Przyciemnianie szyb w samochodzie – wszystko co powinieneś wiedzieć

Przyciemnianie szyb w samochodzie – wszystko co powinieneś wiedzieć

30 października 2019 0 przez Redakcja

Posiadacze samochodów osobowych dość często i chętnie korzystają z usług dodatkowych, które mają podnieść komfort i bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Jedną z nich jest usługa przyciemniania szyb. Jedni kierowcy decydują się wykonać taką zmianę samodzielnie, inni wolą powierzyć wykonanie zadania profesjonalistom. Czy to ma jednak jakiekolwiek znaczenie? Po co nam przyciemnione szyby w aucie? Czy taka zmiana ma jakiś głębszy sens poza zmianą designu pojazdu? I czy jest bezpieczne? Kiedy warto zdecydować się na taki krok i czy wpłynie on w jakikolwiek sposób na komfort jazdy? Na te, i wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Oklejanie szyb samochodowych – czy ma sens?

Zanim opowiemy dokładnie o tym, czym jest przyciemnianie i czy nie wpływa negatywnie na komfort jazdy i widoczność, omówimy krótko efekty, jakie możemy uzyskać za jego pomocą.

Pierwszą z korzyści przyciemniania szyb jest znacznie wolniejsze nagrzewanie się samochodu latem oraz utrata ciepła zimą. W obecnie panującym klimacie, kiedy lata stają się coraz bardziej upalne, takie działanie ma naprawdę głęboki sens, także ekonomiczny, bowiem pozwala nam zaoszczędzić nieco środków finansowych na eksploatacji klimatyzacji. I odwrotnie – zimą wolniej wychładzający się samochód nie wymaga tak intensywnego ogrzewania.

Z pewnością przyciemnianie szyb ma także bardzo duży wpływ na komfort prowadzenia samochodu i jazdy nim. Wynika to z faktu obniżenia przepuszczalności okien. Do wnętrza pojazdu dociera mniej promieni słonecznych, a więc i ryzyko chwilowego oślepienia ostrym słońcem jest znacznie mniejsze. A to pozwala także podnieść poziom bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu. Poza tym przyciemnione szyby nie pozwalają ciekawskim zaglądać do wnętrza auta.

Co do bezpieczeństwa – warto wspomnieć również o tym, że folie zabezpieczają szybę w razie wypadku przed rozpryśnięciem się na wiele maleńkich, bardzo ostrych odłamków. Oklejona szyba po prostu popęka, ale nie porani pasażerów siedzących w aucie. Pamiętaj jednak, że aby mieć pewność takiego właśnie efektu, przyciemnianie szyb warto zlecić profesjonalistom https://przyciemnianie.waw.pl, którzy stosują tylko oryginalne folie i potrafią zapewnić wysoką jakość usług.

Jak wynika z naszych dotychczasowych rozważań, przyciemnianie szyb ma naprawdę sens. Co jednak mówią na jego temat przepisy? I ile to kosztuje?

Przyciemnienie szyb – ile procent może wynosić?

Szyby w aucie mają fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze i o tym zapewne nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego też nie dopuszcza się do ruchu tych pojazdów, które zostały oklejone w niewłaściwy sposób. Kierowca lub właściciel takiego samochodu może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet do 500 złotych oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego do czasu doprowadzenia szyb do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Minimalną przepuszczalność światła w przypadku szyb samochodowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich wyposażenia. W myśl tego dokumentu szyby muszą zachować przepuszczalność na poziomie:

  • szyba czołowa – nie mniej niż 75%,
  • szyby przednie boczne – nie mniej niż 70%.

Natomiast przepisy nie regulują poziomu przepuszczalności szyby tylnej oraz tylnych bocznych, pod warunkiem, że auto wyposażone jest w boczne lusterka.

Trzeba jednak pamiętać, że termin „przepuszczalność” nie odnosi się oddzielnie do szyb i folii, ale do całości. Informacja ta ma poważne znaczenie praktyczne, bowiem w niektórych samochodach przyciemnianie szyb odbywa się już w fabryce. Wówczas dodatkowe oklejanie szyb samochodowych sprawi, że przepuszczalność może być zbyt mała.

Przyciemnianie szyb ceny i czas trwania usługi

Cenniki przyciemniania szyb samochodowych różnią się nie tylko w zależności od regionu i miasta, ale także pomiędzy poszczególnymi usługodawcami. Ale na cenę będą miały wpływ także gatunek i klasa folii. Przez internet możemy kupić folie za zaledwie kilkanaście złotych. Czy jednak możemy w pełni zaufać ich jakości? To już kwestia indywidualna, ale trzeba wiedzieć, że kiepskiej jakości, tania folia może zawierać mikrouszkodzenia – niewidoczne gołym okiem, ale całkowicie zmieniające jej właściwości. Jej wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy będzie w najlepszym wypadku żaden. W najgorszym – może po prostu stwarzać dla nas zagrożenie.

Jeśli jednak decydujemy się korzystać z profesjonalnych usług przyciemniania szyb samochodowych, musimy liczyć się ze znacznie wyższą ceną, na którą będzie się składał koszt zakupu folii oraz koszt wykonania usługi. Możemy przyjąć, że zabieg taki będzie nas kosztował od 300 do nawet 600 złotych. Czy warto zapłacić aż tyle, skoro to samo możemy mieć za ułamek tej kwoty? Jasne, że tak! Wysokiej jakości folie używane przez wyspecjalizowane firmy zagwarantują nam oczekiwany efekt w zakresie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, zabezpieczą samochód przed wpływem warunków atmosferycznych oraz przed ewentualną kradzieżą.

Istnieje także możliwość przyklejenia folii tytanowej, która odznacza się szczególną trwałością i wytrzymałością. Oczywiście koszt oklejania szyb samochodowych za pomocą takiej folii będzie nieco wyższy, ale z pewnością inwestycja taka na dłuższą metę się nam opłaci.

A ile trwa wykonanie usługi? Bardzo krótko – w zależności od modelu samochodu i ilości szyb do oklejenia proces ten zajmie od dwóch do czterech godzin. Oczywistym również wydaje się, że fachowcy zrobią to szybciej i sprawniej niż laik. Pierwszym etapem będzie dokładne umycie szyb z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i ich odtłuszczenie. Można zrobić to detergentem do mycia powierzchni szklanych, na przykład płynem do mycia naczyń. Następnie należy starannie osuszyć szyby i dociąć folię, a później spryskać obydwie klejone powierzchnie wodą ze spryskiwacza i nałożyć folię na szybę. Ostatni etap jest równocześnie tym najtrudniejszym – polega on na wyciśnięciu kropel wody spomiędzy szyby i folii za pomocą specjalnej rakli z filcem. Dzięki temu dwie powierzchnie skleją się ze sobą na stałe.

Przyciemnianie szyb w samochodzie może być całkowicie bezpieczne, jeśli powierzymy je profesjonalistom. Dodatkowo podniesie komfort jazdy, zabezpieczy samochód przed utratą optymalnej temperatury a, w razie wypadku, uchroni kierowcę i jego pasażerów przed pokaleczeniem drobinkami stłuczonego szkła.