Te zawody będą najpopularniejsze w 2023 roku. Sprawdź!

Te zawody będą najpopularniejsze w 2023 roku. Sprawdź!

3 lutego 2023 0 przez Redakcja

Nowy rok, nowe wyzwania, nowe marzenia – a wśród nich może nowa praca? Niezależnie od tego, czy rozważasz zmianę miejsca zatrudnienia, czy też poszukujesz przyszłościowego zawodu – sprawdź, które profesje zdaniem analityków będą najbardziej poszukiwane w 2023 r.

Inżynierowie i analitycy danych

2023 będzie rokiem IT. Stawkę najbardziej pożądanych specjalistów otwierają informatycy zajmujący się tworzeniem i administrowaniem baz danych. Chodzi o tzw. Big Data, czyli formułowanie prognoz i kierunków rozwoju przedsiębiorstwa na podstawie ogromnych ilości informacji płynących tak z otoczenia firmy, jak i z jej wnętrza.

Specjaliści ds. zarządzania

Pracę łatwo będzie znaleźć również managerom, zajmującym się funkcjonowaniem dużych firm i korporacji. Dwa typy szczególnie poszukiwanych specjalistów to managerowie zarządzający aktywami przedsiębiorstw oraz osoby znające się na inwestowaniu w nieruchomości (tzw. equity).

Organizatorzy badań klinicznych

W związku z dynamicznym rozwojem branży farmaceutycznej, w Polsce potrzebnych jest wielu specjalistów znających się na przeprowadzaniu badań klinicznych oraz analizowaniu ich wyników. W tym przypadku konieczne jest wykształcenie medyczne lub przyrodnicze oraz doświadczenie w realizacji badań.

Webdeweloperzy i specjaliści ds. kampanii w Internecie

Kolejne firmy decydują się na stworzenie lub modyfikację swoich stron i sklepów internetowych. Na wagę złota są specjaliści, którzy potrafią je zaprojektować, a następnie ustawić kampanie w ten sposób, aby witryny zyskiwały jak najlepsze miejsce w wynikach wyszukiwania i wygrywały z konkurencją.

Programiści i specjaliści od IoT

Niesłabnącym wzięciem cieszą się programiści, piszący programy komercyjne lub specjalnie stworzone na potrzeby konkretnych firm. Są oni odpowiedzialni za wdrażanie w firmach nowych technologii oraz uczenie pracowników optymalnego ich wykorzystania.

Równie wiele bardzo atrakcyjnych miejsc pracy czeka na twórców aplikacji mobilnych i programów użytkowych oraz portali internetowych. Od lat najpopularniejszym językiem programowania pozostaje JavaScript.

Z kolei IoT, czyli Internet of Things, szturmem zdobywa polskie domy. Są to po prostu wszystkie urządzenia, którymi sterujemy za pomocą smartfonów – smart TV, inteligentne oświetlenie, sprzęt RTV i AGD. Specjaliści umiejący tworzyć urządzenia pracujące w sieci będą mogli przebierać w ofertach.

Księgowi, kontrolerzy i audytorzy finansowi

Nie słabnie wysoka pozycja na rynku pracy księgowych i specjalistów zajmujących się finansami firmy – osób umiejących przeprowadzać audyty i trzymać rękę na wydatkach firmy. W dużych firmach taki specjalista zostaje prawą ręką prezesa a bez jego udziału nie są podejmowane żadne ważne decyzje.

W równie dobrej sytuacji są księgowi znający się na prawie podatkowym, zwłaszcza w zakresie VAT i CIT (również unijnego i pozawspólnotowego). Także i dla nich nie braknie ciekawych, świetnie płatnych ofert.

Automatycy i specjaliści ds. utrzymania ruchu

Zestawienie zamykają specjaliści niezbędni w każdej firmie produkcyjnej, odpowiadający za przebieg kluczowych dla niej procesów. Tendencją ostatnich lat jest wzrost automatyzacji, a gdzie się da – wprowadzenie robotyzacji. Inżynierowie utrzymania ruchu mają więc coraz więcej obowiązków i potrzebują wsparcia nowych współpracowników.

Należysz do szczęśliwców, którym w 2023 r. najłatwiej będzie znaleźć pracę? A może szukasz zatrudnienia w innej dziedzinie? Sprawdź tutaj, w jakich zawodach trwa rekrutacja i znajdź firmę spełniającą twoje oczekiwania.