Trendy online – rozrywka, nauka, praca przenoszą się do sieci

Trendy online – rozrywka, nauka, praca przenoszą się do sieci

5 maja 2021 0 przez Redakcja

Usługi online rozwijają się systematycznie od wielu lat, ale od zeszłego roku obserwuje się ogromny rozwój wielu działalności internetowych. Pandemia przyspieszyła proces zmian w społeczeństwie – nauka, praca, rozrywka przeniosły się do sieci. Jakie trendy online są teraz bardzo popularne? Czy wrócimy do usług stacjonarnych, czy nawet po końcu pandemii zostaniemy w wirtualnym świecie?

Rozrywka online

Zamknięte kina czy brak koncertów okazały się być bodźcem do jeszcze mocniejszego rozwoju rynku OTT, czyli usług streamingowych zapewniających filmy, seriale, muzykę przez Internet. Polska jest obecnie największym rynkiem usług OTT w Europie Środkowej i Wschodniej! W zeszłym roku OTT zanotował 26% wzrost, z przychodami na poziomie 596 mln dolarów, w porównaniu do 472 mln dolarów za rok 2019. Warto zauważyć, że wielu twórców, producentów czy dystrybutorów filmowych zauważyło ten trend i oferuje swoje dzieła już od razu na platformach streamingowych, z pominięciem do niedawna tak fetowanych premier kinowych. Od razu na platformy streamingowe w zeszłym roku trafiły nowości jak 365 dni, W lesie dziś nie zaśnie nikt czy Sala Samobójców. Hejter. Także media stawiają na cyfryzację i wiele tytułów myśli dziś, jak pozyskać jak najwięcej prenumeratorów cyfrowych, w czasie gdy sprzedaż drukowanych czasopism spada z roku na rok.

Gry, e-sport w Internecie

Sektorem rozrywkowym, który radzi sobie coraz lepiej w Internecie, są gry. Gry video od dekad cieszą się popularnością, ale rozwój technologii sprawił, że teraz gra video to prawdziwe przeżycie. Wielu graczy korzysta z Twitcha, streamując swoje przygody w grach. Ponadto eventy e-sportowe, które od jakiegoś czasu przeżywają ogromne zainteresowanie fanów i mediów, przenoszą się teraz do sieci.  Także kasyna online zyskują rzeszę nowych użytkowników, bo kasyna stacjonarne są zamknięte – nawet o połowę mniej klientów odwiedziło kasyna w zeszłym roku w Polsce. Wielu klientów odkryło, że gra w kasynie w Internecie jest nie tylko wygodna i przyjemna, ale także bardzo atrakcyjna, z wykorzystaniem promocji od różnych dostawców jak np. bonus w Wazamba Casino.

Zakupy w sieci

Oczywiście branża e-commerce mocno skorzystała na zamknięciu sklepów stacjonarnych, ale tak naprawdę od lat notuje kilku- czy kilkunastoprocentowe wzrosty w wolumenie sprzedaży czy użytkowników. Zakupy w Internecie są uwielbiane przez miliony osób, a ostatnio nawet ci, którzy nie mogli się do nich przekonać, odkryli, że to wygodna, bezpieczna i szybka forma zakupów. Do zamawiania wszystkiego z Internetu, od elektroniki, przez ubrania, po jedzenie, przyzwyczajanych jest już coraz więcej ludzi.

Finanse online

Bankowość już od jakiegoś czasu prężnie rozwija kanały mobilne i internetowe. Polacy bardzo lubią płatności nietradycyjne – za pomocą BLIK-a, kart, telefonu, smart watchy. Korzystają też często z e-portfeli, np. PayPala i Revoluta. W zeszłym roku Revolut zanotował duże wzrosty transakcji związanych z zakupami online. Ponadto wiele osób płaciło w sklepach stacjonarnych z użyciem płatności mobilnych, bezdotykowo, bo to bezpieczniejsza metoda niż płacenie gotówką. Banki nie pozostawały w tyle i ich oferta w zakresie np. zakładania kont przez Internet, czy aplikację mobilną – konto na selfie etc. – bardzo mocno się poszerzyła. Revolut ze swojej strony planuje przyspieszenie rozwoju w Europie, w tym wprowadzenie usług kredytowych czy oferty depozytowej, zaś tradycyjne banki coraz częściej zwiększają opłaty, także te za konta, by w tym bardzo konkurencyjnym otoczeniu móc przetrwać.

Nauka online

Kursy online to prawdziwe eldorado w dzisiejszych czasach. Nie ruszając się z domu, można nauczyć się wielu umiejętności, przede wszystkim w zakresie IT, social media, grafiki, kreatywnego pisania czy też języków obcych. Webinaria, video tutoriale, kursy na żywo oferowane są przez platformy jak Udemy, Skillshare, Pluralsight, LinkedIn. Do 2026 roku według prognoz Global Market Insights, wartość rynku e-kursów ma wynosić 375 milionów dolarów, podczas gdy na koniec 2019 roku było to 200 miliardów dolarów.

Praca zdalna

Narzędzia do pracy zdalnej, czyli Zoom, Slack, Microsoft Teams, a także Asana, Trello, to dziś jedne z bardziej popularnych aplikacji na świecie. Dzięki rosnącemu trendowi freelancingu oraz przeniesienia się w zeszłym roku na pracę zdalną większości korporacji ruch na serwerach Teamsa zwiększył się dziewięć razy między lutym a czerwcem 2020, a Zoomem zainteresowało się o 677% więcej użytkowników! W ramach tego trendu zauważa się też wzrost korzystania z urządzeń mobilnych – zużycie danych na przenośnym sprzęcie jest od 2019 roku większe niż za pośrednictwem łącz stacjonarnych. Dzięki mobilnej łączności, freelancerzy, pracownicy na home offisie czy cyfrowi nomadzi mogą pracować skądkolwiek chcą.