Jakie wymogi powinny spełniać zdjęcia do dowodu i paszportu?

Jakie wymogi powinny spełniać zdjęcia do dowodu i paszportu?

2 września 2019 0 przez Redakcja

Fotografie wykorzystywane w dowodach osobistych i paszportach powinny spełniać ścisłe, z góry określone w ustawie warunki. Jak się okazuje nie są one aż tak skomplikowane, chociaż i tak trzeba dopilnować kilku istotnych kwestii, aby uniknąć odrzucenia fotografii przez urząd przyjmujący wnioski. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się jakie powinny być zdjęcia biometryczne.

Zdjęcia do dokumentów – co mówią przepisy?

Jak się okazuje obecnie zdjęcia do dowodu i do paszportu nie różnią się specjalnie. Główna różnica dotyczy jedynie sposobu składania takich zdjęć w urzędzie. Poniżej znajdziesz informacje związane z tym, jakie warunki powinny spełniać zdjęcia do paszportu i dowodu.

Przede wszystkim zdjęcia do dowodu osobistego i paszportu powinny charakteryzować się neutralnym wyrazem twarzy. Nie mogą więc to być zabawne miny czy przesadne uśmiechy. Ponadto głowę należy trzymać prosto. Przekrzywianie głowy dyskredytuje takie ujęcia. Twarz musi być pokazana na wprost, każdy półprofil jest także nie do zaakceptowania. Poza tym twarz musi w odpowiednich proporcjach wypełniać kadr. Jeśli na zdjęciu będzie za dużo tła (lub zbliżenie będzie zbyt duże), to również zostanie odrzucone podczas składania wniosku o wydanie dokumentów.

Podobnie należy dopilnować takich niuansów jak unikanie nachodzenia włosów na brwi czy uzyskiwanie nienaturalnej perspektywy. Przykładowo błędna jest tzw. żabia czy ptasia perspektywa. Twarz nie może być także przecięta krawędzią zdjęcia. W przypadku noszenia nakryć głowy związanych z wyznawaną religią, konieczne jest zadbanie o to, aby twarz nie była nim przesłonięta. Błędne jest również niedopilnowanie poprawności tła. Musi ono być przede wszystkim neutralne. Nieakceptowalne są różne wzory czy faktury wypełniające tło. Podobnie musi ono być jednolicie oświetlone. Oczywistym błędem jest znalezienie się w tle jakichś przedmiotów, np. elementów oświetlenia czy systemu podtrzymującego tło.

Jakie zdjęcia do paszportu?

Jak zostało wspomniane w jednym z poprzednich akapitów, zdjęcie do paszportu i do dowodu osobistego nie różni się specjalnie. Obydwa powinny być w miarę aktualne (niewykonane wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu tożsamości) i spełniać podobne warunki dotyczące wyglądu takiej fotografii. Znaczącą różnicą jest natomiast sposób składania w urzędzie takiego zdjęcia biometrycznego.

W przypadku paszportu składanie wniosku odbywa się wyłącznie w urzędzie. W związku z tym należy dołączyć do niego kolorowe zdjęcie wykonane na papierze fotograficznym w formacie 35×45 mm. Nie można przy tym liczyć na to, iż zdjęcie wydrukują urzędnicy. Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć gotową odbitkę.

Jakie zdjęcia do dowodu osobistego?

Składanie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego może odbyć się przez internet. Oznacza to, iż możesz wgrać plik zdjęciowy na serwer. Jednakże trzeba przy tym pamiętać o konieczności spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim minimalna wymiary takiego obrazu wynoszą 492×633 pikseli. Wielkość maksymalna wgrywanego zdjęcia to 2,5 MB. Jednocześnie Twój plik musi być w takim formacie, aby odpowiadał proporcjom zdjęcia o wymiarach boków 35×45 mm.

W przypadku dowodu osobistego można złożyć także wniosek we właściwym urzędzie. W tej sytuacji podobnie jak w przypadku zdjęcia paszportowego konieczne jest dołączenie fotografii do wniosku. Wymagania co do niego są takie same jak w przypadku paszportu. Musi to być fotografia wydrukowana na papierze o wymiarach 35×45 mm.

Najczęściej popełniane faux pas w przypadku zdjęć do dokumentów urzędowych

Zdjęcie paszportowe czy do dowodu osobistego to najprostsza forma portretu, ale podczas jego wykonywania można popełnić szereg różnorodnych błędów. Przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, iż konieczne jest otwarcie oczu. Zdjęcia z grymasami czy zamkniętymi oczami będą w urzędzie odrzucane. Podobnie nie można patrzeć w innym kierunku niż wprost w obiektyw. Zdjęcie zawierające efekt czerwonych oczu również zostanie odrzucone podczas składania wniosku.

Faux pas można popełnić również w odniesieniu do jakości zdjęcia paszportowego lub do dowodu. Przykładowo nie może ono mieć nienaturalnego kontrastu. Oznacza to, że takie o obniżonym kontraście (czyli wyglądające jak przydymione) lub o przesadnie podniesionym kontraście będzie również nieodpowiednie. Warto także zadbać o poprawne oświetlenie modela lub modelki. Prześwietlenia pochodzące od tła czy niepoprawnie rozmieszczonych źródeł światła także wpływają na błędność zdjęcia. Konieczne jest także zadbanie o równomierne oświetlenie fotografii.

Łatwo popełnić błędy podczas fotografowania zdjęć, które posłużą podczas starania się o paszport dla niemowlaka czy dziecka do piątego roku życia. Chociaż w przypadku zdjęć dla takich dokumentów przepisy są nieco mniej wymagające, to wciąż istnieje kilka kwestii, o których trzeba koniecznie pamięta. Dzieci nie muszą mieć neutralnych wyrazów twarzy czy otwartych oczu. Akceptowalne są zdjęcia do dowodu osobistego czy paszportu, na których najmłodsi są uśmiechnięci czy zdziwieni. Koniecznie jednak trzeba pamięta, że w kadrze z dzieckiem nie może znaleźć się inna osoba – np. opiekun dodający im otuchy podczas sesji. Bardziej nieśmiałe lub wystraszone dzieciaki mogą podczas sesji trzymać zabawkę, ale pod żadnym pozorem nie może ona być widoczna w kadrze. W takiej sytuacji urząd także odrzuci fotografię i będzie trzeba ją powtarzać jeszcze raz.