Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny w Warszawie?

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny w Warszawie?

7 lutego 2022 0 przez Redakcja

Wybór kredytu hipotecznego w Warszawie to w ostatnich czasach ciężki orzech do zgryzienia. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszkania z przerażeniem spogląda na dane o podwyżkach stóp procentowych, które bezpośrednio przekładają się na miesięczną wysokość rat. Jak znaleźć kredyt hipoteczny, który zaoferuje nam najlepsze warunki finansowe? Sprawdźmy.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Banki pomimo ciężkiej sytuacji na rynku hipotecznym muszą wciąż stawać na wysokości zadania pod względem konkurencyjności. Wiele banków bardzo cieszyło się z powodu rekordowych stóp procentowych, jakich doświadczyliśmy przez ostatnie dwa lata. Wraz jednak z podwyższeniem tych stóp, wartość oprocentowania kredytu hipotecznego solidarnie wzrosła. To właśnie wartość stopy procentowej jest integralną częścią oprocentowania całkowitego, jaki przyjdzie nam regulować podczas obsługi kredytu hipotecznego. A zatem jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny w Warszawie? Analizujmy inne elementy składowe całkowitego oprocentowania. Oprócz stawki WIBOR banki zawierają w koszcie kredytu także marżę i prowizję. Wiele banków chcąc pozostać atrakcyjnym kosztowo, celowo zmniejsza swój udział w zysku, zmniejszając prowizję banku. Nam natomiast jest to na rękę. Dlatego porównując kredyty hipoteczne dostępne na rynku, powinniśmy przede wszystkim kierować się RRSO, czyli całkowitym kosztem kredytu, jaki przyjdzie nam zapłacić w ramach możliwości korzystania z finansowania.

Okres kredytowania

Innym sposobem na uzyskanie możliwie najtańszego kredytu hipotecznego jest manewrowanie okresem kredytowania. To wprawdzie nie zmniejszy, a w wielu przypadkach nawet zwiększy całkowity koszt kredytu. Pamiętajmy jednak, że dla wielu osób znacznie bardziej atrakcyjne jest zawnioskowanie o kredyt z wyższym całkowitym kosztem, który będzie mniej obciążać nasz budżet miesięczny. Im dłuższy okres kredytowania, tym kwota kredytu rozłoży się na więcej rat. A zatem w ramach naszej zdolności kredytowej musimy zadecydować, jaka wartość miesięcznej raty będzie dla nas najbardziej atrakcyjna przy zachowaniu optymalnego kosztu całkowitego zobowiązania.

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie więcej formalności niż proces wnioskowania o tradycyjny kredyt konsumpcyjny. Analiza kredytowa jest wielowymiarowym procesem, który weryfikuje wiele aspektów naszej kondycji finansowej, ale też specyfikę zakupu nieruchomości. Dlatego też warto przy okazji zweryfikować, czy dodatkowe, poboczne koszty kredytu również generują sporo wydatków. Jako przykład możemy wymienić operat szacunkowy. Kolejnym sporym wydatkiem pobocznym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego. To produkt, który w wielu przypadkach jest obowiązkiem kredytobiorcy. Banki jednak starają się uatrakcyjnić nam ofertę kredytu, kusząc nas innymi dodatkowymi przywilejami. Przy zakupie ubezpieczenia często bank zmniejsza prowizję czy marże. Niemniej jednak warto każdorazowo analizować ofertę ubezpieczenia, by koszty związane z ochroną nie były nazbyt obciążające naszego budżetu miesięcznego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://intuum.pl/doradca-kredytowy-warszawa/