Ulica Jagiellońska w Warszawie – co warto wiedzieć?

Ulica Jagiellońska w Warszawie – co warto wiedzieć?

14 października 2020 0 przez Redakcja

Ulica Jagiellońska w Warszawie jest bardzo znana. To ulica stykająca się z rynkiem Skaryszewa w dawnych latach. W początkach swojego istnienia była drewniana, a dzisiaj jest nowoczesnym miejscem.

Historia ul Jagiellońskiej w Warszawie

Jej zabudowa została zniszczona w 1807 roku, kiedy budowano fortyfikacje. Sporo budynków spłonęło w 1831 roku. Około 1835 roku odtworzono południowy odcinek ulicy, w 1865 roku wytyczono okrągły plac obecnie nazwany mianem Placu Weteranów 1863 roku. Ulica Jagiellońska miała nazwę Petersburskiej. W XIX wieku zbudowano przy niej Gmach Zakładu dla Wdów po Poległych Żołnierzach i Oficerach. Pod nr 19 serwowano posiłki dla ubogich mieszkańców stolicy. W 1916 roku placówki rządowe i wojskowe przy tej ulicy przejęły polskie władze. W międzywojniu prowadzona była działalność charytatywna. Zlikwidowano targowisko istniejące w tym miejscu – stało się to w latach 20. XX wieku.

Ulica Jagiellońska dzisiaj – budynki

Później w tym miejscu powstało kino Praha (dzisiaj już niestety nieistniejące) PDT Praga i wiele innych budynków, do najważniejszych z nich należą zabudowania B oddziału straży ogniowej, VIII LO im. Władysława IV, Park Praski, Kościół Matki bożej Loretańskiej, ZOO w Warszawie, Fort Cytadeli Warszawskiej czy słynna Fabryka Samochodów Osobowych. Nie istnieją już niestety synagogi wojskowa oraz praska, które były bardzo charakterystycznymi obiektami sakralnymi. W dawnych latach część ulicy nazywano Petersburską, a część Moskiewską. Dzisiaj ulica ma jedną nazwę, nawiązującą do historii Polski i dynastii Jagiellonów.

Zobacz też: Ulica Dolina Służewiecka w Warszawie

Warto pamiętać, że ulica Jagiellońska znajduje się w Warszawie w dzielnicy Praga-Północ. Jest ona częściowo dwujezdniowa, biegnie przez nią droga rowerowa – na odcinku od Alei Solidarności do Trasy Toruńskiej. Ulica jest długa, posiada aż 5,4 kilometra długości. Warto zwiedzić tę ulicę podczas pobytu w Warszawie – jest ciekawa, klimatyczna, ładnie się prezentuje i ma wiele ładnych zakątków. Ta ulica to duży fragment historii Warszawy, znany mieszkańcom stolicy, a frapujący dla gości z innych miast. Na ulicy jest tablica pamiątkowa Tchorka, która upamiętnia zbrodnie hitlerowskie z czasów II wojny światowej.

Fot. Google Maps