Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe i w jakich przypadkach?

Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe i w jakich przypadkach?

27 kwietnia 2022 0 przez Redakcja

Ubezpieczenia to grupa produktów, które na stałe dołączyły to repozytorium wielu produktów finansowych, bez których nie możemy wyobrazić sobie życia. Towarzystwa ubezpieczeniowe z każdym rokiem oferują nam coraz to nowe, mniej lub bardziej przydatne polisy ubezpieczeniowe, a naszym zadaniem jest ocenić, czy koszt takiej ochrony może przyczynić się w długim okresie do uzyskania bezcennego bezpieczeństwa i spokoju ducha. Spośród wielu ubezpieczeń możemy wymienić jednak takie, których zakup jest obowiązkowy. Jakie to ubezpieczenia? Sprawdźmy.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów

Na początek najpopularniejsze spośród wszystkich ubezpieczeń, jakim jest OC samochodu i innych pojazdów mechanicznych. To coroczny obowiązek każdego właściciela samochodu, by wykupić nową polisę ubezpieczeniową chroniącą nas przed skutkami finansowymi kolizji, którą spowodujemy. A zatem polisa OC to ochrona, które eliminuje konieczność pokrywania kosztów związanych z naprawą samochodu osoby poszkodowanej, ale też kosztów leczenia, gdy kolizja na drodze była groźna. Brak OC to poważne wykroczenie, które dla kierowcy kończy się bardzo wysokimi karami, sięgającymi nawet kilkunastu tysięcy złotych. W ramach ubezpieczenia OC jesteśmy chronieni sumą gwarancyjną na poziomie 5,210,000 euro w przypadku szkód na osobie, oraz 1,050,000 euro w przypadku szkód w mieniu, a zatem samochodu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników

Rolnictwo to w Polsce popularne zajęcie, które wiąże się często z otwarciem stosownej działalności gospodarczej. W tym wypadku każdy rolnik musi każdego roku wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, które chroni nasze gospodarstwo przed skutkami wszelkich wypadków oraz nieszczęśliwych zdarzeń, do których może dojść przy standardowej pracy na roli. Mowa tu zatem między innymi o wypadkach pracowników, którzy realizują czynności na rzecz gospodarstwa. Co ważne, takie ubezpieczenie pokrywa także swoją ochroną także osoby, które pomagają w gospodarstwie nieodpłatnie. Dodatkowo ubezpieczenie OC rolników stanowi ochronę na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie czy niszczycielskie działanie wiatru. W takich wariantach rolnik uzyska odszkodowanie, które pozwoli na odbudowę budynku.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej konkretnych działalności gospodarczych

Jak dobrze widać, jedną z najważniejszych grup ubezpieczeń obowiązkowych są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Te dotyczą także wielu przedsiębiorców, którzy ze względu na specyfikę swojej aktywności gospodarczej, jako warunek otwarcia firmy, muszą wykupić stosowne ubezpieczenie OC, które chroni na wypadek popełnienia błędu zawodowego. Mowa tu między innymi o OC dla adwokatów, lekarzy, pośredników ubezpieczeniowych oraz pośredników nieruchomości, weterynarzy, doradców finansowych i inżynierów budowlanych. Te i wiele więcej zawodów musi zabezpieczyć swoją działalność, wykupując stosowne ubezpieczenie OC, którego suma gwarancyjna najczęściej jest zdefiniowana w stosownej ustawie. Brak takiego OC może spowodować nałożenie dużego mandatu, a w skrajnych sytuacjach nawet odebranie uprawnień do wykonywania pracy.

Sprawdź dostępne ubezpieczenia na stronie https://www.dyktaubezpieczenia.pl/