Jakie typy filtrów powinien mieć oczyszczacz powietrza w mieszkaniu w Warszawie?

Jakie typy filtrów powinien mieć oczyszczacz powietrza w mieszkaniu w Warszawie?

25 października 2019 0 przez Redakcja

O ile w skali Polski za 80% smogu odpowiada niska emisja, czyli zanieczyszczenia emitowane przez kominy na wysokości do 40 m, o tyle w Warszawie głównym źródłem smogu, zwłaszcza w centrum, jest transport samochodowy. Już w 2011 roku generował 63% pyłu zawieszonego PM10, a w ciągu 8 lat liczba pojazdów wzrosła. Emisja komunalno-bytowa jest większym problemem na peryferiach miasta. Codziennie do mieszkań warszawiaków przenika nawet 30-40% smogu z zewnątrz. Jedynym skutecznym sposobem jego eliminacji w mieszkaniu jest oczyszczacz powietrza. Jak go wybrać, aby usuwał chorobotwórcze zanieczyszczenia?

Jakie składniki smogu są groźne dla mieszkańców Warszawy?

Smog bywa utożsamiany z pyłem zawieszonym, ale to zaledwie jedno z wielu patogennych zanieczyszczeń powietrza. Pył zawieszony to mieszanina różnych szkodliwych substancji, w tym metali ciężkich (np. ołowiu, kadmu, nikielu, arsenu) i benzoapirenu, jednego z WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), który ma działanie rakotwórcze. Ponadto do zanieczyszczenia powietrza w Warszawie przykładają się tlenki azotu i siarki, tlenek węgla, benzen, ozon.

Smog w Warszawie jest cały rok!

Warszawiacy są narażeni nie tylko na smog londyński, czyli zanieczyszczenia powietrza powstające głównie w sezonie grzewczym. Drugi problem to smog typu Los Angeles występujący przez pozostałą część roku, czyli fotochemiczny, związany ze zwiększonym ruchem ulicznym.

Jak smog szkodzi zdrowiu warszawiaków?

Cząsteczki pyłów zawieszonych w zależności od wielkości przenikają do układu oddechowego (pył PM10), a nawet do układu krwionośnego (pyły PM2,5 i PM1), gdzie kumulują się i mogą przyczyniać się do powstawania chorób. Im mniejsze cząsteczki, tym głębiej mogą penetrować ludzki organizm.

Pyły zawieszone powodują m.in.:

  • pogorszenie samopoczucia,
  • trudności z koncentracją,
  • bezsenność,
  • spadek odporności,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • spotęgowanie dolegliwości astmatycznych,
  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory.

Udowodniono, że kobiety w ciąży narażone na codzienne wdychanie smogu mogą rodzić dzieci bardziej podatne na infekcje i zachorowanie na astmę. Nadmierne stężenia dwutlenku azotu i siarki działają drażniąco na układ oddechowy, sprzyjają zwiększonej zachorowalności na choroby układu krążenia.

Niestety, przy tak zanieczyszczeniu powietrza w tak dużym stopniu nie wystarczą ani rośliny oczyszczające powietrze, ani ograniczenie wietrzenia mieszkania. Najskuteczniejsze w walce ze smogiem są oczyszczacze powietrza.

Jakie filtry antysmogowe powinien mieć oczyszczacz powietrza do domu w Warszawie?

Efektywny oczyszczacz powietrza powinien mieć zestaw 3 filtrów, które wzajemnie się uzupełniają. Dzięki nim oczyszczacz chroni cały rok – latem przed wdychaniem spalin i innych zanieczyszczeń emitowanych przez transport drogowy, a zimą przed zanieczyszczeniami z kominów.

Pierwszy z nich to filtr wstępny. Może mieć formę perforowanej obudowy lub nakładki z siatką. Kiedy oczyszczacz zasysa powietrze, kieruje je na filtr wstępny, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia (np. sierść pupili, włosy, kurz), powstrzymując je przed dotarciem do pozostałych filtrów. Dzięki temu wydłuża ich żywotność. Filtr wstępny można myć pod bieżącą wodą lub odkurzać miękką szczotką raz w miesiącu. Po zmoczeniu musi całkowicie wyschnąć, zanim wróci do urządzenia.

Drugi to filtr HEPA, który redukuje przede wszystkim jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń w powietrzu – pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1. Eliminuje również benzoapiren, niektóre wirusy i bakterie, alergeny roztoczy, zarodniki grzybów i pleśni, pyłki roślin czy cząsteczki sadzy. Dzięki tak wszechstronnemu działaniu filtry HEPA poprawiają codzienny komfort alergików i astmatyków, którzy są bardziej podatni na drażniące działanie smogu. Skuteczność filtrów jest imponująca – wynosi od 95% w przypadku klasy E11 do 99,95% w przypadku klasy H13. Niektóre oczyszczacze powietrza, np. Xiaomi i Klarta, mają wbudowany filtr HEPA H11, który następnie można wymienić na filtr wyższej klasy.

Trzeci to filtr węglowy, który usuwa zanieczyszczenia gazowe, np. dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, lotne związki organiczne. Węgiel aktywny, który jest wykorzystywany w filtrach, ma wysoką porowatość. Zaledwie 1 g węgla aktywnego odpowiada powierzchni o wielkości połowy boiska do piłki nożnej, a producenci oczyszczaczy powietrza wykorzystują nawet 3,5 kg w jednym filtrze.

Filtry węglowe mogą być wzbogacone różnymi substancjami, np. żelem krzemionkowym pochłaniającym tlenki siarki i azotu czy zeolitem wyłapującym metale ciężkie. Oczyszczacze powietrza Xiaomi, ocenione w rankingu oczyszczaczy – październik 2019, mają wymienne filtry węglowe z powłoką z soli organicznych, które mogą poprawiać eliminowanie bakterii i wirusów.

Jakie funkcje może mieć oczyszczacz powietrza do mieszkania w Warszawie?

 

  • Czujnik pyłu zawieszonego PM2,5. Oczyszczacze powietrza Klarta: https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/klarta/ mogą pracować w trybie automatycznym na podstawie danych rejestrowanych przez precyzyjny laserowy czujnik. Urządzenie dostosowuje prędkość pracy na podstawie aktualnej jakości powietrza. Wielkim atutem oczyszczaczy Klarta jest aktywacja wydajniejszego trybu pracy po wykryciu w powietrzu już 15 µg/m3 PM2,5.
  • Wskaźniki zużycia filtrów. Sygnalizują, kiedy użytkownik powinien wymienić filtr w oczyszczaczu.
  • Wskaźniki jakości powietrza. Oczyszczacz może prezentować na wyświetlaczu aktualny stopień zanieczyszczenia powietrza lub sygnalizować jego stan diodą zmieniającą kolor.
  • Blokada rodzicielska. Przydatne, zwłaszcza jeśli oczyszczacz jest umieszczony na stałe w pokoju dziecięcym. Dzięki blokadzie paluszki ciekawego dziecka nie zmienią przypadkowo ustawień i nie wyłączą urządzenia.
  • Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Wygodne, ale możesz się bez tego obyć, zwłaszcza jeśli oczyszczacz pracuje w trybie automatycznym.
  • Tryb nocny. Na pierwszy rzut oka wydaje się znakomitą funkcją – oczyszczacz pracuje cicho i nie zakłóca snu. Niestety, ma to swoją cenę w postaci obniżonej wydajności. W efekcie urządzenie pracujące w zwolnionym tempie nie oczyszcza wystarczająco sypialni.