Ulica Srebrna w Warszawie

Ulica Srebrna w Warszawie

30 października 2020 0 przez Redakcja

Ul Srebrna – lokalizacja

Ulica Srebrna położona jest we wschodniej części Woli, w pobliżu granicy ze Śródmieściem (al. Jana Pawła II) oraz Ochotą (al. Jerozolimskie). Według Miejskiego Systemu Informacji należy do Mirowa, jednego z osiedli na terenie dzielnicy – choć zdarzają się spory o jego przynależność terytorialną również do Śródmieścia. Sama Srebrna ma długość około 250 metrów i stanowi przedłużenie ulicy Twardej w kierunku Towarowej.

Historia ulicy Srebrnej w Warszawie

Historia ulicy łączy się nierozerwalnie z historią całego Mirowa, który przed II wojną światową w większości zamieszkany był przez Żydów. W 1940 roku, gdy utworzone zostało getto warszawskie, to właśnie ulicą Srebrną przebiegała jedna z granic oddzielających je od reszty miasta. W 1943 roku, w ramach akcji likwidacyjnej getta, zburzona została praktycznie cała zabudowa ulicy. Później w rejonie Srebrnej toczyły się także walki Powstania Warszawskiego w obronie północnych części Śródmieścia. Odbudowa powojennych zgliszcz na tym terenie rozpoczęła się dopiero na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku (w niewielkiej odległości powstało między innymi słynne Osiedle za Żelazną Bramą).

Srebrna Warszawa – budynki przy ulicy

W ostatnich latach Srebrna nabrała nieco innego charakteru. Jest raczej kameralną ulicą, doskonale skomunikowaną jednak z pozostałymi częściami miasta – dzięki bliskości ulicy Towarowej i alei Jerozolimskich. Znajdują się tu głównie bloki mieszkalne oddzielone od siebie terenami zielonymi. Jeśli chodzi o punkty usługowe, znajdziemy tu między innymi stację benzynową, Centrum Rehabilitacji Leczniczej, szkołę nauki jazdy oraz kilka sklepów.

Zobacz też: Ulica Prosta

Przy skrzyżowaniu Srebrnej z Platynową odwiedzić można bar o swojsko brzmiącej nazwie „Karczma”. Nie brakuje też jednak miejsc związanych z historią. Na niewielkim skwerze pomiędzy blokami znajduje się Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, które w ostatnich latach przeszło gruntowną modernizację. Warto również zobaczyć miejsce upamiętniające Powstanie Warszawskie – znajdujący się w pobliżu skrzyżowania z Towarową głaz pamiątkowy oraz słup z kotwicą Polski Walczącej.

Fot. Google Maps