Ulica Piękna w Warszawie

Ulica Piękna w Warszawie

8 listopada 2020 0 przez Redakcja

Lokalizacja ulicy Pięknej

Ulica Piękna znajduje się w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście. Ulica biegnie od ulicy Wiejskiej, przez Aleje Ujazdowskie, ulice Marszałkowską, Mokotowską, Kruczą, przerywa się przy placu Konstytucji. Ponownie rozpoczyna się tuż za wspomnianym placem Konstytucji, kończąc na skrzyżowaniu ulic Koszykowej i Emilii Plater.

Ul Piękna w Warszawie – historia

Dawniej ulica Piękna była drogą prowadzącą przez pola, które należały do warszawskich mieszczan, ale również książąt mazowieckich. Uregulowano ją w 1770 roku. Ulica została obsadzona drzewami i była elementem założenia ujazdowskiego. Do 1863 roku zabudowę przy ulicy tworzyły wille oraz pałacyki, natomiast u schyłku XIX wieku zaczęto budować tam kamienice czynszowe. W 1896 roku stworzono Park Ujazdowski, który znajduję się tam do chwili obecnej, uznawany za zabytkowy park.

Podczas Niemieckiej okupacji, w październiku 1943 przed jednym z budynków na ówczesnej ulicy Piusa doszło do drugiej egzekucji ulicznej w Warszawie. W latach 50 XX wieku ku pamięci ofiar tej egzekucji na fragmencie muru umieszczono tablicę z piaskowca.

26 marca 1949 roku Stołeczna Rada Narodowa za pomocą wydanej przez siebie uchwały przywróciła pierwotną nazwę ulicy Piękna. Od 1946 do 1972 roku ulicą Piękną jeździły trolejbusy.

Ulica Piękna – budynki

Współcześnie przy ulicy Pięknej znajduje się wiele ważnych miejsc. Swoją placówkę dyplomatyczną ma tam Kanada. Przy ulicy znajdziemy również Ambasadę Francji. Z kolei Ambasada Szwajcarii ma swoją siedzibę w pałacyku Wilhelma Ellisa Raua, znajdującego się przy ulicy Pięknej 10. Przy tej ulicy siedzibę ma też spółka Desa Unicum, czyli firma zajmująca się obrotem dziełami sztuk, największa w Polsce. Piękna 20 to siedziba Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz też: Ulica Miła w Warszawie

Przy Pięknej 47 znajduje się zabytkowa kamienica z 1904 roku, która nie została zniszczona w czasie wojen.
Przy tej ulicy znajdziemy również Sekcję Konsularną Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także Amerykańskie Centrum Źródeł Informacji.

Co ciekawe, w Warszawie jest też druga ulica Piękna, znajdująca się w dzielnicy Wesoła.