Ubezpieczenie Szyb Samochodowych – jak działa?

Ubezpieczenie Szyb Samochodowych – jak działa?

15 lipca 2021 0 przez Redakcja

Szyby to element pojazdu szczególnie narażony na różne uszkodzenia. Może mieć to związek zarówno z aktami wandalizmu, jak i odpryskującymi kamieniami podczas jazdy. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w specjalne ubezpieczenie. Jak dokładnie działa taka polisa?

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?

Szyby w samochodzie są narażone na wiele różnych uszkodzeń, które nie zawsze wchodzą w zakres polis o innym przeznaczeniu. Z tego powodu ochrona szyb pojazdu przez kupienie ubezpieczenia obejmującego właśnie ten element jest najlepszym wyborem. Na rynku znaleźć można wiele ofert, które delikatnie różnią się od siebie zakresem obowiązywania czy ceną. Przed wyborem odpowiedniej trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Na ogół ubezpieczenie szyb samochodowych działa w takich sytuacjach, jak:

  • zdarzenia losowe (upadek drzewa, grad, odpryskujące kamienie),
  • kolizje,
  • próby włamania,
  • akty wandalizmu.

Warto jednak pamiętać, że każda polisa ma nieco inny zakres obowiązywania. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się porównywarka OC i AC rankomat.pl, która pozwala na zestawienie wszystkich dostępnych ubezpieczeń w jednym miejscu. W ten sposób można porównać ich zakres oraz cenę. To szybki sposób na zapoznanie się z ofertą bez konieczności przeglądania stron internetowych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kiedy ubezpieczenie szyb nie zadziała?

Ubezpieczenie szyb nie działa jednak w każdym przypadku. W umowach znajdują się wyłączenia, czyli sytuacje, w których trzeba pokryć koszty napraw z własnej kieszeni. Bardzo często zdarza się, że ochrona nie obejmuje szyberdachu lub lusterek. Warto również sprawdzić, czy wybrana polisa dotyczy wszystkich standardowych szyb.

Jest jeszcze jeden szczegół, na który wiele osób nie zwraca uwagi podczas wybierania ubezpieczenia OC. Mowa tu o maksymalnej kwocie pokrycia strat. Jeśli więc szyby w Twoim samochodzie będą ulegać uszkodzeniom kilka razy w ciągu roku, może okazać się, że w pewnym momencie polisa przestanie je obejmować. Zazwyczaj większą maksymalną kwotę zakładają droższe ubezpieczenia. Nie warto więc kierować się wyłącznie ceną, a zakresem obowiązywania konkretnej polisy.

W umowach istnieją również wyłączenia dotyczące naprawy poszczególnych szyb. Zdarza się bowiem, że w razie uszkodzenia egzemplarza czołowego konieczne jest dopłacenie danej kwoty. Zazwyczaj jest to zaledwie kilka procent. Dzięki temu ubezpieczenie szyb wciąż jest opłacalne. Warto jednak zwrócić uwagę na te szczegóły jeszcze przed podpisaniem umowy z danym towarzystwem. Zdarza się bowiem, że polisa o zaledwie kilka złotych droższa może wiązać się ze znacznie lepszymi warunkami.

Najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniu szyb

Umowy dotyczące ubezpieczeń zawsze zawierają wyłączenia. To sytuacje, w razie których ubezpieczyciel nie pokryje napraw. W przypadku szyb chodzi m.in. o:

  • rażące zaniedbania właściciela,
  • samodzielną wymianę szyby,
  • przeprowadzanie prac konserwacyjnych,
  • uszkodzenia w wyniku trzęsienia ziemi lub działań wojennych.

Wskazane wyłączenia pojawią się w znacznej większości dostępnych na rynku ubezpieczeń szyb. Z tego powodu tak ważne jest czytanie, co dokładnie obejmuje konkretna polisa. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której w razie wystąpienia konkretnego zdarzenia będziesz musiał opłacić naprawę z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie szyb czy AC?

Naprawy szyb obejmuje również standardowe ubezpieczenie AC. Wielu kierowców decyduje się jednak na wykupienie osobnej polisy ze względu na zniżki. Naprawa szyb jest dość niewielka, a mogłaby wpłynąć na bezwypadkową historię danego klienta. Wówczas straciłby on ulgi, które pozwalają na obniżenie kosztu ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na polisę na szyby, niewpływającą w żaden sposób na posiadane AC. To tani dodatek oferowany przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Nie gwarantuje on jednak naprawy w autoryzowanym punkcie, z wykorzystaniem oryginalnych części.