powinien znaleźć nowego nabywcę. Inne duże miasta w kraju na tym tle wypadają o wiele gorzej.
Warto korzystać z pomocy zaufanych doradców i firm, które stawiają na jasny, klarowny proces. Tak naprawdę mieszkanie można sprzedać w kilku prostych krokach. Wystarczy:
- wypełnić formularz online,
- spotkać się z doradcą w mieszkaniu,
- zorganizować wszystkie formalności,
- potwierdzić transakcję u notariusza, a następnie ją sfinalizować.
Nie trzeba też obawiać się o koszty związane z takim procesem. Kwota będzie pomniejszona tylko o 4-10% wartości transakcji w zależności od tego, jaki model współpracy z firmą wybierzemy.
Czy nieruchomości na sprzedaż w Warszawie wciąż będą stabilną, bezpieczną inwestycją kapitału?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wynika to z tego, że na rynek mieszkaniowy wpływa ogromna liczba zmiennych. Można tu wskazać zarówno na siłę złotówki, stopy procentowe czy inflację, jak i plany, jakie niedawno ogłosił rząd.
Wiele może zmienić Polski Ład, który zgodnie z planem, ma wejść w życie w 2022 roku. Trudno spekulować, jak rynek zareaguje na deklarowane wsparcie w zakresie gwarantowanego przez państwo wkładu własnego, ale i planowane dotacje finansowe dla rodzin z dziećmi.
Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą jednak założyć, że w ciągu najbliższych lat wzrost cen mieszkań wciąż będzie nam towarzyszył. Winą za ten stan rzeczy można obarczać nie tylko pandemię czy galopującą inflację, ale przede wszystkim deficyt lokali w całej Polsce.
Wciąż można inwestować w nieruchomości. Dobrze byłoby jednak korzystać z pomocy doświadczonych doradców, dzięki którym zyskujemy pewność, że kupujemy mieszkanie bez utajonych obciążeń i w dobrym stanie technicznym.

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.