Czy szkolenia BHP w Warszawie są obowiązkowe?

Czy szkolenia BHP w Warszawie są obowiązkowe?

4 sierpnia 2022 0 przez Redakcja

Przy podejmowaniu się nowej pracy wielu z nas musiało przejść szkolenie z zakresu BHP. Bardzo często usłyszeć można, że nie jest ono zbyt ciekawe i zabiera zbyt dużo czasu, natomiast należy pamiętać, że dzięki niemu w przyszłości w razie nagłych wypadków możemy zminimalizować poziom stresu i zadbać o własne lub czyjeś bezpieczeństwo. Dlatego nie należy ich lekceważyć, ponieważ najważniejsze jest mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i tego jak sobie z nimi możemy radzić. Czy szkolenia BHP w Warszawie, bądź jakimkolwiek innym mieście są obowiązkowe? Dziś przyjrzymy się temu tematowi z bliska.

Kto musi odbyć szkolenie z BHP?

Z obowiązującego w Polsce prawa wynika, że szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, muszą przejść wszyscy pracownicy bez względu na to, jaki rodzaj pracy wykonują. Zadbanie o to leży po stronie pracodawcy – musi on skontaktować się ze specjalistą ds. BHP, który przeprowadza szkolenia BHP w Warszawie lub innym mieście. Dziś już nie musi być zorganizowane ono w formie stacjonarnej, coraz częściej możemy natknąć się na szkolenia online.

Co w przypadku niewywiązania się pracodawcy ze wspomnianego obowiązku? Zaniedbanie tej konieczności skutkować będzie karą finansowo-prawną. Dlatego należy pamiętać, aby zanim pracownik przystąpi do wykonywania pracy, wcześniej otrzymał odpowiednią dawkę wiedzy o BHP.

Wyjątki – szkolenie BHP nie jest konieczne dla wszystkich

Zawsze jesteśmy w stanie znaleźć pewne wyjątki lub odstąpienia od reguł. W tym przypadku zaliczamy do nich pracownika, któremu umowa wygasła, ale będzie podpisywał kolejną, z tym samym pracodawcą i na to samo stanowisko – w takiej sytuacji nie ma konieczności przeprowadzania po raz kolejny szkolenia BHP. Kolejną, nieco inną sprawą, jest zatrudnienie na umowę zlecenie. Jeżeli pracownik jest zleceniobiorcą, a pracodawca zleceniodawcą – to wiedz, że to pracodawca decyduje o tym czy dane szkolenie zostanie przeprowadzone. Oczywiście z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa warto o tym pamiętać, jednak tym razem obowiązek nie wynika z przepisów prawnych.

Jeżeli jesteś pracodawcą i zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie rozważ przynajmniej zorganizowanie dla nich szkolenia BHP w Warszawie z EHS Consulting. Wcale nie oznacza to, że musicie gdzieś dojechać – specjalista może przeprowadzić szkolenie w siedzibie Twojej firmy, a dziś już nawet w pełni zdalnie! Sam zastanów się, czy nie warto postawić na bezpieczne warunki pracy i komfort pracowników, w końcu to od tego w dużej mierze będzie zależało ich zadowolenie, wydajność i motywacja do działania. Firmę tworzą ludzie, dlatego, aby dobrze prosperowała, to właśnie na nich powinieneś się skupić.