Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie?

Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie?

3 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Jaką pensję otrzymuje kierowca autobusu w Warszawie? Wiele osób nie czuje się dobrze w pracy za biurkiem. Jest ona dla nich zbyt monotonna. Jedną z alternatyw jest praca za kółkiem. Należysz do grona osób, których nie przeraża wizja spędzenia długich godzin w miejskich korkach? Kochasz pracę z ludźmi i należysz do osób z łagodnym usposobieniem? Może praca kierowcy autobusu okaże się tym, czego oszukasz w swoim życiu? Sprawdź, co zrobić, aby wykonywać ten zawód i ile wynosi pensja kierowcy autobusu w stolicy. Dowiedz się ile zarabiają kierowcy autobusów.

Zarobki kierowcy autobusów – jakie umiejętności są wskazane?

Podstawę stanowi tutaj dobry refleks i umiejętność dobrej koncentracji. Ważna jest też odporność na stres w trudnych sytuacjach. Kierowca musi być opanowany i szybko podejmować dobre decyzje. Jest to ważne, gdy odpowiada za pasażerów, których przewozi w pojeździe. Co więcej, ważna jest także cierpliwość. Jazda w po miejskich drogach, a szczególnie warszawskich wymaga niejednokrotnie stania w dużych korkach. Kandydat na kierowcę musi zdawać sobie z tego sprawę. Istotną cechą jest też precyzja oraz solidność. Wskazaną cechą jest także otwartość na kontakty z ludźmi. Trzeba umieć z nimi rozmawiać i radzić sobie z różnymi osobowościami.

Co trzeba zrobić, aby zostać kierowcą autobusu?

Osoba, która myśli o pracy kierowcy autobusu miejskiego musi dysponować dokumentem uprawniającym do prowadzenia takiego pojazdu. Jest to prawo jazdy kategorii D. W celu otrzymania dokumentu trzeba przejść przez kurs składający się z 20 godzin zajęć teoretycznych i odbyć 60 godzin praktyki. Po zakończeniu szkolenia ośrodek organizuje egzamin wewnętrzny. Po jego zdaniu można przystąpić do testu państwowego.

Ceny kursów w zależności od placówki wahają się w granicach od 4500 do 5000 złotych. Pamiętaj o tym, że musisz mieć ukończone 24 lata, aby móc zarabiać na przewozie osób. Do zawodu dopuszcza się również ludzi, którzy mają 21 lat pod warunkiem zrealizowania szkolenia z tak zwanej klasyfikacji wstępnej.

Prawo jazdy to jednak nie wszystko!

Niestety prawo jazdy to nie wszystko, co jest potrzebne do wykonywania tego zawodu. Konieczna jest również klasyfikacja wstępna przyspieszona na przewóz osób, gdy nie masz jeszcze ukończonych 24 lat. Tutaj także kurs uwzględnia zajęcia teoretyczne i praktyczne. Oczywiście nie obędzie się bez egzaminu.

Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego w Warszawie?

Kierowcy autobusów miejskich zarabiają średnio 3500 złotych brutto. W Warszawie jest to trochę więcej. Mediana kształtuje się na poziomie 3900 do 4100 złotych. W przypadku tego zawodu proponowane pensję zamykają się w granicach 4500 do 5000 złotych brutto. Zdecydowanie lepsze wynagrodzenie otrzymują osoby odpowiedzialne za prowadzenie autobusów turystycznych.

Praca kierowcy może okazać się bardzo interesująca. Osoby wykonujące ten mają szansę poznać ciekawych ludzi. Podczas jazdy zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Co więcej, wcale nie musi się to kończyć na kierowcy autobusu miejskiego. Można zatrudnić się w firmie turystycznej. Dzięki temu zobaczysz kawał świata i odkryjesz nowe fantastyczne regiony.