Ulica Prosta w Warszawie

Ulica Prosta w Warszawie

21 października 2020 0 przez Redakcja

Ulica Prosta w Warszawie to jedna z najdłuższych i najbardziej znanych ulic w warszawskiej dzielnicy Wola. Nie jest to jednak dzielnica Wola w sensie historycznym, ale tylko administracyjnym. Historycznie i funkcjonalnie ulica Prosta (a przynajmniej jej wschodni odcinek) stanowi część warszawskiego śródmieścia.

Ul Prosta – lokalizacja, mapa

Ulica rozpoczyna się przy Rondzie ONZ, jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych miasta (znajdują się tu skrzyżowanie głównych arterii komunikacji samochodowej oraz stacja metra). Kończy swój bieg w okolicach Ronda Daszyńskiego (dochodząc do ulicy Karolkowej), które także ma duże znaczenie komunikacyjne. Wzdłuż ulicy Prostej przebiega linia metra M2. Przedłużeniem Prostej jest ulica Marcina Kasprzaka, jedna z głównych osi komunikacyjnych właściwej Woli. Ulica Prosta łączy więc Wolę ze Śródmieściem. Większość jej zabudowań położona jest na osiedlu Mirów.

 

Budynki przy ul. Prostej w Warszawie

O śródmiejskości ulicy Prostej świadczy duża ilość zlokalizowanych przy niej wieżowców. Są to główne biurowce, ale także wieżowce mieszkalne. Prosta znajduje się więc w samym sercu biznesowej dzielnicy Warszawy. Do najważniejszych obiektów biurowych należą Prosta Tower, kompleks Generation Park oraz biurowiec Skyliner. Charakter mieszkaniowy ma wieżowiec Łucka City. Ulica Prosta jest więc częścią warszawskiego „City” – ożywiony ruch pracowników, duża liczba mieszkańców i natężenia komunikacji sprawiły, że znalazły tu swoje siedziby liczne sklepy, restauracje, punkty usługowe i biura.

Do innych interesujących obiektów położonych przy ulicy prostej należą budynki poprzemysłowe. Należą do nich historyczna, częściowo zabytkowa fabryka Norblina oraz budynki Polfy Warszawa. Rozległe obszary poprzemysłowe są stopniowo zabudowywane. Ciekawe architektonicznie są także modernistyczne bloki mieszkaniowe osiedla Za Żelazną Bramą, nawiązujące do modernizmu francuskiego.

Ulica Prosta – historia

W sensie historycznym ulica Prosta stanowiła jedną z głównych arterii warszawskiej dzielnicy żydowskiej. Włączona w granice miasta została już pod koniec XVIII wieku, wraz ze stanisławowskimi reformami administracyjnymi. Istniała tu jednak tylko swobodna, rozproszona zabudowa.

Zobacz też: Ulica Jagiellońska w Warszawie

W XIX wieku ulica została wybrukowana i obudowana czynszowymi kamienicami, zamieszkanymi w większości przez warszawskich Żydów. Była to jedna z najbiedniejszych i najbardziej zaniedbanych części miasta, częściowo o charakterze przemysłowym. W okresie II wojny światowej ulica Prosta stała się częścią warszawskiego getta. W czasie wojny zginęła niemal cała ludność ulicy, a większość zabudowy została zniszczona. W okresie PRL zabudowa Prostej była chaotyczna, lokalizowano tu bloki z wielkiej płyty i obiekty fabryczne. Szybki rozwój ekonomiczny i boom budowlany nastąpiły po 1989 roku.

Fot. Map Google