Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie w Warszawie

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie w Warszawie

22 października 2021 0 przez Redakcja

Wśród bardzo popularnych schorzeń, które nas dotykają wyróżnić należy zespół cieśni nadgarstka. Osoby, których dotknęła ta przypadłość skarżą się na przewlekły ucisk w nadgarstku i piekący ból ręki. Często miewają problemy z utrzymaniem przedmiotów w ręce czy zaciśnięciem dłoni w pięść. Jak rozpoznać zespół kanału nadgarstka i czy da się go wyleczyć?

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest? Przyczyny powstawania

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo bolesna przypadłość. Spowodowana jest długotrwałym uciskiem na nerw pośrodkowy, który znajduje się w kanale nadgarstka. Ponieważ za powstanie zmian w nerwie odpowiada ucisk mechaniczny, choroba zaliczana jest do neuropatii uciskowych. Jednak przyczyny powstawania tego schorzenia mogą być różne.

Najczęściej są to stany zapalne, czy urazy okolicy nadgarstka, jak choćby złamania końca dalszego kości promieniowej lub zwichnięcia nadgarstka. Przyczyną mogą być także złe nawyki, które prowadzą do rozwoju choroby. Ponadto, do rozwoju schorzenia mogą przyczynić się pośrednio inne dolegliwości, jakie nam towarzyszą.Najczęściej są to choroby reumatyczne, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (w tym niedoczynność tarczycy lub cukrzyca).

Rzadziej przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest gruźlica lub występowanie nieprawidłowości w strukturze kanału nadgarstka, jak kostniaki, gangliony, czy tłuszczaki. Warto dodać, że w grupie szczególnego ryzyka są kobiety po 50-tce.

orteza zakładana przez ortopedę na nadgarstek

Zespół cieśni nadgarstka – objawy i rozpoznanie w Warszawie

Początkowo objawy choroby mogą przypominać nam przeciążenie lub chwilowe osłabienie ręki. Osoby cierpiące skarżą się na:

  • piekący ból ręki,
  • słabszy chwyt ręki,
  • problemy z precyzją i znaczne ograniczenie ruchów dłoni,
  • trudności z zaciśnięciem dłoni w pięść,
  • problemy z utrzymaniem przedmiotów w ręce,
  • a nawet mrowienie w palcach.

Do rozpoznania zespołu kanału nadgarstka posłużyć mogą nam proste testy.

  • Test Phalena – należy maksymalnie zgiąć nadgarstki i zetknąć grzbietowe części dłoni razem. Wywoła to ucisk na nerw pośrodkowy. Pozycję należy utrzymać przez 1-2 minuty i rozluźnić ręce. Wynikiem pozytywnym będzie odczuwane mrowienie, drętwienie dłoni, kciuka lub palca wskazującego i środkowego.
  • Odwrotny test Phalena – aby go przeprowadzić należy zgiąć nadgarstki grzbietowo i utrzymać tak przez 1-2 minuty. Jeśli po rozluźnieniu odczuwamy mrowienie i drętwienie palców, to wynik jest dodatni.
  • Test Tinela – rękę układamy na równej powierzchni. Jeśli podczas opukiwania opuszkiem palca miejsca, w którym przebiega nerw pośrodkowy odczuwamy ból, to wynik jest dodatni.

Testy te pozwolą nam w warunkach domowych stwierdzić czy możemy cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. Jednak nie jest to ostateczna diagnoza. Taką może nam postawić jedynie lekarz ortopeda (Warszawa), który najpierw przeprowadzi badanie fizykalne, a później specjalistyczne. Ostatecznie, chorobę potwierdzić powinna elektromiografia (EMG), podczas której określona zostanie szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego. Badanie to pozwoli na odróżnienie zespołu cieśni nadgarstka od innych schorzeń, jak choćby polineuropatii.

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

W leczeniu tej choroby bardzo liczy się czas. Dlatego zaraz po jej rozpoznaniu należy podjąć terapię. Nieleczony zespół kanału nadgarstka może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Jeśli szybko podejmiemy leczenie to istnieje duża szansa, że zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu nadgarstka będą jeszcze odwracalne.

W pierwszej kolejności podejmuje się leczenie zachowawcze. Opiera się na zabiegach fizjoterapeutycznych, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Ponadto, warto stosować:

  • kinesiotaping,
  • opaski lub stabilizatory na staw nadgarstkowy, które pomogą odciążyć i ustabilizować chory staw.

W przypadku gdy to nie pomoże konieczna będzie operacja, podczas której uda się odbarczyć uciśnięty nerw.

Operacja – jak przebiega, możliwe skutki uboczne – cena

Zabieg chirurgiczny odciążający chory nerw w nadgarstku uważany jest za bardzo skuteczną metodę leczenia tej przypadłości. Podczas zabiegu przecina się troczek zginaczy nadgarstka, aby powiększyć światło kanału w stawie. W ten sposób zostaje usunięty ucisk jaki wywiera na nerw pośrodkowy. Zwiększa się ukrwienie w stawie, co znacznie ułatwia jego regenerację.

Jednakże, przy dużych i zaawansowanych zmianach po operacji będzie niezbędna również rehabilitacja. Cena operacji może wahać się w granicach od 1000zł aż do 6000zł, w zależności od rejonu kraju, ale i zaawansowania choroby.

Przykładowo, zabieg w podwarszawskim Centrum Medycznym Artkinezis kosztuje 2000 złotych. Jest on wykonywany metodą małoinwazyjną, a w cenie jest konsultacja przed i po zabiegu.

Ile zwolnienia się należy po przebytej operacji?

Zwykle zaleca się 3-4 tygodnie zwolnienia lekarskiego. W szczególnych przypadkach lekarz może zalecić jednak nawet 2 miesiące. Podkreślić należy, że jeśli po operacji chory zbyt wcześnie będzie przeciążać ręce, to operacja może nie dać oczekiwanych efektów. Pamiętajmy także, że brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu pośrodkowego i skutecznie ograniczyć ruch. Może także zakończyć się trwałym inwalidztwem.