Studia MBA a EMBA – różnice

Studia MBA a EMBA – różnice

31 marca 2023 0 przez Adam Kostrzewski

Osoby dorosłe, ale z pewnym już doświadczeniem zawodowym chcące podnieść swoje kwalifikacje, więcej zarabiać i być atrakcyjniejszym na rynku pracy często szukają możliwości dalszego rozwoju. Jednym ze sposobów realizacji zamierzonych celów są studia podyplomowe MBA, które kładą ogromny nacisk przede wszystkim na pogłębianie wiedzy i praktycznych rozwiązań w zmieniającej się rzeczywistości i rynku pracy. Dowiedzmy się zatem, co to są studia MBA? Czym się różnią studia MBA od EMBA?

Co to są studia MBA?

Studia podyplomowe MBA (Master of Business Administration) to studia przeznaczone dla osób z wyższym wykształceniem oraz przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym. Ich historia sięga lat pięćdziesiątych XX wieku, lecz do Polski ten model studiów zawędrował dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych.

Po ukończeniu studiów MBA nie otrzymuje się dodatkowego tytułu naukowego jednak świadectwo ich ukończenia jest bardzo cenione przez pracodawców i coraz bardziej konieczne na stanowiskach menedżerskich.

Ile trwają studia MBA?

Studia MBA trwają zwykle 4 semestry w systemie dziennym, czyli stacjonarnym oraz weekendowym. Zajęcia na uczelni to przede wszystkim praktyka i ćwiczenia, ale również księgowość, marketing i zarządzanie, prawo oraz human resources.

Rekrutacja na studia MBA

Warunkiem rozpoczęcia studiów MBA jest posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych oraz co najmniej roczny staż na stanowisku kierowniczym lub menedżerskim, a w przypadku najlepszych uczelni niezbędne nawet kilkuletnie doświadczenie na tychże stanowiskach. Dodatkowym wymaganiem bardzo często jest opinia od przełożonych lub list polecający potwierdzający chęć i zaangażowanie w poszerzanie kompetencji kandydata.

Jako część procesu rekrutacji wymagany jest również test GMAT. Egzamin ten bada znajomość języka angielskiego i matematyki, mierzy umiejętności w zakresie logicznego myślenia, interpretacji danych i analitycznego pisania. Składa się z czterech części:

  1. Quantitative Reasoning – weryfikuje znajomość wiedzy matematycznej w praktyce.
  2. Verbal Reasoning – część werbalna sprawdza znajomość czytania ze zrozumieniem.
  3. Integrated Reasoning – ta część egzaminu sprawdza, czy przyszły student potrafi łączyć ze sobą wątki i interpretować dane.
  4. Analytical Writing Assessment – polega na sprawdzeniu umiejętności poprawnego opisywania swojego punktu widzenia na określony argument.

Dla kogo studia MBA?

Studia MBA to studia specjalistyczne przeznaczone dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach, które zdecydowały się na podjęcie nauki na tego rodzaju studiach ze względu na dostęp do profesjonalnej wiedzy menedżerskiej, czy też rozbudowania sieci kontaktów zawodowych.

Rodzaje studiów podyplomowych MBA

Studia MBA różnią się między sobą przede wszystkim sposobem realizacji i wyróżniamy:

  • MBA podstawowe – przeznaczone dla zawodowych menedżerów.
  • EMBA (Executive Master of Business Administration) – przeznaczone dla osób na stanowisku kierowniczym z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem.
  • GEMBA (Global Executive Master of Business Administration) – studia przeznaczone dla kadry pracującej w instytucjach międzynarodowych.
  • DBA (Doctor of Business Administration) – najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe studia potwierdzające najwyższe kwalifikacje menedżerskie.

Studia EMBA

Studia EMBA (Executive Master of Business Administration) to elitarne studia podyplomowe skierowane do kadry kierowniczej z przynajmniej 5-letnim doświadczeniem na tym stanowisku oraz dyplomem ukończenia szkoły wyższej.

Odbywają się tylko w trybie zaocznym, czyli weekendowym i realizowane są przede wszystkim w formie ćwiczeń i warsztatów praktycznych.

Najlepsze uczelnie współpracują z renomowanymi firmami, dzięki czemu studenci wykorzystują wiedzę przekazywaną przez doświadczonych menedżerów.

Ponadto zajęcia prowadzą doświadczeni pracownicy naukowi i praktycy biznesu z wieloletnim doświadczeniem.

Studia MBA a EMBA

Przede wszystkim studia MBA i EMBA różnią się między sobą programem studiów i formą prowadzonych zajęć. Program studiów MBA koncentruje się zarówno na wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, natomiast EMBA kładzie większy nacisk na wiedzę praktyczną.

Ponadto w przypadku studiów EMBA konieczne jest ukończenie studiów wyższych oraz kilkuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, natomiast MBA to studia dla osób z wykształceniem licencjackim i wyższym.

Studia MBA prowadzone są również w systemie dziennym, natomiast EMBA tylko w trybie zaocznym.

Jakie są korzyści z ukończenia studiów MBA?

Dyplom ukończenia studiów MBA niesie ze sobą szereg korzyści, a do tych najważniejszych można zaliczyć:

  • Wyższe wynagrodzenie

Absolwenci studiów podyplomowych MBA mogą liczyć nawet na wynagrodzenie kilkakrotnie przewyższające średnią krajową.

  • Kontakty biznesowe

Większość studentów traktuje studia MBA jako okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, które w przyszłości mogą zaowocować bliską współpracą lub korzystnymi kontraktami

  • Rozwój osobisty

Studia MBA to inwestycja w siebie umożliwiająca rozwinięcie tzw. umiejętności miękkich niezbędnych w przypadku osób na wysokich stanowiskach. Ponadto absolwenci studiów MBA częściej podejmują wyzwania, nie bojąc się realizacji własnych pomysłów.

Zaletą studiów podyplomowych jest możliwość nawiązania cennych relacji.

W jakim języku prowadzone są zajęcia?

Na międzynarodowych uczelniach zajęcia prowadzone są w języku angielskim, w Polsce bardzo często mamy wybór pomiędzy językiem polskim lub językiem angielskim. Wszystko zależne jest od zaplanowanej dalszej kariery uczestnika studiów. Jeśli ktoś zarządza firmą polską i nie planuje wejścia na rynek zagraniczny, studia w języku polskim będą wystarczające.

Studia MBA a stanowisko w radzie nadzorczej

Dyplom MBA spełnia kryterium wykształcenia do kandydowania na stanowiska w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa (ustawa z dnia 16 grudnia 2016 0 zasadach zarządzania mieniem państwowym). Osoby po studiach podyplomowych MBA zwolnieni są z egzaminu dla kandydatów na członków rady nadzorczej.

Koszt studiów MBA

Studia MBA to jedne z najdroższych studiów podyplomowych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ich cena uzależniona jest od prestiżu uczelni, posiadanych akredytacji oraz kwalifikacji kadry prowadzącej zajęcia.

Podsumowanie

Studia MBA to niewątpliwie klucz do rozwoju kariery. Pomagają w realizacji założonych celów, poszerzają horyzonty i doskonalą umiejętności przywódcze. Dyplom MBA uznawany jest przez pracodawców na całym świecie.