Jak wybrać salę weselną? Czym się kierować?

Jak wybrać salę weselną? Czym się kierować?

29 sierpnia 2022 0 przez Redakcja

Przygotowując się do ślubu, Para Młoda ma do podjęcia wiele poważnych decyzji. Jednym z nich będzie wybór lokalu weselnego. Jakimi zasadami należy kierować się w swoich poszukiwaniach? Jest ich wiele, dlatego krok po kroku przeprowadzimy przez zawiłości związane z wyborem lokalu weselnego, aby ułatwić wybór.

Jak wybrać idealną salę weselną?

Jest wiele rzeczy do rozważenia przy podejmowaniu decyzji o tym, która sala weselna jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Na każdą z nich należy zwrócić baczną uwagę. Najważniejsze z nich to:

 • Stosunek wielkości obiektu do liczby zaproszonych gości
 • Koszt wynajmu
 • Wygląd
 • Lokalizacja miejsca ślubu
 • Menu
 • Poziom usług
 • Dostępność zakwaterowania w miejscu lub w pobliżu miejsca imprezy

Oczywiście nie jest łatwo znaleźć lokal spełniający wszystkie wymagania w 100%, ale możliwe jest znalezienie takiego, który będzie bliski ideału. Przyjrzyjmy się elementom, które w dużej mierze decydują o tym, dlaczego warto wybrać tę, a nie inną salę weselną.

Wielkość sali weselnej

Zanim rozpoczniesz poszukiwania sali weselnej, ustal, ilu gości będzie uczestniczyło w weselu. Oczywiście na wczesnym etapie nie trzeba mieć dokładnej listy zaproszonych, wystarczy przybliżona. W ten sposób można się zorientować, czy potrzebna będzie sala na 50 miejsc, czy na 200 miejsc. Należy pamiętać, że paradoksalnie lepiej wybrać mniejszą halę niż zbyt dużą. Dlaczego?

Przede wszystkim można liczyć na to, że mniejsza sala będzie pełna gości, a co za tym idzie, będzie wyglądać bardziej reprezentacyjnie na zdjęciach ślubnych. Oczywiście nie powinna być tak mała, aby tłok powodował dyskomfort i niewygodę dla Twoich gości. A już szczególnie niedopuszczalne jest, gdy niektórym z nich brakuje miejsca przy weselnym stole. W tym samym czasie w większej sali 40 gości będzie wyglądać samotnie, a dekoracja sali bankietowej i wynajem będą Cię dużo kosztować.

Koszt wynajmu

Podobnie jak w wielu innych sprawach, ważny przy wyborze sali bankietowej jest budżet weselny. Analizując koszt wynajęcia hali, można powiedzieć o głównych czynnikach, które wpływają na jego koszt. Upewnij się, że podana cena gwarantuje następujące produkty i usługi:

 • Dekoracja sali (kwiaty, balony itp.);
 • Tort weselny można zamówić w innym miejscu;
 • Catering dla wskazanej liczby gości;
 • Alkohol (możliwość przyniesienia własnych napojów jest negocjowana osobno);
 • Zaliczka.

Wynegocjujcie z właścicielami, że w przypadku niespodziewanie małej liczby gości, możecie obniżyć koszty zamówienia do określonego terminu (nierealne jest przearanżowanie liczby posiłków do przygotowania w przeddzień wesela). Należy również wyjaśnić, czy sąsiedni parking jest bezpłatny, czy też trzeba dodatkowo zapłacić za parking dla gości.

Dopiero po rozważeniu tych wszystkich kwestii i dodaniu 10% na nieprzewidziane wydatki można zdecydować, czy uzyskana kwota jest zgodna z Twoim zamierzonym budżetem weselnym.

Lokalizacja sali weselnej

Kolejnym elementem, który musisz wziąć pod uwagę, szukając najlepszej sali weselnej, jest jej lokalizacja. Czy chcesz mieć swój ślub w centrum miasta, na obrzeżach, a może nawet na zewnętrznych przedmieściach? A może miejsce z pięknym widokiem na jezioro lub pasma górskie byłoby idealne dla Twojego tematycznego wesela? Ogromny wybór sal można znaleźć na stronie https://www.weselezklasa.pl/sale-weselne,1/warszawa/.

Tak naprawdę każde z tych miejsc ma swoje pozytywy i negatywy. Jeśli wybierzesz odległe miejsce na swój ślub, musisz zadbać o transport dla gości i miejsca na nocleg.

Wygląd i wystrój sali bankietowej

Pierwszą rzeczą, na którą przyszli nowożeńcy zwracają uwagę przy wyborze sali bankietowej, jest wygląd lokalu. W tej kwestii trudno cokolwiek doradzić, bo osobiste gusta i preferencje to bardzo subiektywne kryterium. Są jednak punkty, które należy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze, jeśli wybrano nietypowy styl wesela (romantyczny, wiktoriański, eko-wesele), musisz zadbać o to, by wystrój sali nie był sprzeczny z wybraną przez Ciebie koncepcją. Po drugie, oprócz czystości i porządku, sala musi mieć wartość dodaną, na przykład wiktoriański styl sali jest w porządku dla ślubu retro, a wystrój inspirowany folkiem jest w porządku dla ślubu eko. W pomieszczeniu powinny znaleźć się odpowiednie dla Twojego pomysłu dekoracje — obrazy, fotografie, drapowane tkaniny.

Wybór idealnej sali weselnej nie jest łatwym zadaniem. Kiedy już ustalisz datę ślubu, postaraj się jak najwcześniej skontaktować z właścicielami wybranej sali bankietowej i zarezerwować potrzebny termin.