Studenci Akademii Koźmińskiego odkrywali historię dawnej FSO

Studenci Akademii Koźmińskiego odkrywali historię dawnej FSO

25 listopada 2024 0 przez Anna Smagolska

22 listopada 2024 r. grupa 31 studentów studiów dziennych Akademii Leona Koźmińskiego wraz z wykładowcą wzięła udział w spacerze edukacyjnym po terenie dawnej Fabryki Samochodów Osobowych przy ul Jagiellońskiej 88 na Pradze-Północ. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo – planowana jest tam inwestycja F.S.O. PARK firmy OKAM, która połączy w sobie ducha dawnej fabryki FSO poprzez rewitalizację wybranych budynków czy ich fragmentów z nową, wielofunkcyjną przestrzenią do życia.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach przedmiotu Historia Biznesu, realizowanego
na uczelni od 2017 roku. Program regularnie zakłada wizyty w historycznych firmach i muzeach
na terenie Warszawy oraz okolic, umożliwiając studentom bezpośredni kontakt z dziedzictwem przemysłowym miasta i obserwację procesu jego transformacji.

Spacer po terenie przyszłej inwestycji F.S.O. PARK poprowadziła przedstawicielka inwestora Urszula Karczmarczyk – Head of Marketing OKAM City oraz Maciej Bień – pasjonat i kolekcjoner zabytkowej motoryzacji, organizator zlotów zabytkowych aut, przewodniczący Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski, prezes Fundacji Ochrona Dziedzictwa FSO a także założyciel i zarazem dyrektor motoryzacyjnej “Wystawy w Fabryce” otwartej we wrześniu br. w Lakierni będącej dawniej częścią FSO. Podczas zwiedzania studenci poznali zarówno historię przemysłową tego miejsca,
jak i plany dotyczące transformacji miejsca – rewitalizacja oraz nadanie nowych funkcji budynkom stały się centralnym punktem rozmów podczas tej wizyty.

  W ramach spaceru studenci mogli zobaczyć, jak obecnie wygląda teren po byłych zakładach FSO, ale także zapoznać się z wizją OKAM na nadanie temu miejscu nowego życia. Powstanie
tu zrównoważone, ekologiczne, a co najważniejsze przyjazne i otwarte Miasto Przyszłości pod szyldem F.S.O. PARK, które odmieni ten postindustrialny teren. Jednocześnie wybrane budynki
czy ich fragmenty zostaną poddane rewitalizacji i w ramach nowych funkcjonalności staną się integralną częścią inwestycji
– skomentowała Urszula Karczmarczyk – Head of Marketing OKAM City.

Trasa spaceru obejmowała kluczowe punkty dawnej fabryki: Bramę Główną, Spawalnię, Montownię, Tłocznię wraz z charakterystycznym ślimakiem oraz Lakiernię. Na terenie tej ostatniej studenci mogli podziwiać wystawę motoryzacyjną obejmującą ponad 300 eksponatów, w tym samochody wyprodukowane w FSO: Warszawy, Syrenki, Fiaty 125p i Polonezy, a także motocykle, rowery, dystrybutory paliwa czy silniki.

Przez  blisko 60 lat produkcji w halach FSO powstało ok. 4 milionów pojazdów, które trafiły
do ok. 80 krajów na całym świecie. Cieszy mnie to, że we współpracy z nowym właścicielem pofabrycznych terenów firmą OKAM, dziś mówimy głośno o tym dziedzictwie. Udało nam się otworzyć
muzeum motoryzacji z jedną z najciekawszych kolekcji klasyków w kraju, a przy tym spełnić motoryzacyjne marzenie wielu osób – ożywić hale FSO – dodaje Maciej Bień – założyciel i dyrektor motoryzacyjnej „Wystawy w fabryce”.

Inwestycja F.S.O. PARK

Na terenie po nieistniejącej już Fabryce Samochodów Osobowych docelowo powstać
ma wielofunkcyjne i ekologiczne Miasto Przyszłości – F.S.O. PARK, w którym wartości takie jak: wspólnota, edukacja, ekologia, zdrowy styl życia, szacunek dla historii zostały postawione jako punkt nadrzędny. F.S.O. PARK łączyć będzie funkcje: mieszkaniową, biurową, handlowo-usługową, edukacyjną czy rekreacyjną. Planowana jest również przestrzeń pod eko targ. Aż 20 ha stanowić będą tereny zielone, z czego 10 ha – ogólnodostępny centralny park, dzięki któremu zostanie zlikwidowana `wyspa ciepła` na tym terenie. Zastosowany zostanie również szereg rozwiązań ekologicznych.

W etapie I OKAM planuje realizację ok. 2.000 mieszkań dla ok. 4.600 mieszkańców, ok. 60 lokali handlowo-usługowych, 3-ciągowej szkoły podstawowej dla ok. 645 uczniów, która zostanie przekazana Dzielnicy, a także pierwszego fragmentu ogólnodostępnego centralnego parku.

Realizacja etapu I planowana jest na początku 2026 roku, a cała inwestycja na 62 ha (docelowo 12.000 mieszkań dla 17.000-19.000 mieszkańców, a także wiele miejsc pracy) potrwa ok. 25 lat.

Więcej na: https://fso-park.pl.

***

OKAM

OKAM od prawie 20 lat jest liderem wśród firm deweloperskich, specjalizującym się w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W portfolio OKAM znajduje się 28 projektów w 7 miastach w Polsce, m.in. w Łodzi – Strefa PROGRESS, Strefa Piotrkowska 217, ŁÓDŹ.WORK i NOW, w Katowicach – DOM W DOLINIE TRZECH STAWÓW oraz INSPIRE, w Warszawie – INCITY i CITYFLOW na Woli, MOKKA, VISTA i CENTRAL HOUSE na Mokotowie, ARLET HOUSE na Ochocie, ŻOLI ŻOLI na Żoliborzu, BOHEMA – Strefa Praga oraz F.S.O. PARK (62 ha po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych). W aktywach OKAM znajdują się również zabytkowe kamienice w centrum Katowic i Krakowie.

Informacja prasowa