kurs na żurawie

Operator żurawia – kim jest?

Operator żurawia to osoba odpowiedzialna za obsługę żurawia w przestrzeni robót budowlanych i innych, w których niezbędne jest zastosowanie tego typu sprzętu. Praca operatora żurawia wiąże się przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo, nie tylko własne, ale i innych osób znajdujących się na obszarze pracy narzędzia. Przedstawiony zawód wymaga również predyspozycji pracy na wysokości.

Jak zostać operatorem żurawia?

Żurawie dzielą się na urządzenia wielu typów, w zależności od sposobu działania, budowy i miejsca zastosowania. Na każde urządzenie typu żuraw niezbędne są określone uprawnienia. Aby otrzymać uprawnienia na operatora żurawia, należy przejść odpowiednie szkolenia.
Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w charakterze operatora żurawia nie muszą spełniać ścisłych, sztywnych wymogów związanych z posiadanym wykształceniem. Wymagane jest jedynie uprawnienie do operowania żurawiem danego typu – jego nabycie jest możliwe poprzez ukończenie odpowiedniego dla danego urządzenia szkolenia zawodowego.

Potencjalni pracodawcy przed przyjęciem osoby na stanowisko operatora zwracają także uwagę na dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów. Oznacza to, że interesuję ich, czy dana osoba miała wcześniej styczność z podobną pracą i zbliżonym zakresem obowiązków. Ze względu na specyfikę pracy, na stanowisko operatora żurawia, przyjmowane są przede wszystkim osoby odpowiedzialne, potrafiące się skoncentrować i efektywnie pracować dogadując się z zespołem pracowników.

Co daje kurs na operatora żurawia?

Podczas kursu na operatora żurawia zdobędziesz umiejętności praktyczne, jak również wiedzę teoretyczną z zakresu budowy i działania maszyn typu żuraw. Poznasz typy stosowanych żurawi wieżowych, jak również ich szczegółową budowę. Zapoznasz się z czynnościami, jakie należą do operatora przy obsłudze wózków, przed podjęciem pracy i po pracy z żurawiami. Poznasz swoje obowiązki podczas pracy z żurawiami. Nabędziesz niezbędne informację z zakresu ładunkoznastwa, co z pewnością będzie przydatne podczas operowania żurawiem. Zostaniesz również zapoznany z wiadomościami z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, oraz poznasz wiadomości o Dozorze Technicznym.

Kurs na operatora żurawia, to również praktyczna nauka operowania żurawiem, którą cenią sobie pracodawcy. Nabycie praktycznych umiejętności jest niezbędne w celu późniejszego podjęcia pracy i wykonywania jej w sposób bezpieczny i sprawny.

Po ukończeniu kursu, jeśli zdobędziesz pozytywny wynik egzaminu państwowego, otrzymasz nie tylko certyfikat potwierdzający zdanie kursu, ale również legitymację Urzędu Dozoru Technicznego. Zdobyte dokumenty będą stanowiły potwierdzenie nabytych przez Ciebie umiejętności i posiadanej wiedzy, co może okazać się wpływowe na etapie rekrutacyjnym na operatora żurawia.
Kurs na operatora żurawia to dobra inwestycja w rozwój zawodowy. Pozwoli Ci ona podjąć lepiej płatną pracę w interesującym zawodzie.

Podsumowanie

Kurs operatora żurawia pozwala zdobyć niezbędne do pracy w przedstawionym zawodzie uprawnienia. Podczas szkolenia można nauczyć się wielu cennych i przydatnych umiejętności na stanowisku operatora żurawia. Zdobyte uprawnienia mogą okazać się szansą na znalezienie lepiej płatnej i mniej uciążliwej pracy. Na stanowisku operatora żurawia z pewnością odnajdą się osoby, które nie mają lęku wysokości i lubią operować maszynami.

Źródło: Akademia Efect – Żurawie wieżowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *