Wznowienie lotów w Polsce – kiedy i dokąd możemy polecieć?

Wznowienie lotów w Polsce – kiedy i dokąd możemy polecieć?

22 września 2020 0 przez Redakcja

Koronawirus pokrzyżował plany podróżnych na całym świecie. Pierwszym sektorem gospodarki, który ucierpiał w wyniku zamknięcia granic i ograniczenia przemieszczania się, jest właśnie transport lotniczy. Od marca do połowy czerwca nie można było liczyć na połączenia międzynarodowe i krajowe z żadnego lotniska w Polsce. Wreszcie można było otworzyć granice i wznowić loty, z czego korzystają nie tylko osoby podróżujące służbowo, ale także turyści, dla których brak lotów to brak możliwości wypoczywania w ich ulubionych miejscach na globie.

Koronawirus — środki bezpieczeństwa

Latanie jednak nie jest już tak beztroskie jak jeszcze na początku marca tego roku. Wiąże się ono z pewnymi obostrzeniami sanitarnymi, by do minimum zmniejszyć ryzyko zachorowań i przenoszenia wirusa z jednego kraju do kolejnego. Na lotniskach należy zachować dystans minimum 1,5 metra od innych pasażerów w kolejce do odprawy czy kontroli bagażowej, w sklepach wolnocłowych i w hali odlotów. Powszechne jest także mierzenie temperatury wszystkim osobom wchodzącym na teren terminala. Nie wolno wejść do hali odlotów czy przylotów, jeśli nie jest się pasażerem z biletem na konkretne połączenie.

Podczas pobytu na lotnisku i w trakcie lotu należy mieć usta i nos osłonięte maseczką, szalikiem albo chustką. Powinno się także jak najczęściej dezynfekować ręce. O bezpieczeństwo pasażerów zadbać muszą też sami touroperatorzy i linie lotnicze. Dezynfekowany ma być każdy samolot po rejsie lotniczym.

Mniej podróżnych na lotniskach

Niestety nie wszystkie kierunki powróciły razem ze zmniejszeniem restrykcji. Uruchomione zostały przede wszystkim loty do państw zrzeszonych w Unii Europejskiej pod warunkiem, że nie notuje się w nich dużego wskaźnika zachorowań na Covid-19. To oznacza mniejszy ruch i mniej pasażerów w terminalach. Na przykład w Modlinie w lipcu 2020 obsłużonych zostanie zaledwie 10 procent pasażerów, których lotnisko obsługiwało w lipcu 2019 roku, w sierpniu może być to 20 procent, a we wrześniu 30, pod warunkiem jednak, że pandemia nie będzie przybierać na sile, ale liczba zachorowań będzie spadała.

Nie oznacza to, że nie ma chętnych do latania i że linie lotnicze nie podjęły swojej działalności. Od 16 czerwca 2020 można było wznowić regularne rejsy pasażerskie międzynarodowe, uwzględniając w swojej ofercie bieżącą sytuację w Polsce i na świecie. Z tej możliwości skorzystał przewoźnik narodowy, tanie linie lotnicze, ale także Enter Air i inni światowi przewodnicy.

samolot

Lotnicze połączenia z Warszawy — wakacje są możliwe!

Można obecnie z Warszawy latać do Gdańska, do Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia, Zielonej góry. Z Polski polecimy także do Pragi, Dusseldorfu, Wilna i Budapesztu, Berlina, Wiednia, Brukseli. Przygotowując siatkę połączeń linie lotnicze wzięły pod uwagę potrzeby wszystkich klientów, nie tylko biznesowych, ale także turystycznych, dlatego miłośnicy słońca i plaż mogą wykupić loty na Korfu, do Chanii, do Dobrownika i Warny. Możliwe jest także podróżowanie do Toronto, Seulu, Tokio.

Z Warszawy polecieć można do Tirany, Podgoricy i Tivatu. W połowie lipca siatka połączeń jeszcze bardziej się zagęści. Klienci państwowego przewoźnika będą mogli podróżować także do innych miast Niemiec, Francji, Szwajcarii, Słowenii. Uruchomione zostaną także loty z Warszawy do Odessy i z Warszawy do Londynu. Działania podjęły także biura podróży, które powróciły do oferowania klientom lotów do najbardziej popularnych światowych kurortów, między innymi z Warszawy polecieli pierwsi turyści na Greckie wyspy czy do Hiszpanii.

Skorzystać można także z lotów tanimi liniami lotniczymi Wizzair i Ryanair, dlatego podróżni, którzy unikają korzystania z biur podróży, także mogą wybrać się na zasłużone wakacje. Wielu turystów wręcz wykorzystuje fakt, że za granicą będzie mniej polskich turystów i właśnie teraz wypatruje okazji, by wyjechać i odpocząć na ciepłych plażach Europy.

taxiwarszawa

Taxi na lotnisko

Transport to bardzo ważny sektor gospodarki, nie tylko transport lotniczy, ale także ten obsługujący pasażerów w drodze na i z lotniska. Ponieważ obecnie zaleca się, by do minimum ograniczyć przemieszczanie się środkami komunikacji, warto w drodze na lotnisko wybrać wygodną taksówkę.

Atu Taxi dowozi podróżnych na lotnisko w Modlinie oraz na lotnisko Chopina. (pełna oferta taxi na lotnisko: https://atu-taxi.pl/taxi-lotnisko/). Można w każdej chwili skorzystać z wygodnego samochodu z kierowcą, który dowiezie nas pod wybrany port lotniczy, właściwie pod drzwi terminala. Możliwość podróżowania samochodem, wygodnego przewiezienia swoich bagaży, a przy tym ograniczenie kontaktu z innymi pasażerami to dla wielu osób mniejszy stres, który i tak często, nawet w normalnych warunkach, towarzyszy podróżowaniu.