Umowa deweloperska

Umowa deweloperska

15 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Umowa deweloperska zawierana jest między deweloperem a nabywcą. Jej zadaniem jest związanie stron umowy osoby kupującej mieszkanie i dewelopera. Dokładna definicja umowy deweloperskiej zawarta jest w art. 3 pkt. 5 ustawy o ochronie praw nabywcy do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z nią deweloper po zakończeniu budowy inwestycji zobowiązuje się ustanowić lub przenieść prawo do własności na nabywcę. Na co uważać podczas podpisywania umowy deweloperskiej?

Czego dotyczy umowa deweloperska?

Zgodnie z Ustawą Deweloperską z 2011 roku, każdy deweloper sprzedający mieszkanie na rynku pierwotnym zobowiązany jest do sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego z nabywcą. Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się z zobowiązaniem do zapłacenia sporych pieniędzy lub wzięcia kredytu na wiele lat. Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera, musimy dokładnie przeanalizować treść umowy.

Na samym początku warto zaznaczyć, że umowa deweloperska, nie jest umową przedwstępną, choć nierzadko może wyglądać bardzo podobnie. W umowie deweloperskiej zawarte jest również zobowiązanie nabywcy do zapłaty określonej kwoty pieniędzy na rzecz dewelopera. Na jej mocy nabywca nie otrzymuje jeszcze praw do własności nieruchomości. W umowie deweloperskiej strony zobowiązują się bowiem zawrzeć w przyszłości umowę przenoszącą prawa własności do danej nieruchomości.

Co musi być zawarte w umowie deweloperskiej?

Zgodnie z ustawą sprzedawca musi zawrzeć w umowie precyzyjne informacje dotyczące: metrażu nieruchomości, określenia przynależności oraz podanie standardu technicznego mieszkania. Standard techniczny określa m.in.: rodzaj wylewki, materiał stolarki, czy klasę tynków. Dodatkowo do umowy deweloperskiej musi być dołączony prospekt informacyjny, czyli dokument zawierający dane kontaktowe dewelopera, doświadczenie, pozwolenie na budowę oraz prawo do nieruchomości, a także harmonogram prac oraz standard wykończenia budynku.

Przed podpisanie umowy należy dokładnie przeczytać klauzule dotyczące kar umowny i odsetek w przypadku niewywiązania się z umowy lub opóźnienia w terminie zapłaty. Należy pamiętać, że wzajemne zobowiązanie dewelopera oraz nabywcy ma inny charakter. Zobowiązanie dewelopera jest zobowiązaniem niepieniężnym, tzn. deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności jeszcze niewybudowanej nieruchomości. Zobowiązanie kupującego ma charakter pieniężny, zgodnie z umową zobowiązuje się zapłacić deweloperowi określone raty np. za nowe mieszkania w Mińsku Mazowieckim.

Zgodnie z Polskim prawem odsetki za opóźnienie w płatnościach obowiązują zawsze, nawet gdy nie zostały one zawarte w umowie. Ustawowe składki zmieniają się z roku na rok, dlatego w przypadku braku zapisu warto śledzić zmiany wynikające z prawa.

Kary umowne dotyczą zapłaty za zobowiązania niepieniężne, a ich kwoty są ściśle określone w umowie. O wysokości i stronie, która będzie miała obowiązek zapłaty kar umownych, decydują bezpośrednio deweloper i nabywca. Do popularnych kar przysługujących deweloperowi należą: kary za opóźnienia prac budowlanych, opóźnienia z terminem przeniesienia własności, czy opóźnieniem wezwania kupującego na odbiór techniczny mieszkania. Z kolei nabywca musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty kar m.in.: za niestawienie się na odbiór techniczny mieszkania, a także za niestawieniem się na sporządzenie i podpisanie umowy przenoszącej prawa do nieruchomości. W celu weryfikacji umowy deweloperskiej warto skontaktować się z prawnikiem, aby uniknąć niepotrzebnych opłat lub sporów dotyczących jakość zakupionej inwestycji.