Warszawa ma nowego Rzecznika Praw Ucznia

Warszawa ma nowego Rzecznika Praw Ucznia

4 listopada 2022 0 przez Redakcja

Rzecznik Praw Ucznia to organ powołany przez Urząd Miasta Warszawy do dbania o prawa uczniów wszystkich szkół w Stolicy. Właśnie wybrano nowego Rzecznika Praw Ucznia, którym zostanie Damian Jaworek, a swoją kadencję rozpocznie 12 grudnia.

Bardzo się cieszę, że Warszawa wybrała rzecznika praw uczniowskich. Co ważne, w prawie oświatowym nie ma obowiązku powoływania osoby na takie stanowisko na poziomie samorządów terytorialnych, ale jesteśmy przekonani, że to słuszna decyzja. Pan Damian Jaworek, który został wyłoniony w otwartym konkursie na stanowisko Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich, ujął nas ogromną wiedzą i doświadczeniem w obszarze edukacji – komentuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację. – W obliczu olbrzymich wyzwań i problemów polskiej oświaty, zależy nam na budowaniu przyjaznej i otwartej szkoły. Dlatego do zadań rzecznika będzie należało informowanie uczniów o przysługujących im prawach, ale będzie on również współpracował z dyrektorami i nauczycielami, samorządami uczniowskimi i radami rodziców – dodaje wiceprezydent.

Rzecznika wybierano w drodze otwartego konkursu, do którego zgłosić się mógł każdy zainteresowany. Stawiane wymagania to: wykształcenie wyższe, min.3-letni staż pracy, powyżej 2-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu oświaty, administracji publicznej. Zgłosiło się 16 kandydatów, z których wygrał oczywiście jeden: Damian Jaworek.