To przeraża mieszkańców Warszawy! Wyniki badań zaskakują

To przeraża mieszkańców Warszawy! Wyniki badań zaskakują

8 marca 2025 0 przez Anna Smagolska

Największymi obawami warszawiaków są nieodpowiedzialni kierowcy oraz agresywne zachowania osób pod wpływem alkoholu i narkotyków – wynika z najnowszych badań opinii mieszkańców stolicy. Jakie inne zagrożenia dostrzegają warszawiacy? Sprawdziliśmy szczegóły.

Miejskie badanie opinii

Od lat Warszawa regularnie przeprowadza badania, które pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby i obawy jej mieszkańców. Celem jest monitorowanie opinii warszawiaków na temat funkcjonowania miasta oraz wskazanie obszarów wymagających poprawy. Najnowsze wyniki ponownie poruszają temat bezpieczeństwa.

Respondenci zostali zapytani o to, czego najbardziej obawiają się w przestrzeni miejskiej. Odpowiedzi wyraźnie pokazują, że mieszkańcy Warszawy mają konkretne obawy dotyczące swojego bezpieczeństwa. Oto cztery najczęściej wskazywane zagrożenia:

  • Niebezpieczna jazda kierowców – 43% respondentów uważa, że brawura na drogach to poważny problem.
  • Agresywne zachowania osób nietrzeźwych – 39% mieszkańców obawia się przemocy ze strony osób pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
  • Kradzieże i włamania – 36% warszawiaków martwi się o bezpieczeństwo swoich mieszkań, piwnic i samochodów.
  • Agresywne grupy młodzieży – 35% respondentów czuje się niepewnie w miejscach, gdzie gromadzą się agresywnie zachowujące się osoby.

Jak zmieniają się obawy warszawiaków?

W porównaniu z poprzednim badaniem z 2023 roku, niektóre zagrożenia są wskazywane częściej. Obawy związane z agresją osób nietrzeźwych oraz włamaniami wzrosły, natomiast liczba osób obawiających się agresywnej młodzieży i nieodpowiedzialnych kierowców nieco spadła.

Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?

Mimo zgłaszanych zagrożeń, większość mieszkańców uważa swoją okolicę za bezpieczną. Co piąty warszawiak (22%) dostrzega w swoim sąsiedztwie miejsca uznawane za niebezpieczne. Natomiast 96% mieszkańców czuje się komfortowo spacerując po swojej okolicy w ciągu dnia, a 77% deklaruje, że czuje się bezpiecznie także po zmroku.

Ciekawostką jest fakt, że oprócz zagrożeń związanych z przestępczością i ruchem drogowym, mieszkańcy Warszawy obawiają się także anomalii pogodowych. Wśród nich najczęściej wskazywane są fale upałów, okresy suszy oraz silne wiatry.

Czy miasto może poprawić bezpieczeństwo? Wyniki badań pokazują, że istnieją konkretne obszary, na które warto zwrócić większą uwagę. Oczekiwania mieszkańców są jasne – Warszawa powinna skuteczniej przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom na drogach oraz poprawić działania służb odpowiedzialnych za porządek publiczny.