Jak wygląda ruch lotniczy w 2021? Sprawdzamy statystyki

Jak wygląda ruch lotniczy w 2021? Sprawdzamy statystyki

15 listopada 2021 0 przez Redakcja

Epidemia koronawirusa znacznie odbiła się na ruchu lotniczym w Polsce. Wprowadzane ograniczenia sprawiły, że w 2021 r. znacznie mniej osób zdecydowało się na podróże. Jedni z obawy przed zakażeniem, drudzy – powodu ograniczeń i konieczności testowania oraz odbycia kwarantanny. Jak wygląda ruch lotniczy obecnie?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – to właśnie ten urząd rejestruje loty, a następnie publikuje statystyki kwartalne. Te wciąż się poprawiają, jednak powrót do rzeczywistości sprzed pandemii wydaje się bardzo odległy. Jak wygląda ruch lotniczy?

Rekord ruchu lotniczego

Na wakacjach, a dokładniej w lipcu 2021 r. padł tegoroczny rekord dziennej liczby operacji lotniczych. Po raz pierwszy w tym roku liczba lotów przekroczył 1,5 tys. jak podaje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wyniosła ona dokładnie 1749 lotów. Dla porównania: rok wcześniej były to tylko 1003 loty, a dwa lata wcześniej – aż 3080. Niewątpliwie wpływ na to ma epidemia koronawirusa. Jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych kwartałach? To jedna wielka niespodzianka, która zależna jest wyłącznie od sytuacji epidemiologicznej.

Ruch lotniczy 2021 – wybory Polaków

Jak wynika z powakacyjnych statystyk wielu Polaków zdecydowało się odpocząć poza granicami kraju. Wybierali południowe tereny Europy. Najpopularniejszym kierunkiem podróży lotniczych były Włochy, w tym Rzym, Mediolan czy słoneczna Sycylia (Trapani). Na drugim miejscu rankingu znalazła się Hiszpania, a za nią Grecja. Do tego zestawienia dołączyła też Chorwacja i Portugalia.

Ograniczenia w ruchu lotniczym

Mimo rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa w Polsce nie pojawiają się informacje o konieczności wstrzymania ruchu lotniczego. W każdym porcie obowiązują określone zasady zachowania bezpieczeństwa, które są ściśle przestrzegane. Wymagania szczepień lub testów na obecność koronawirusa w większości europejskich krajów sprawia, że podróżowanie staje się coraz bezpieczniejsze. Przede wszystkim praktycznie wyklucza się możliwość zaistnienia sytuacji, jak 2020 r., gdy ruch lotniczy praktycznie zamarł. To odbiło się znacznie na sytuacji zarówno lotnisk, jak i wielu linii lotniczych. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Obecnie wprowadzane są systemy naprawcze. Analizy ekspertów wskazują, że powrót do podróżowania i ruchu lotniczego sprzed pandemii może zająć nawet kilka lat.