Kiedy warto zdecydować się na badanie termowizyjne? Jest ku temu wiele powodów

Kiedy warto zdecydować się na badanie termowizyjne? Jest ku temu wiele powodów

3 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Efektywność termiczna budynków ma wpływ na wiele aspektów życia w takich pomieszczeniach. W szczególności, należy zwrócić uwagę na koszty ogrzewania, zagrożenia płynące z zawilgocenia powierzchni czy nawet czynniki mogące uszkodzić konstrukcję budynku. Ogromną część z nich da się wyłapać na fazie projektu domu. Jednak, wiele z nich powstaje przez wady konstrukcyjne, niedbałość, kiepskiej jakości materiały czy niedopatrzenia. To co papier przyjmie, nie zawsze w rzeczywistości będzie wyglądać tak samo. Dlatego przykładamy do tego ogromną wagę. Pomóc w tym może badanie termowizyjne. Jest ono papierkiem lakmusowym który powie, gdzie ucieka nam ciepło, które strefy są zagrożone i w dużej mierze wskaże, co dalej możemy z tym zrobić. Dlatego w poniższym tekście zajmiemy się kluczowymi tematami związanymi z izolacją termiczną, badaniami termowizyjnymi i tematami, które bezpośrednio się z tym wiążą.

Dlaczego efektywność termiczna budynków jest tak ważna? Przede wszystkim, chodzi o pieniądze

Kiedyś usłyszeliśmy historię o pewnym góralu, który rozpalał ognisko pod domem zawsze na początku zimy i gasił je dopiero wiosną. Turysta wreszcie go spytał: Baco! Czemu palicie ognisko przez całą zimę. On na to ze stoickim spokojem: skoro mam mieć ciepło w domu, to najpierw trzeba dookoła ogrzać! Ktoś może uznać tę historię za zabawną, gdy jednak spojrzymy na to z szerszej perspektywy to okaże się, że takie zachowanie może towarzyszyć wielu osobom. Wszystko przez kiepską termoizolację budynku. Wszystkie szczeliny, pęknięcia, braki w warstwie izolacyjnej powodują ogromne straty ciepła. Czyli, de facto, ogrzewamy powietrze dookoła domu. Czasem trudno jest zlokalizować takie miejsca, bo gołym okiem ich nie widać. Jednak z pomocą przychodzą badania termowizyjne, które z powodzeniem wskażą miejsca, gdzie nasz dom oddaje energię do otoczenia.

Wybierz badania termowizyjne w Warszawie i okolicach

Na czym polega wyjątkowość badań termowizyjnych – wszystko dzięki technologii

Badania termowizyjne skupiają się na badaniu fal podczerwonych. Używa się ich nie tylko w budownictwie, ale także w wojsku, medycynie, myślistwie czy technologiach maszyn. Jest to znana technika i, dzięki powszechnemu użyciu, nie jest niedostępna dla przeciętnego Kowalskiego. Tym bardziej warto z niej korzystać i czerpać z jej dokonań.

Jak wygląda wynik badań termowizyjnych – nie trzeba być specjalistą, żeby zobaczyć, że coś jest nie tak

O ile sam fakt badania podczerwieni może wydawać się dość skomplikowany, to w praktyce nie jest trudno gołym okiem zobaczyć efektów takich czynności. Po takiej analizie otrzymujemy materiał video lub zdjęcia. Zamiast znanych kolorów, uzyskujemy mapę ciepła, zarysowaną kolorami od ciemnoniebieskiego do jaskrawej czerwieni. Odpowiada to temperaturze, a im wyższa, tym barwa na aparaturze jest bliższa koloru czerwonego. Można powiedzieć, że od razu wszystko widać jak na dłoni.

Kiedy stosować termowizję? Najlepiej w dniu zakupu budynku

Badanie termowizyjne powinno poprzedzać zakup budynku. Dzięki niemu łatwo określisz stan elewacji, wykonanie termoizolacji czy wady konstrukcyjne, które są nie do wychwycenia gołym okiem. Takie weryfikowanie stanu faktycznego może znacząco odbiegać od tego co przekazał ci sprzedawca budynku. Jeżeli więc za jego pomocą znajdziesz jakieś niedociągnięcia, to będzie to przyczynek do negocjacji ceny, a w skrajnych sytuacjach, do zrezygnowania z zakupu. Wyobraź to sobie na przykładzie. Kupując dom w spokojnej okolicy skupiasz się na wielu aspektach.

Sprawdzasz drogę dojazdową, stan prawny budynku, rozmawiasz z sąsiadami, oceniasz stan wnętrza. Jednak nie sprawdzisz całej elewacji i nie dowiesz się, czy budynek traci ciepło. Dlatego posiłkujesz się i wzywasz specjalistów na pomoc. Oni na twoje zlecenie filmują dom kamerą termowizyjną i, niemal od ręki, wskażą główne problemy. Po konsultacji będziesz w stanie oszacować koszty naprawy. Czasem nie jest to efektem złej woli sprzedającego. Wiele osób nie wie nawet, że ich budynek traci temperaturę przez błędy konstrukcyjne.

Badanie termowizyjne warto powtarzać co kilka lat – to rozsądne zarządzanie domem

Termowizja to przydatny aspekt zarządzania domem. Dzięki niej łatwo jest wychwycić pogłębiające się uszkodzenia w elewacji. Ich przyczyną mogą być różne czynniki. Wilgoć na fragmencie ściany może powodować pękanie konstrukcji. Często stare budynki wykazują szybko pogarszający się stan izolacji termicznej, dlatego warto ją monitorować za pośrednictwem specjalistycznych firm.

Termowizja pokaże ci mostki cieplne – ich istnienie jest niebezpieczne

Mostki termiczne powstają niemal w każdym budynku. Trudno sobie wyobrazić budynek, który uniknąłby ich zupełnie. W praktyce są to miejsca, w których znajduje się materiał o innym współczynniku przewodnictwa cieplnego. Są to wyrwy w izolacji, które wychładzają powierzchnie dużo większe niż one same. Można zdefiniować takie, które są punktowe lub ciągłe. Te pierwsze sugerują przebicie izolacji. Powstają na wskutek zamurowania otworów wentylacyjnych, które były potrzebne podczas budowy, a z jakiegoś powodu nie zostały zaizolowane należycie. Drugie z nich, czyli liniowe to często efekt nieciągłości izolacji termicznej budynku, błędów konstrukcyjnych lub znaczących pęknięć ścian.