implant zeba

Implanty wbrew powszechnemu przekonaniu nie są sztucznymi zębami, ale ich elementem. Ich zadaniem jest imitowanie naturalnego korzenia zęba. Mogą też pełnić funkcję podpór dla odbudowy protetycznej, takiej jak proteza całościowa lub częściowa. Jak krok po kroku wygląda leczenie implantologiczne?

Czym w istocie jest implant?

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jak przebiega leczenie implantologiczne, warto zdać sobie sprawę, czym jest implant? To śruba, najczęściej wykonana z najczystszego stopu tytanu, który jest metalem antyalergicznym. Ma kształt zbliżony do kształtu naturalnego korzenia zęba. Wszczepiony w kość implant integruje się z nią i może być podstawą dla odbudowy protetycznej, w postaci korony pełnoceramicznej czy porcelanowej.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest sprawdzenie, czy pacjent zgłaszający się do danej kliniki nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów. Konieczne jest wykonanie diagnostyki przedimplantologicznej, radiologicznej, na którą składa się zdjęcie panoramiczne i tomografia komputerowa. Jeśli jest to potrzebne, przeprowadzane są zabiegi mające na celu zwiększenie gęstości tkanki kostnej w miejscach planowanych przeszczepów.

Leczenie implantologiczne składa się zasadniczo z dwóch etapów – części chirurgicznej i protetycznej. Pierwsza obejmuje wszczepienie implantu, a druga odbudowę widocznej części zęba.

Wszczepianie implantów

W warunkach gabinetu stomatologicznego przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zabiegi, jakie obejmuje implantologia. Warszawa ma wiele takich miejsc na mapie. Warto wybrać takie, które polecane jest przez innych pacjentów.

Sprawdź: Implantologia Warszawa – Klinika Supradent

Implantolog wykonujący część chirurgiczną zabiegu implantacji, wprowadza w tkankę kostną implant. To bezbolesny proces, który kończy się zszyciem rany. Następnie rozpoczyna się etap osteointegracji, który w zależności od jakości kości i lokalizacji implantu trwa od 2 do 6 miesięcy. Na okres oczekiwania na całkowite zrośnięcie się implantu i kości pacjent otrzymuje protezę tymczasową.

Etap protetyczny

Finalnie, po zakończeniu okresu gojenia implantu, przeprowadzane jest ostateczne uzupełnienie protetyczne. Na implantach osadzane są pojedyncze korony, mosty i protezy. Wszystko zależy od tego, jaki plan leczenia zostanie wybrany dla pacjenta i dostosowany do jego indywidualnych preferencji.

Zanim korona czy most lub proteza zostaną osadzone na implancie, stomatolog natnie błonę śluzową znajdującą się tuż nad wszczepem, dzięki czemu odsłoni implant. Przygotowane wcześniej uzupełnienie protetyczne mocuje na zatrzaskach na implantach. W ten sposób można zrekonstruować uśmiech i uzupełnić braki. Implanty z odbudową protetyczną wyglądają tak, jak naturalne zęby i tak samo można z nich korzystać.

Po zakończeniu leczenia implantologicznego stomatolog planuje jeszcze wizyty kontrolne i zdjęcie szwów. Pełna integracja implantów może trwać do 6 miesięcy, ale na każdym etapie pacjent korzysta z tymczasowej protezy, dlatego nie pozostaje bez uzębienia.

Opublikowano w kategorii: Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *