Wyznaczanie sumy ubezpieczenia na życie w praktyce

Wyznaczanie sumy ubezpieczenia na życie w praktyce

23 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Ubezpieczenie na życie jest rodzajem ubezpieczenia osobowego, które zapewnia wypłatę świadczenia na wypadek naszej śmierci. Zawieramy je po to, aby chronić naszych najbliższych przed finansowymi skutkami naszej śmierci. Z wypłaty ubezpieczenia korzystają uposażone osoby bliskie wymienione w polisie. Za wpłatę składek o określonej wysokości ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty danej kwoty pieniężnej w razie śmierci ubezpieczonego. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dowolnie ustala zasady umowy ubezpieczenia na życie w OWU. Ubezpieczenie na życie możemy rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Polisy na życie różnią się od siebie pod wieloma względami. Można wykupić polisę terminową lub bezterminową, dożywotnią, indywidualna lub grupową. Można zdecydować się na polisę ochronną zapewniającą finansowe bezpieczeństwo w razie zagrożenia życia i zdrowia, polisę oszczędnościową z możliwością regularnego odkładania części wpłacanej składki lub polisę inwestycyjną z możliwością pomnażania środków w ramach wpłacanej składki. W podjęciu trafnej decyzji dotyczącej rodzaju polisy i wysokości składek warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego.

Więcej informacji na ten temat można zdobyć w poniższym wpisie na blogu: https://eurofinance.info.pl/blog/zdrowie/czym-kierowac-sie-wybierajac-indywidualne-ubezpieczenie-na-zycie/

Jak ustalić sumę ubezpieczenia na życie?

Suma ubezpieczenia jest to kwota, którą uposażeni otrzymają w razie śmierci ubezpieczonego. Jej wartość powinna być ustalana indywidualnie, stosownie do sytuacji rodzinnej i finansowej ubezpieczonego. Wysokość sumy ubezpieczenia zależna jest od wysokości składki polisy. Na cenę polisy wpływa: zakres ochronny i ewentualne rozszerzenia, suma ubezpieczenia, rodzaj polisy, stan zdrowia i wiek osoby ubezpieczonej, zawód, tryb życia, sposoby aktywności fizycznej, sposób opłacania składki oraz inne czynniki, które biorą pod uwagę specjaliści ustalający wysokość składki i sumę ubezpieczenia. Najtańsze są indywidualne polisy zawierające tylko jedno zdarzenie, czyli zgon. Każde dodatkowe rozszerzenie polisy podnosi wartość składki od kilku do kilkunastu procent. Obliczenie optymalnej sumy ubezpieczenia, czyli kwoty pieniężnej ustalonej podczas podpisywania umowy polisy umożliwia również obliczanie procentowych kwot odszkodowania za poszczególne uszczerbki na zdrowiu. Specjaliści z zakresu ubezpieczeń analizują sytuację finansową rodziny ubezpieczonego, jej potrzeby oraz ewentualne zagrożenia i na tej podstawie proponują adekwatną wysokość sumy ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają podniesienie składki i sumy ubezpieczenia, czyli tak zwaną indeksację składki, w każdą rocznicę zawarcia umowy. Takie rozwiązanie chroni wartość świadczeń przed skutkami inflacji.

 

Jak wykupić ubezpieczenie na życie?

Zawarcie dobrego ubezpieczenia na życie, wyznaczenie sumy ubezpieczenia i związanych z nią składek jest ważną decyzją i dlatego warto skorzystać z pomocy doradców ubezpieczeniowych dysponujących ofertami kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Dopasowaną do indywidualnych potrzeb polisę mogą przedstawić multiagencje ubezpieczeniowe, jak na przykład Eurofinance Ubezpeczenia Oddział Ursynów w Warszawie przy ul. Wąwozowej 4.  Mobilni przedstawiciele handlowi dojeżdżają z indywidualną ofertą również do klientów na terenie Warszawy oraz okolic.

Ubezpieczenie na życie jest wymagane przez banki do zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

Kupując polisę na życie wybieramy sumę ubezpieczenia – czyli wysokość świadczenia, które zostanie wypłacone na wypadek śmierci.