Wystawa „Okruchy przeszłości”: inauguracja miejskiej galerii sztuki w Warszawie

Wystawa „Okruchy przeszłości”: inauguracja miejskiej galerii sztuki w Warszawie

24 października 2022 0 przez Redakcja

18 października 2022 przy pl. marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Okruchy Przeszłości”. Ekspozycja archiwalnych zdjęć oraz plansz edukacyjnych znalazła swoje miejsce na ogrodzeniu terenu inwestycji mającej na celu odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie, czyli wokół Grobu Nieznanego Żołnierza. Nowo otwarta wystawa przedstawia „okruchy przeszłości”, czyli artefakty znalezione podczas wykopalisk na terenie zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego.

Zdjęcia przybliżają wygląd częściowo zachowanych naczyń, narzędzi i sztućców czy obraz monet, które skrywały gruzy zburzonych podczas II wojny światowej gmachów. Dzięki dużej rozdzielczości fotografii można docenić nawet najmniejsze detale drobnych przedmiotów, takich jak medalik czy boratynka. „Okruchy” to jednak przede wszystkim historia tego miejsca, dlatego ekspozycja jest formą opowieści o Warszawie, mieszkańcach Pałacu Saskiego, jak również o funkcjach, jakie Pałac Saski i Pałac Brühla pełniły na przestrzeni wieków. Wystawę dopełniają wielkoformatowe, koloryzowane zdjęcia historyczne przedstawiające sylwetki brakujących gmachów w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza. Znajdujące się na fotografiach artefakty odnalezione zostały podczas prowadzonych między rokiem 2006 a 2008 badań archeologicznych, które miały poprzedzać odbudowę Pałacu Saskiego.

Po latach powrócono do idei restytucji tego gmachu wraz z Pałacem Brühla oraz kamienicami przy ul. Królewskiej dzięki ustawie, której cele są obecnie realizowane przez spółkę Pałac Saski sp. z o.o. Prezes zarządu Pałac Saski sp. z o.o. Jan Kowalski, powołując się na opublikowane ostatnio przez jeden z portali informacyjnych badania dotyczące poparcia dla idei odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, podkreślił kulturalny aspekt realizowanej inwestycji: „Mając na względzie to wielkie poparcie i zainteresowanie społeczne, już teraz spełniamy obietnicę utworzenia w tym miejscu przestrzeni kulturalnej, bo taką funkcję będzie pełnić odbudowany Pałac Saski.

Dziś mamy przyjemność zainaugurować działanie swoistej miejskiej galerii – bo chcielibyśmy, by taką funkcję pełniło w najbliższych latach ogrodzenie terenu inwestycji.” Wystawa została przygotowana w formie tablic z pytaniami i odpowiedziami, które przeczytamy w językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Ponadto jest dostępna dla osób niewidomych i niedowidzących przy pomocy aplikacji Seeing Assistant Home oraz dzięki zastosowanym na planszach podpisom w alfabecie Braille’a.

Informacja prasowa