Warszawa współpracuje z Danią na rzecz ekologii

Warszawa współpracuje z Danią na rzecz ekologii

1 lutego 2024 0 przez Redakcja

Król Danii, Fryderyk X, zainaugurował swoją pierwszą wizytę w Warszawie, skupiając się na kluczowym temacie – efektywności energetycznej. W czwartek, na stacji metra Stadion, monarcha wraz z polskimi urzędnikami podpisał porozumienie mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla i efektywne wykorzystanie energii.

Głównym punktem porozumienia jest odzyskiwanie ciepła odpadowego z warszawskiego metra, aby w przyszłości mogło ono służyć do ogrzewania mieszkań w stolicy Polski. Ceremonia podpisania listu intencyjnego odbyła się w obecności duńskiego monarchy, a uczestniczyli w niej także wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk, oraz ambasador Królestwa Danii w Polsce, Ole Toft. Wydarzenie zgromadziło także przedstawicieli sektora prywatnego.

Inicjatywa, zgodna z Zieloną Wizją Warszawy, ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście poprzez zacieśnienie współpracy między Polską a Danią. Po ceremonii podpisania porozumienia odbyła się debata w Centrum Kreatywności Targowa, poświęcona m.in. dekarbonizacji w miastach. W wydarzeniu uczestniczyli wiceprezydent m.st. Warszawy, Michał Olszewski, Minister Spraw Zagranicznych Danii, Lars Løkke Rasmussen, oraz przedstawiciele duńskich miast i sektora biznesu.