Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

23 kwietnia 2021 0 przez Redakcja

Prowadzenie firmy to dla wielu przedsiębiorców spełnienie marzeń o własnym biznesie. Na każdym etapie działalności – od jej rejestracji zaczynając, stają oni jednak przed nie lada wyzwaniem, jakim są obowiązki księgowe. Sen z powiek spędzają im bieżące rozliczenia podatków, sporządzenie rocznych deklaracji czy sprawy kadrowo-pracowe. Z pomocą właścicielom firm przychodzą profesjonalne biura rachunkowe, zapewniające oszczędność czasu i energii, a jednocześnie chroniące przed możliwymi konsekwencjami nieznajomości bieżących przepisów. Jak jednak wybrać dobre biuro rachunkowe? Podpowiadamy!

Dobre biuro rachunkowe, czyli jakie?

Sprawne poruszanie się wśród zawiłych i często zmieniających się przepisów prawa bywa problematyczne nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że wielu z nich, w trosce o interes firmy, decyduje się na powierzenie jej spraw w ręce wykwalifikowanych i doświadczonych księgowych. Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym to ważna decyzja dla każdego podatnika. Przed zawarciem umowy konieczne jest dokładnie sprawdzenie kilku najważniejszych kwestii. Oto one!

Na co zwrócić uwagę zlecając księgowość?

1. Kwalifikacje księgowych

Poszukiwania dobrego biura rachunkowego należy zacząć od sprawdzenia kompetencji zatrudnionych w nim pracowników. Warto wiedzieć, że do 10 sierpnia 2014 roku, zarobkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych wymagało uzyskania Licencji Ministra Finansów. Wraz ze zmianą przepisów obowiązek ten został zniesiony, co oznacza, że dziś biuro rachunkowe może prowadzić niemal każdy. To z kolei może odbić się na wątpliwej jakości usług księgowych.

Na szczęście, profesjonalne biura rachunkowe, legitymują się nieobowiązkową dziś licencją, która będzie dobrym potwierdzeniem kwalifikacji pracowników. Warty uwagi jest również Certyfikat Centrum Informacji Księgowej, wydawany przez organizację zajmującą się certyfikowaniem biur rachunkowych i księgowych. Oprócz tych dokumentów, przedsiębiorcy mogą dopytać w rozmowie z biurem o udział pracowników w kursach i szkoleniach, co będzie świadczyć o inwestycji w podnoszenie kwalifikacji.

2. Zakres obsługi księgowej

By wybrane biuro rachunkowe odpowiadało potrzebom przedsiębiorcy, musi mu oferować kompleksowy zakres usług. Pomoc w rejestracji firmy, bieżąca obsługa księgowa, kwestie kadrowo-księgowe, pomoc w sporządzaniu deklaracji, reprezentacja przed urzędami – to dopiero początek długiej listy zadań, jakie można powierzyć dobremu biuru rachunkowemu. Im szersza oferta, tym więcej korzyści dla właściciela firmy, który zaoszczędzony czas może poświęcić na jej rozwijanie.

Warto uważać, bo niska cena obsługi księgowej bardzo często wynika z ograniczonego zakresu usług. Wiele biur za usługi wykraczające poza ustalone w umowie pobiera dodatkową zapłatę. Jeśli z kolei dana czynność wychodzi poza zakres kwalifikacji biura, konieczne może być podpisanie oddzielnej umowy z drugim biurem, co oznacza nie tylko koszty, ale i sporą niewygodę dla przedsiębiorcy.

Sprawdź pełną ofertę biura rachunkowego GoldenTax z Warszawy: https://www.goldentax.com.pl/oferta.html

3. Doświadczenie pracowników

Kolejnym kryterium wyboru dobrego biura rachunkowego jest doświadczenie jego pracowników. Wieloletnia praktyka to dla przedsiębiorcy jasny sygnał, że mamy do czynienia z ekspertami w swojej branży. Warto przy tym dopytać o klientów biura rachunkowego oraz o to, w obsłudze jakich branż się ono specjalizuje.

Na rynku znajdziemy bowiem zarówno księgowych doskonale zorientowanych w sprawach firm o różnym profilu działalności i formie prawnej, jak wyspecjalizowane w obsłudze konkretnych przedsiębiorstw. Na korzyść biura rachunkowego przemawiać będzie również jego doświadczenie zdobyte w pracy z firmami z zagranicznym kapitałem.

4. Ubezpieczenie OC

Obok aspektów wymienionych wcześniej, równie ważna w wyborze dobrego biura rachunkowego jest jego odpowiedzialność cywilna. Zgodnie z art. 76h ust. 1 Ustawy o rachunkowości, podmioty świadczące usługi księgowe zobowiązane są do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, jakie będą skutkiem niezachowania należytej staranności lub niedbałego wykonania zobowiązań względem klienta.

Rozporządzenie Ministra Finansów wskazuje sumą ubezpieczenia, jaką określono na 10 000 euro. Co istotne, wiele wartych zaufania biur podnosi wartość polisy poprzez wykupienie dodatkowej ochrony z rozszerzonym zakresem.

5. Blog firmowy biura księgowego

To jeszcze nie koniec – ważnym elementem, jaki warto sprawdzić szukając biura rachunkowego, jest znajdujący się na jej stronie internetowej blog. Zakładka z artykułami poradnikowymi skierowanymi do klientów to wyróżnik firm, które wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorców. Wartościowe teksty pozwolą potencjalnym klientom znaleźć informacje na trapiące ich zagadnienia i przekazać wiedzę w przystępnej formie. Firmowy blog pozytywnie wpływa też na wizerunek samego biura, które staje się ekspertem w rozliczaniu firm.

Sprawdź ostatni artykuł na blogu o księgowości: Zmiana wyboru opodatkowania

6. Koszty obsługi księgowej

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza małych lub będących na początku biznesowej ścieżki, przy wyborze biura rachunkowego kieruje się przede wszystkim ceną. To dość ryzykowne z wymienionych wcześniej powodów – niski koszt księgowości może iść w parze z wątpliwą jakością usług lub jej ich mocno okrojonym zakresem. Dlatego też szukając profesjonalnego biura rachunkowego, należy znaleźć złoty środek pomiędzy kosztami a zakresem obsługi i dodatkowymi atutami wybranego biura.

Artykuł przygotowany z Biurem Rachunkowym GoldenTax z Warszawy.