Ulica Miła w Warszawie
30 października 2020Każda ulica w Polsce posiada swoją historię. Niewiele z nich może jednak pochwalić się tak bogatą przeszłością jak ulica Miła usytuowana na warszawskim Muranowie.
Ul Miła Warszawa – lokalizacja
Ta droga, której historia sięga 1770 roku, obecnie znajduje się pomiędzy ulicą Dubois i ciągnie się aż do ulicy Esperanto. Chociaż pierwsze drewniane budynki pojawiły się na niej jeszcze przed wybuchem powstania listopadowego, to na prawdziwe, wykonane z lepszych materiałów kamienice, mieszkańcy ulicy Miłej musieli poczekać aż do lat 70-tych XIX wieku. Inspiracją dla ówczesnej zabudowy całej ulicy był budynek oznaczony numerem 35 i zaprojektowany przez Ludwika Kwiatkowskiego. Mieszkańcami ulicy Miłej była głównie biedna ludność żydowska.
Ulica Miła w Warszawie – historia
W latach 30-tych XX wieku ulica uchodziła przez to, za jedną z najbardziej zaniedbanych w całej Warszawie. Na początku II wojny światowej, znaczna część zabudowy ulicy Miłej została zniszczona w wyniku prowadzenia działań zbrojnych w stolicy i niemieckich nalotów, W roku 1940 cała ulica Miła znalazła się w obszarze, nowo utworzonego przez Niemców, żydowskiego getta.
Zobacz też: Ulica Srebrna w Warszawie
Gdy Niemcy rozpoczęli likwidację warszawskiego getta w ramach akcji Reinhardt – ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej ulica Miła była świadkiem tzw. Wielkiej Akcji nazywanej też „kotłem na Miłej” podczas której Niemcy zgromadzili 100 tysięcy Żydów, a następnie 54 tysiące z nich wywieźli do obozu zagłady w Treblince. Ulica ta w kwietniu 1943 roku stała się jedną z głównych scen na której rozgrywał się dramat powstania w warszawskim getcie. To właśnie tutaj znajdował się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. Najpierw w budynku przy Miłej 29, a następnie, po wykryciu przez Niemców, przeniósł się on do budynku z numerem 18. 8 maja 1943 roku znajdujący się w nim członkowie ŻOB, wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem, postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo. Po upadku powstania, cała zabudowa getta, a wraz z nią budynki przy ulicy Miłej, została zrównana z ziemią. Budynki które powstawały przy ulicy Miłej po zakończeniu II wojny światowej w niczym nie nawiązywały do jej przedwojennej zabudowy.
Ulica Miła obecnie – budynki
Obecnie przy ulicy Miłej w Warszawie możemy odnaleźć liczne nawiązania do jej historii. Na skrzyżowaniu z ulicą Dubois, w miejscu gdzie podczas powstania znajdował się bunkier sztabu ŻOB, znajduje się teraz pamiątkowy kopiec nazwany „Kopcem Anielewicza”. W okolicach ulicy Miłej odnajdziemy elementy Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. Przy ulicy Miłej działają też 2 licea ogólnokształcące. Są to: XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta oraz LXXXI Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry.
Fot. Google Maps
Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.