Ulica Jaktorowska w Warszawie – co warto wiedzieć?

Ulica Jaktorowska w Warszawie – co warto wiedzieć?

8 października 2020 0 przez Redakcja

Warszawa jest pięknym miastem, a ulica Jaktorowska w Warszawie to wyjątkowe miejsce. Jest to ulica, o której warto pamiętać. Jest to jedna z głównych ulic osiedla Czyste.

Historia ulicy Jaktorowskiej

Powstała po 1768 roku. Najpierw nazwana była ulicą Krochmalną, z uwagi na fabrykę krochmalu, która tam działała. Pod koniec XVIII wieku istniał przy niej browar. Później rozebrano go i postawiono pałacyk Biernackich przy ulicy Wolskiej, ponieważ ogród był zaplanowany aż do ulicy Krochmalnej. W 1908 roku na końcu Krochmalnej powstała remiza tramwajowa. W latach 20. XX wieku powstał klasztor redemptorystów. Do początku XX wieku na Krochmalnej powstało kilka małych kamienic. W międzywojniu ustawiono latarnie gazowe, ale w latach 90. wymieniono latarnie gazowe na elektryczne.

Krochmalna, czyli Jaktorowska – budynki

Przy tej ulicy wybudowano także gmach sierocińca Towarzystwa Pomoc dla sierot. we wrześniu 1939 roku budynek domu dziecka stracił jedną kondygnację trafioną bombą. W 1940 roku sierociniec przeniesiono do getta, a w 1942 roku dzieci i wychowawców wywieziono do Trebliki i tam je zagazowano – doktorowi Korczakowi proponowano ocalenie życia, pod warunkiem pozostawienia dzieci, jednak nie skorzystał z tej propozycji i poszedł z dziećmi do komory gazowej, udowadniając własne bohaterstwo oraz wolę walki. W 1944 roku przy ulicy Krochmalnej, obecnie jest to ul. Jaktorowska 4, rozstrzelano ludność tej dzielnicy podczas powstania warszawskiego. Cała ulica spłonęła, ostał się jedynie gmach sierocińca, który stał się schronieniem dla koszar. Po wojnie rozebrano uszkodzone budynki, ale pozostał budynek słynnego sierocińca Korczaka.

Zobacz też: Ulica Długa w Warszawie

Dąb Korczaka na Jaktorowskiej

Na rogu ulicy jest dąb węgierski nazywany Dębem doktora Korczaka. Ten dąb jest pomnikiem przyrody, posiada wysokość 22 metrów i ma obwód pnia 440 centymetrów.

Dzisiaj ulica gości Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakarium, czyli oddział Muzeum Warszawy, ulokowany przy ulicy Jaktorowskiej nr 6. Poza tym nie zachowały się inne znane budynki. Jest to miejsce ściśle związane z historią żydowskiej ludności stolicy.

Fot. Google Maps