Ulica Długa w Warszawie – co warto wiedzieć?

Ulica Długa w Warszawie – co warto wiedzieć?

7 października 2020 0 przez Redakcja

Ulica Długa w Warszawie to miejsce historyczne. Znajduje się ona nieopodal takich miejsc jak Ogród Krasińskich czy Rynek Starego Miasta. Będąc w Warszawie z pewnością warto się tamtędy udać na spacer i poznać ten rejon miasta, jego historię i architekturę.

Ulica Długa Warszawa – nazwa i lokalizacja

Ul Długa w Warszawie jest niezwykle efektowna, mająca historię oraz znana nie tylko w stolicy. Nazwa świadczy o jej długości, o wielości kamienic oraz budynków znajdujących się w tym miejscu, był to niegdyś jeden z najbardziej znaczących traktów. Zaczyna się na Nowym Mieście i krzyżuje się z ulicami Freta, Kilińskiego, Miodową przy Placu Krasińskich, Barokową, Bielańską, Bohaterów Getta – ta ostatnia nazywała się kiedyś Nalewki i znana była z tego, że jej mieszkańcami byli głównie warszawscy Żydzi. Poniżej wyciąg z Google Maps przedstawiający lokalizację ulicy Długiej.

Historia ulicy Długiej w Warszawie

Ulica Długa jest stara, zabytkowa, a jej historia sięga czasów średniowiecza. Kiedyś tą ulicą jechało się w stronę Sochaczewa i Łowicza. U zbiegu ulic Długiej, Bielańskiej oraz Nalewek w dniu 26 marca 1943 roku odbyła się akcja Pod Arsenałem. Ulica pamięta czasy Powstania Warszawskiego i walk powstańców z Niemcami. Pod nr 7 o 15 mieściły się powstańcze szpitale. Podczas powstania spłonęło całe bogate w zbiory Archiwum Miejskie.

Zobacz też: Ulica Jaktorowska w Warszawie

Budynki przy ulicy Długiej

Kamienica pod nr 44 to jeden z monumentalnych gmachów z końca XVIII wieku. Jest to kamienica pałacowa, trójpiętrowa, zdobiona trójkątnym tympanonem. Kamienica niegdyś należała do rodziny Potkańskich.

Ulica Długa po II Wojnie Światowej

Po drugiej wojnie światowej, w latach pięćdziesiątych, odbudowano pałac Raczyńskich, piękną kamienicę „Pod Czterema Wiatrami” oraz kilka innych zabytkowych budynków. W latach 50. oraz 60. Wzniesiono nowoczesne punktowce przy tej zabytkowej ulicy, które są centrum mieszkaniowym dla współczesnych warszawiaków.

W 1965 roku ulicę wpisano do rejestru zabytków pod numerem rejestrowym 63. Przy ulicy mieszczą się takie zabytki, jak Kościół Św. Ducha, Kamienica Lelewelów, Pałac Raczyńskich, Pomnik Powstania Warszawskiego czy Biuro Praw Obywatelskich. Dawny Hotel Polski ulokowany jest pod numerem 29. Kiedyś przy tej ulicy były ulokowane Kościół i Klasztor Brygidek, a także Pałac Badenich.

Ulica straciła wiele zabytków we wrześniu 1939 roku, gdy spłonęły takie zabytki, jak pasaż Simonsa, zabytkowe kamienice ulokowane naprzeciwko Arsenału.

Fot. Google Maps