Ulica Miła w Warszawie

Ulica Miła w Warszawie

30 października 2020 0 przez Redakcja

Każda ulica w Polsce posiada swoją historię. Niewiele z nich może jednak pochwalić się tak bogatą przeszłością jak ulica Miła usytuowana na warszawskim Muranowie.

Ul Miła Warszawa – lokalizacja

Ta droga, której historia sięga 1770 roku, obecnie znajduje się pomiędzy ulicą Dubois i ciągnie się aż do ulicy Esperanto. Chociaż pierwsze drewniane budynki pojawiły się na niej jeszcze przed wybuchem powstania listopadowego, to na prawdziwe, wykonane z lepszych materiałów kamienice, mieszkańcy ulicy Miłej musieli poczekać aż do lat 70-tych XIX wieku. Inspiracją dla ówczesnej zabudowy całej ulicy był budynek oznaczony numerem 35 i zaprojektowany przez Ludwika Kwiatkowskiego. Mieszkańcami ulicy Miłej była głównie biedna ludność żydowska.

Ulica Miła w Warszawie – historia

W latach 30-tych XX wieku ulica uchodziła przez to, za jedną z najbardziej zaniedbanych w całej Warszawie. Na początku II wojny światowej, znaczna część zabudowy ulicy Miłej została zniszczona w wyniku prowadzenia działań zbrojnych w stolicy i niemieckich nalotów, W roku 1940 cała ulica Miła znalazła się w obszarze, nowo utworzonego przez Niemców, żydowskiego getta.

Zobacz też: Ulica Srebrna w Warszawie

Gdy Niemcy rozpoczęli likwidację warszawskiego getta w ramach akcji Reinhardt – ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej ulica Miła była świadkiem tzw. Wielkiej Akcji nazywanej też „kotłem na Miłej” podczas której Niemcy zgromadzili 100 tysięcy Żydów, a następnie 54 tysiące z nich wywieźli do obozu zagłady w Treblince. Ulica ta w kwietniu 1943 roku stała się jedną z głównych scen na której rozgrywał się dramat powstania w warszawskim getcie. To właśnie tutaj znajdował się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. Najpierw w budynku przy Miłej 29, a następnie, po wykryciu przez Niemców, przeniósł się on do budynku z numerem 18. 8 maja 1943 roku znajdujący się w nim członkowie ŻOB, wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem, postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo. Po upadku powstania, cała zabudowa getta, a wraz z nią budynki przy ulicy Miłej, została zrównana z ziemią. Budynki które powstawały przy ulicy Miłej po zakończeniu II wojny światowej w niczym nie nawiązywały do jej przedwojennej zabudowy.

Ulica Miła obecnie – budynki

Obecnie przy ulicy Miłej w Warszawie możemy odnaleźć liczne nawiązania do jej historii. Na skrzyżowaniu z ulicą Dubois, w miejscu gdzie podczas powstania znajdował się bunkier sztabu ŻOB, znajduje się teraz pamiątkowy kopiec nazwany „Kopcem Anielewicza”. W okolicach ulicy Miłej odnajdziemy elementy Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. Przy ulicy Miłej działają też 2 licea ogólnokształcące. Są to: XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta oraz LXXXI Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry.

Fot. Google Maps