Zamki na Mazowszu – ranking najpiękniejszych Zamków w mazowieckim

Zamki na Mazowszu – ranking najpiękniejszych Zamków w mazowieckim

13 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Mazowsze to centralny region Polski. Obfituje w różnorodne zabytki, także zamków i pałaców w tym regionie nie brakuje. Jeśli masz trochę czasu to zaplanuj tydzień na Mazowszu i zwiedź wspaniałe zamki. Jakie są najpiękniejsze zamki na Mazowszu? Przedstawiamy najpiękniejsze z nich:

Zamek w Chlewiskach

Chlewiska ulokowane są około 140 km od Warszawy. Warto jednak pokonać ten dystans, aby poznać piękny pałac ulokowany w centrum miejscowości. Zabytkowy park oraz Pałac Odrowążów to największe atrakcje. Obecnie w tym pałacu ulokowane jest luksusowe spa oraz centrum konferencyjne. Obiekt ma swoje początki w XII wieku, gdy wzniesiono dwór obronny, później nadano mu gotycki charakter. Wielokrotnie przebudowywano ten obiekt w XVIII i XIX wieku. Pałac jest wielki, wyjątkowy oraz ma przepiękne wnętrza.

Zamek w Czersku

Zamek w Czersku jest blisko stolicy, zaledwie 30 km od Warszawy. Można tam podjechać na część dnia i nacieszyć się wyjątkowym zabytkiem. Zamek nie zachował się, jest ruiną i miejscem spotkań osób zainteresowanych średniowieczem. Należy jednak przyznać, że ruiny są wyjątkowo malownicze, chętnie uwieczniane przez fotografów oraz artystów-plastyków. Zamek wzniesiono w XIV wieku. Dzisiaj na rozległym zamkowym dziedzińcu organizowane są letnie imprezy plenerowe. Jest to jeden z zamków Mazowsza, która na pewno warto zwiedzić!

Pałac w Jabłonnej

Jeszcze bliżej Warszawy znaleźć można pałac w Jabłonnej, piękny zabytek z XVIII wieku. Relatywnie nowy, w dobrym stanie. Dzisiaj mieści się w nim Dom Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk. W XV wieku pałac w Jabłonnej pobudowali biskupi płoccy. W XVIII wieku miejscowość odkupił od nich Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stworzył tutaj rezydencję parkowo-pałacową, wyjątkowe miejsce. Restauracja, sale pałacowe, plenery wokół pałacu tchną ciszą, spokojem i są idealnym miejscem na spotkania, konferencje, zjazdy. Zieleń wokół pałacu cieszy oczy.

Pałac w Lesznie

Niespełna 30 km od Warszawy znajduje się miejscowość Leszno ulokowana na skraju Puszczy Kampinoskiej. Późnobarokowy pałac w Lesznie wzniesiono w XVIII wieku. Należał do rodziny Łuszczewskich herbu Korczak. Byli oni posiadaczami dóbr w okolicy. Rezydencja jest wzniesiona na planie prostokąta, ma dwie kondygnacje. Pałac otoczony jest pięknym, rozległym parkiem. Założono go także w XVIII wieku, a stulecie później modyfikowano. Podczas II wojny światowej urzędowało w tym obiekcie gestapo, a po II wojnie światowej był PGR.

Zobacz też: Mury obronne w Warszawie

Zamek w Pułtusku

Około 60 kilometrów na północ od Warszawy jest Pułtusk. Znajduje się w nim zamek z XV wieku, ulokowany na skraju Puszczy Białej nad rzeką Narwią. Obecnie jest w nim kompleks hotelowo-gastronomiczno-konferencyjny. Nosi on miano Domu Polonii. Doskonałe dania polskiej kuchni są dużą atrakcją tego miejsca. Zamek początkowo był drewniany, wznoszono go pod koniec XIV wieku, miał tylko czworoboczną wieżę murowaną. Atrakcją są wystawy organizowane w parterowej części tego zabytku.

Zamek Królewski w Warszawie

Jednym z najpopularniejszych zamków w województwie mazowieckim jest Zamek Królewski w Warszawie, który mieści się w samym centrum tego miasta, dzielnicy Śródmieście pełnej zabytków.  Jest to barokowo-klasycystyczny zamek odbudowany po zniszczeniach wojennych i oddany do użytku w latach 1971–1984. Stanowi on jedną z największych atrakcji turystycznych w Stolicy. W środku mieści się muzeum zawierające wspaniałe obrazy i pamiątkowe przedmioty. Wokół zamku istnieje piękny ogród dostępny latem dla mieszkańców Warszawy i turystów.

Na Mazowszu zamków i pałaców jest o wiele więcej, a każdy z nich ma ciekawą historię. Jedne zachowały się w dobrym stanie, inne były przebudowane wielokrotnie, jeszcze inne są malowniczymi ruinami historycznymi. Jeśli więc zastanawiasz się co zrobić przez wolny weekend w Warszawie miłośnicy historii znajdą coś dla siebie.